تعمیر و نگهداری آسانسور

آسانسور یکی از پر کاربرد ترین مواردی است که در اکثر ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، بیمارستان ها، مدارس و… به کار می رود اما بهتر است بدانید که این وسیله نیز مانند هر وسیله دیگری؛ ممکن است در برخی مواقع خطراتی را برای افراد استفاده کننده به وجود آورد.

از این رو باید حتما یک سری نکات ایمنی ظریف را در نظر داشته باشید تا مشکلات احتمالی به وجود نیایند و جان مسافران در آن تضمین شود. به همین علت بهتر است در صورت بروز کوچک ترین مشکل؛ اقدامات لازم برای تعمیر و نگهداری آسانسور را انجام دهید.

تعمیر و نگهداری به معنای بر طرف کردن تمام ایرادات و مشکلات به وجود آمده در قطعات آسانسور است و باید یک نظارت کلی بر عملکرد آن داشته باشید تا در نهایت؛ بتوانید راحت تر مشکل را رفع کنید و مانند روز اول بتوانید از آن بهره ببرید.

همان طور که می دانید؛ تمام سیستم ها پس از نصب و راه اندازی شدن، به سرویس و نگهداری نیاز دارند تا بتوانند برای مدت طولانی بدون مشکل، کار کنند. در واقع این موضوع می تواند موجب عملکرد بهتر دستگاه و ایمنی آن شود و در نتیجه طول عمر مفید آن را افزایش دهد.

تعمیر و نگهداری آسانسور,نگهداری آسانسور,تعمیر و نگهداری آسانسور

نکات لازم جهت تعمیر و نگهداری آسانسور

  • بازرسی

اولین کاری که باید برای تعمیر و نگهداری این سیستم انجام دهید؛ بررسی کامل قطعات و اجزای آن است که در نتیجه این بازرسی مشخص می کند آسانسورتان به تعمیر نیاز دارد یا این که لازم نیست برای آن اقدامی انجام داد.

اغلب بازرسی آسانسور توسط افراد متخصص صورت می گیرد و این اشخاص به صورت چشمی می توانند مشکلات موجود را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است نیاز باشد با استفاده از ابزار مختلف، اندازه‌ گیری دقیق تری انجام دهند.

  • رسیدگی به آسانسور

گاهی اوقات نیز لازم است برای تعمیر و نگهداری آسانسور؛ مسئول نگهداری آن به طور مرتب کار سرویس کردن آن را انجام دهد و یا این که اگر مشکلی در آن به وجود آمد، به صورت فهرست آن را یادداشت کند تا کار تعمیر آن راحت تر شود. در اصل رسیدگی و بررسی کردن هر روز آسانسور؛ می تواند به شما کمک کند تا اگر خرابی و مشکلی در آن رخ دهد، سریع تر آن را شناسایی کنید.

  • سرویس کردن آسانسور

در بیشتر مواقع با بازرسی صحیح آسانسور؛ می توان مشکل به وجود آمده را شناسایی کرد و آن ها را رفع کرد. همچنین در نظر داشته باشید؛ اگر هر ماه یک سرویس دهی بر روی آسانسورتان انجام دهید، می توانید به طور چشمگیری از وقوع برخی خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

  • تعویض قطعات

اگر زمانی یک قطعه از کار افتاده در آسانسورتان پیدا شد؛ بهتر است هر چه سریع تر کار تعویض آن را انجام دهید. زیرا اگر این مسئله را نا دیده بگیرید و یا پشت گوش بی اندازید؛ احتمال داد خطراتی احتمالی جان افراد را تهدید کند.

  • بر طرف کردن خرابی

افرادی که می خواهند در هزینه های تعمیر و نگهداری آسانسور صرفه جویی کنند؛ بهتر است در حین مواجه شدن با کوچک ترین مشکل نیز، اقدام به برطرف کردن آن کنند تا همان مشکل کوچک، مشکلات بزرگ تری را به وجود نیاورد. توجه داشته باشید؛ در بیشتر مواقع تعمیرات آسانسور می‌ تواند مؤثر باشد و موجب شود آسانسور، کارایی و کارکرد اولیه خود را به دست آورد.

  • ایمنی آسانسور در برابر برخی خطرات مانند آتش سوزی

آتش سوزی یکی از رایج ترین خطراتی است که در اکثر ساختمان ها رخ می دهد و ممکن است خطرات جدی را برای سرنشینان و استفاده کنندگان آسانسور ایجاد کند. از این رو لازم است که ایمنی آسانسور را در حین همچنین خطراتی، در نظر بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید. از این رو توصیه می شود؛ مکان های مخصوص فرار اضطراری را فراموش نکنید و حتما از وسایلی بهره بگیرید که از استاندارد لازم برخوردار باشند.

با مطالعه کامل و دقیق این مقاله حتماً متوجه شده اید که عوامل بسیار زیاد و ساده ای در تعمیر، نگهداری و سرویس کردن آسانسور تأثیرگذار هستند و به هیچ عنوان نباید آن ها را فراموش کنید؛ زیرا ممکن است در آینده خسارت های جانی و مالی زیادی را برای تان به وجود آورد و مطمئنا این امر برای هیچ کس خوشایند نیست.

نظرات برای این پست بسته شده است.