آشنایی با سیستم کنترل آسانسور مجهز به درایو کنترل سرعت

سیستم کنترل آسانسور مجهز به درایور کنترل سرعت موتور، یک سیستم الکترونیکی پر قدرت است که با قرار گرفتن در مجموعه‌ سیستم کنترل آسانسور می تواند جهت کنترل سرعت و شتاب موتور آسانسور که معمولا از نوع سه فاز آسنکرون می ‌باشد، مورد استفاده قرار گیرد. تکان ‌های شدید کابین آسانسور هنگام حرکت، یک اتفاق بارز در آسانسورهای سنتی موسوم به دو سرعته می‌ باشد که برای برخی افراد، به خصوص بیماران و سالخوردگان بسیار ناخوشایند است. امکان کنترل سرعت و شتاب موتور، در آسانسورهای با سرعت حداکثر حدود یک متر بر ثانیه، باعث نرمی استارت و تغییرات سرعت ایستادن آسانسور شده و همچنین دقت توقف کابین در سطح هم ‌تراز طبقه را بهبود می ‌بخشد.

انجام تنظیمات بهینه درایو چه اهمیتی دارد؟

علاوه بر نرمی حرکت و نداشتن تکان های شدید از مشخصات سیستم کنترل تردد آسانسور‌ مجهز به درایو، کنترل سرعت می باشد. اما هر گونه افراط برای به دست آوردن نرم ترین حرکت ممکن، افزایش زمان حرکت و افت عملکرد آسانسور از نظر سرعت را به دنبال خواهد داشت. به همین منظور پارامترهای مرتبط با منحنی حرکت باید برای حصول نوعی تعادل بین کیفیت یعنی نرمی حرکت و کمیت یعنی تامین سرعت عملکرد مطلوب تنظیم گردد. به عبارت دیگر، دسترسی به یک سرعت مناسب ارزش تحمل یک تکان بسیار خفیف هنگام حرکت را دارا می باشد.

انتخاب سایز مناسب درایو

یکی از مهم ترین نکات طراحی آسانسور، انتخاب قدرت مناسب برای سیستم محرک آن شامل موتور و درایو می باشد. تخمین قدرت موتور به روش محاسباتی با استفاده از قوانین فیزیک مکانیک و لحاظ کردن راند مان اجزاء آسانسور مانند گیر بکس و بقیه اجزا صورت می گیرد. همچنین در بسیاری از موارد نیز بر آورد قدرت موتور به روش تجربی و بدون انجام محاسبات صورت می گیرد.

پس از انتخاب مارک و مدل موتور، می توان از روی کاتالوگ سازنده، نزدیک ترین سایز موتور که قادر به تامین این قدرت برآوردی در شرایط محیطی و ترافیکی مورد نظر باشد را انتخاب کرد. با به وجود آمدن درایو های کنترل سرعت، نوع دیگری از موتورهای سه فاز آسنکرون به بازار آمده است که با توجه به خصیصه های مورد نیاز سیستم‌  کنترل آسانسور، موارد زیر در آن لحاظ شده است.

آسانسورهای هوشمند,آنالیز تردد آسانسور,سرعت آسنکرون

داشتن فقط یک سیم ‌پیچی و در نتیجه یک سرعت

سرعت آسنکرون این موتور ها نیز مانند سرعت تند موتورهای دو سرعته معمولا مقدار اندکی حدود ۵ درصد کمتر از ۱۵۰۰ دور در دقیقه است. به دلیل قابلیت افزایش و کاهش تدریجی سرعت توسط درایو، دیگر لزومی به تعبیه سیم ‌پیچی اضافی برای سرعت دوم وجود ندارد.

استفاده از عایق با کیفیت بهتر برای سیم ‌پیچی موتور

این امر جهت تامین مقاومت بیشتر در برابر میدان ‌های الکتریکی قوی ناشی از اعمال شکل موج غیر سینوسی ولتاژ تغذیه توسط درایو می ‌باشد.

حذف فلایویل فلزی سنگین و جایگزینی آن با هندویل پلاستیکی سبک

با وجود سیستم کنترل تردد آسانسور یا درایو کنترل سرعت، دیگر نیازی به نقش فلایویل فلزی سنگین برای کاهش شوک حرکتی وجود ندارد و حذف آن باعث کاهش بار دینامیکی موتور و صرفه‌ جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهد شد. از طرف دیگر تعبیه هندویل پلاستیکی یک ضرورت است که با استفاده از آن هنگام تخلیه اضطراری کابین هنگام قطع برق می توان محور موتور را با دست حرکت داده و کابین را به محدوده‌ نزدیک‌ ترین طبقه رساند.

فن الکتریکی خارجی و پرده ‌دار کردن انتهای موتور برای تامین تهویه

به دلیل توانایی قابل ملاحظه درایو در کاهش تلفات حرارتی موتور به فن الکتریکی جداگانه برای تهویه نیازی نمی‌ باشد.

سیستم دسترسی مستقیم در آسانسور,سیستم کنترل آسانسور,سیستم کنترل تردد آسانسور‌

تعبیه پایه و محور کوپلینگ در انتهای موتور جهت اتصال شفت انکودر

در صورت استفاده از انکودر، دقت عملکرد سیستم کنترل آسانسور و درایو های کنترل سرعت افزایش می یابد. در اکثریت کاربردهای با سرعت بالا و یا آسانسورهای سنگین باری از شفت انکودر یا همان انکودر استفاده می شود، اما در آسانسورهای معمولی با سرعت ۱ متر بر ثانیه که معمولا دقت ایست خیلی بالا مورد انتظار نیست، لزوما از شفت انکودر استفاده نمی شود. در هر صورت با داشتن پایه و محور کوپلینگ به انکودر، عمل نصب انکودر روی موتور در صورت نیاز به سادگی، با اطمینان و هزینه کمتر قابل انجام است.

سیستم کنترل آسانسور از یک فرایند ساده به پیچیده رفته است و سیستم های اصلی درایو مورد استفاده در آسانسورها عبارتند از؛ یک موتور درایو تک سرعت و دو سرعته، تنظیم ولتاژ استاتور موتور AC و سیستم کنترل درایور سرعت، موتور درایو DC ژنراتور موتور SCR، سیستم درایو مستقیم SCR مستقیم، متغیر VVVF فرکانس متغیر ولتاژ سرعت درایو سیستم، که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند.

شما می توانید اطلاعات کامل تری درباره انواع سیستم کنترل آسانسور را از متخصصین فروشگاه لوازم آسانسور دریافت کنید.

نظرات برای این پست بسته شده است.