شالتر پروانه ای چیست و چه نقشی در آسانسور دارد؟

شالتر پروانه ای چیست؟

شالتر پروانه ای آسانسور یک قطعه بسیار مهم است که محدوده حرکت کردن کابین آسانسور را مشخص می کند. هر آسانسور تقریبا 6 شالتر پروانه ای دارد و هر یک از آن ها کمک می کنند تا دامنه حرکت کابین در چاه آسانسور، همان میزانی باشد که در تابلو فرمان آمده است.

در زمان های گذشته که تابلو فرمان آسانسور 2 سرعته بود؛ از 6 شالتر استفاده می کردند اما در حال حاضر اکثر تابلو فرمان ها دارای درایو هستند و درون هر کدام از آن ها منحنی حرکتی مشخصی ذخیره شده است که باعث شده اند آسانسور به صورت روان و نرم حرکت کند. به همین خاطر 2 شالتر پروانه ای از مدار سری ایمنی آسانسور را کم کردند.

عملکرد این قطعه در آسانسور مانند کلید قطع و وصلی است که در حین برخورد مکانیکی اهرم به آن، باعث قطع یا وصل شدن جریان در مدار ایمنی آسانسور می شود. بهتر است بدانید که دورترین شالتر ها؛ استاندارد و حد مجاز حرکت کردن کابین در آسانسور را مشخص می کنند و نزدیک ترین شالتر، نقش راه اندازی و شناسایی را دارند.

در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، بیشتر به شالتر پروانه ای آسانسور می پردازیم.

شالتر پروانه ای,شالتر پروانه ای آسانسور,قیمت شالتر پروانه ای آسانسور

شالتر پروانه ای آسانسور چگونه نصب می شود؟

افراد تعمیرکار و متخصصان در زمینه آسانسور؛ با استفاده از یک بازو آهنی چند لقمه و گیره، شالتر پروانه ای را به ریل پیچ و مهره می کنند. این پیچ و مهره کردن؛ نباید خیلی محکم صورت بگیرد زیرا امکان دارد در هنگام برخورد اهرم کابین به قیچی، شالتر پروانه ای را از جایش کنده شود و یا این که کلا از مدار خارج شود.

این عمل می کند خسارات زیادی را به بار آورد و کارکرد درستی را از خود نشان ندهد. به همین علت توصیه می شود؛ حتما استاندارد ها و نکات ایمنی در حین کار را در نظر داشته باشید.

نحوه عملکرد شالتر پروانه ای در آسانسور

بر روی کابین آسانسور؛ یک اهرم وجود دارد تا قسمت قیچی شالتر پروانه ای آسانسور را از حالت اول خود، به حالت دیگری تغییر دهد و در نتیجه باعث شود تا شالتر آسانسور در مدار سری ایمنی اش کاری را انجام دهد که وظیفه دارد و در تابلو فرمان  برای آن در نظر گرفته شده است.

شالتر پروانه ای,شالتر پروانه ای آسانسور,قیمت شالتر پروانه ای آسانسور

قیمت شالتر پروانه ای آسانسور

انواع مختلفی از شالتر پروانه ای آسانسور در ایران وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند. قیمت شالتر پروانه ای در ایران با توجه به نوع برند و کیفیت آن تعیین شده است و در بازار می توانید آن را از 60 هزار تومان تا 150 هزار تومان تهیه کنید.

به گفته کارشناسان بهترین مرکز فروش آسانسور همان طور که متوجه شدید؛ شالتر پروانه ای یکی از مهم ترین اجزای آسانسور است و اگر در نصب کردن آن اشتباه یا خطایی رخ دهد، ممکن است جان استفاده کنندگان تا حدود زیادی به خطر بی افتد. پس در هنگام نصب کردن آن، حتما موضوع ایمنی را بیشتر مد نظر قرار دهید و از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.

نظرات برای این پست بسته شده است.