هنگام سقوط آسانسور چه باید کرد؟

حتما شما هم گاهی که سوار آسانسور می شوید، به اینکه اگر آسانسور سقوط کند چه اتفاقی ممکن است بیوفتد فکر می کنید. آیا می توان از یک آسانسور در حال سقوط فرار کرد؟ آیا می توان جان سالم به در برد؟ تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اگر زمانی این اتفاق را تجربه کردید راهکار های هنگام سقوط آسانسور را به شما بگوییم. ما این نکات را از تجربیات کارشناسان فروشگاه قطعات آسانسور برای شما فراهم کرده ایم.

از نظر آماری آسانسورها کاملاً بی خطر هستند، طبق تحقیقات انجام شده آسانسورها حتی از ماشین ها و خودروهای شخصی نیز امن تر هستند. تا زمانی که ویژگی های ایمنی آن ها به درستی عمل کند و مسافران به طور کامل در داخل کابین باقی بمانند، خطری به وجود نخواهد آمد. اما گاهی امن ترین مکان ها نیز سبب مرگ و میر می شوند پس عجیب نیست اگر بگوییم که گاهی افراد در اثر سقوط آسانسور می میرند. اگر یکی از این دستگاه های بالابر از  نظر ایمنی مشکل داشته باشد و یا کابل های حمل کننده آن دچار ساییدگی و پوسیدگی شده باشند، احتمال سقوط آسانسور زیاد خواهد بود. بیشتر آسیب ها و مرگ و میر های مربوط به آسانسور برای کارگران ساختمانی  در هنگام تعمیر و نگهداری اتفاق می افتد و به دنبال آن افرادی که از فاصله‌ بین طبقات پایین می افتند یا پس از گرفتار شدن در درهای آسانسور یا بین طبقه ها خرد می شوند.

آسانسور های مدرن ویژگی های ایمنی زیادی برای جلوگیری از سقوط  دارند. آسانسور های کششی که اتومبیل ها را با استفاده از کابل های فولادی و وزنه های سنگین به بالا و پایین حرکت می دهند، موتوری با سرعت زیاد دارند. اگر این ماشین خیلی سریع به سمت پایین حرکت کند یا به قولی سرعت زیاد موجب سقوط آسانسور بشود، موتور آسانسور ترمز ها را روی ریل های آسانسور فعال می کند تا سرعت آن کاهش پیدا کرده و مانع از سقوط شود.  هر یک از چهار تا هشت کابل فولادی در آسانسور، به اندازه کافی برای نگه داشتن آسانسور، قوی است.

آسانسور های هیدرولیکی که با استفاده از یک جک پیستونی شبیه به یک سیستم مکانیکی خودکار، بالا می روند، عموماً فاقد ویژگی های ایمنی آسانسور های کششی هستند (مگر اینکه سازندگان آنها، ترمز های ایمنی ویژه پس از بازار را نصب کنند).

اگرچه بعید است این آسانسور ها در در تحمل فشار ناشی از سقوط شکست بخورند، اما اگر این کار را بکنند، احتمال شکست فاجعه بار آنها بیشتر از آسانسور های کششی است.

اگر آسانسور سقوط کرد، چه کاری انجام دهیم؟

خب بیایید تصور کنیم که درون یک آسانسور قرار داریم، ناگهان کابین تکان های شدیدی می خورد و شروع به سقوط می کند، در این حالت باید چه کنیم؟ هنگام سقوط آسانسور چه کنیم تا زنده بمانیم؟ در ادامه به برخی راهکار ها می‌ پردازیم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

سقوط آسانسور,لحظه سقوط آسانسور,نکات ایمنی لحظه سقوط آسانسور

ممکن است شنیده باشید که اگر دقیقاً قبل از برخورد به زمین از آسانسور بیرون بپرید، احتمال زنده ماندن شما بیشتر خواهد بود. اما دو نکته‌ اصلی درباره این ایده وجود دارد، اول از همه، زمان بندی شما برای پریدن باید کاملا عالی و به موقع باشد ، به طوری که دقیقا وقتی آسانسور به زمین برخورد می کند، از آن بیرون بپرید. و دوم اینکه شما باید یک پرش فوق العاده قوی داشته باشید تا بتوانید به طور کامل از کابین آسانسور خارج شوید. ریسک انجام این کار به تنهایی از سقوط آسانسور نیز بیشتر است، چون ممکن است هنگام فرار بین طبقه ها گیر بیوفتید یا اینکه بین آسانسور و دیوار خرد شوید.

با توجه به ریسک بسیار بالای این کار یک گزینه واقع بینانه تر ممکن است قرار دادن بدن در مقابل زمین باشد. اگر در آسانسور تنها هستید بهترین کار این است که در کف آسانسور طوری دراز بکشید که صورت شما به سمت سقف آسانسور قرار گرفته باشد. اگر کابل های نگه دارنده آسانسور پاره شوند و در حال سقوط آزاد باشید، احساس بی وزنی خواهید کرد و دراز کشیدن بر روی زمین برای شما دشوار خواهد بود. اما اگر موفق به انجام آن شوید ، تأثیر سقوط آسانسور به طور مساوی در بدن شما توزیع می شود درنتیجه احتمال آسیب به شما کمتر خواهد بود. انجام این کار، تضمینی برای زنده ماندن نیست ، اما در آن موقعیت بهترین کاری است که می توانید انجام بدهید.

طبق مطالب ذکر شده می توانیم این نتیجه را بگیریم که بهترین راه برای زنده ماندن در سقوط آسانسور دراز کشیدن به پشت است. نشستن بد است اما بهتر از ایستادن است، در صورت ایستاده بودن فشار وارده حاصل از برخورد آسانسور به زمین، می تواند بسیار روی بدن شما تاثیر بگذارد.

اما اشتباه نکنید، دراز کشیدن باعث مصون ماندن شما از آسیب های ناشی از سقوط آسانسور نخواهد شد. حتی اگر شما به پشت دراز بکشید و وزن خود را به طور مساوی در آسانسور تقسیم کنید، بازهم ممکن است آسیب ببینید. در هنگام سقوط ممکن است قطعات کابینی که درون آن قرار دارید شکسته و پر از آوار شود.

در صورتی که می خواهید بدانید که در هنگام سقوط آسانسور چه کنیم بهتر است با کارشناسان بهترین مرکز فروش قطعات آسانسور تماس بگیرید.

هنگام سقوط آسانسور چه کنیم,سقوط آسانسور,لحظه سقوط آسانسور

هنگام سقوط آسانسور چه احساسی به ما دست خواهد داد؟

احساس بی وزنی

هنگامی که آسانسور شروع به سقوط می کند ، یک احساس نشاط آور “بی وزنی” وجود خواهد داشت ، زیرا “هیچ نیروی پشتیبانی” بر روی بدن شما وجود نخواهد داشت (این فرضیه بر این اساس است  سقوط آسانسور کاملاً بدون مانع و حین سقوط با چیزی برخورد نخواهد کرد). همانطور که دکتر رود ناو از گروه فیزیک و نجوم توضیح داد ، شما “در شتاب گرانش به سمت پایین حرکت می کنید” و هیچ احساس به اصطلاح “وزن ظاهری” ندارید.

کندتر شدن زمان

ناسا تحقیق کرده است که وقتی به طور ناگهانی برای یک انسان حالت بی وزنی  رخ می دهد، چه احساسی خواهیم داشت؟

چند ثانیه اول بی وزنی عالی به نظر می رسد: “… به نظر می رسد زمان کندتر حرکت می کند و یک احساس خاص از نشاط و آمادگی جسمانی بالا روی می دهد”. که البته فرصتی برای انجام دوباره آن به صورت رایگان نخواهید داشت. آسانسور در حال سقوط است و شما باید خود را قبل از خرد شدن، نجات دهید.

نظرات برای این پست بسته شده است.