نکات ایمنی استفاده از آسانسور

آسانسور یکی از مهم ترین و رایج ترین وسایل الکتریکی برای جابجایی در بین طبقات ساختمانی محسوب می شود و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. تا جایی که در چند سال اخیر سیستم های این وسیله بسیار بروزتر و بهتر شده اند. این وسیله نقلیه به همان اندازه که راحت و پر کاربرد است، می تواند بسیار خطرناک هم باشد، اگر در حین نصب نکات ایمنی آن به خوبی رعایت نشود!

در واقع یک سهل انگاری از سوی می تواند منجر به خطرات جبران ناپذیری گردد. جدای از این ها نکات مهمی در مورد استفاده از این وسیله نقلیه وجود دارد که عمل به آن ها بسیار اهمیت داشته و اگر از آن ها چشم پوشی شود مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. پس اگر در یک مجتمع مسکونی زندگی می کنید، توصیه می کنیم که حتما این نکات را مطالعه کرده و برای اطلاع رسانی به همسایه ها و کل مجتمع می تواند، نکات ذکر شده را بر روی یک کاغذ به صورت خلاصه نوشته و در بورد یا درب آسانسور بچسبانید. در ادامه این مطلب فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیفت با ما همراه باشید.

نحوه استفاده صحیح از آسانسور,نکات ایمنی آسانسور,نکات مهم آسانسور

بیش از ظرفیت آسانسور وارد کابین نشوید

یکی از نکات ایمنی آسانسور این است که هر کابین دارای ظرفیتی مشخص می باشد که معمولا درون اتاقک یا همان کابین میزان ظرفیت نوشته می شود! البته این نوشته را معمولا در آسانسورهای تجاری و تفریحی می گذارند. اما توصیه مهم ما و همه شرکت های مربوطه این است که به هیچ وجه بیش از ظرفیت کابین آسانسور، سوار آن نشوید! البته بسیاری از آسانسورهای در حال حاضر پیشرفته هستند و اگر تعداد افراد بیش از ظرفیت باشد، سریعا از طریق سیستم اخطاری برای حضار درون کابین ارسال می شود.

کلیدهای آسانسور را مدام فشار ندهید!

شما به عنوان یک شهروند یا یکی از افراد ساکن در مجتمع باید نحوه صحیح استفاده از آسانسور را به خوبی یاد بگیرید. برای مثال کافیست یک بار پیام مورد نظر خود را که شامل رفتن به طبقه چندم، بسته شدن در و… از طریق دکمه ها بفشارید تا به سیستم آسانسور ارسال شود و خواسته شما را انجام دهد. اگر با یک بار فشردن یکی از کلیدها، آسانسور عمل خواسته شده شما را انجام داد کمی صبر کنید و به هیچ وجه به صورت متعدد و مدام کلید را فشار ندهید!

گاهی اوقات پیش می آید که برخی از افراد بخاطر عجله ای که دارند مدام کلید بالا یا پایین ورودی و خروجی آسانسور را فشار می دهند، در حالی که می دانند آسانسور در حال حرکت در میان طبقات است و کافیست حداقل یک دقیقه صبر کنند! به طور کلی شما چه از درون کابین و چه از بیرون مدام  کلید ها را فشار دهید، موجب تداخل در بین سیستم های محرکه آسانسور خواهید شد و این عمل ممکن است جان شما یا افراد داخل کابین را به خطر بیندازد!

نحوه استفاده صحیح از آسانسور,نکات ایمنی آسانسور,نکات مهم آسانسور

مراقب کودکان خود باشید، کلیدهای آسانسور اسباب بازی نیستند!

از دیگر نکات مهم آسانسور  این است هنگامی که با فرزند خود وارد آسانسور می شوید، او را به حال خود رها نکنید! نگذارید که با کلیدهای آسانسور بازی کند و منجر به اختلال در سیستم آسانسور گردد. در ضمن اگر می خواهید درب آسانسور سریعا بسته نشود به هیچ وجه نباید دست، بدن و یا پای خود را به صورت مانع در میان در قرار دهید! کافیست کلیدهای باز و بسته را فشار دهید تا در بسته نشود!

در صورت توقف ناگهانی کابین در میان طبقات از باز کردن درب خودداری کنید!

این احتمال که در برخی از مواقع آسانسور به صورت ناگهانی در میان طبقات گیر کرده و متوقف شود! در چنین مواقعی به هیچ وجه نباید به خودتان یا افراد حاضر در کابین استرس وارد کنید.

متوقف شدن آسانسور دلایل متعددی دارد که مهم ترین آن ها اختلال در سیستم محرکه و یا قطع برق می باشد. اما با تمام این ها توصیه مهم ما در خصوص نحوه استفاده صحیح از آسانسور حتی در مواقعی که مشکلی جدی برایش پیش می آید، این است که به هیچ وجه سعی نکنید درب آسانسور را به زور باز کرده و از بین طبقات به بیرون بروید.

در این لحظه امکان دارد سیم های نگهدارنده سریعا رها شوند و آسانسور تکان بخورد و بدن تان در میان آسانسور و طبقات بماند و یا حتی دچار قطع عضو شوید!

به گفته کارشناسان مرکز فروش لوازم آسانسور این موضوع هم به یاد داشته باشید که حتی اگر چندین ساعت هم درون کابین گیر کنید، هیچ مشکلی از جهت اکسیژن برای تان به وجود نخواهد آمد! چراکه کابین های آسانسور در مقابل ورود اکسیژن ایزوله هستند و اکسیژن تان تمام نخواهد شد.

نحوه استفاده صحیح از آسانسور,نکات ایمنی آسانسور,نکات مهم آسانسور

برای خرید آسانسور به شرکت های معتبر مراجعه کنید

جدای از نکات مهم آسانسور، اگر صاحب ساختمان مذکور شما هستید، پس باید این موضوع را بدانید که خرید آسانسور کار راحتی نیست!

چراکه شما در واقع جان افرادی که قرار است در ساختمان شما زندگی کنند را می خرید و اگر در این مورد شرکت معتبر و مناسبی را انتخاب نکنید، قطعا جان همه آن افراد را به خطر خواهید انداخت!

سیستم آسانسور باید همیشه سرویس شود!

شما مسئول جان خود و افراد ساکن در ساختمان هستید حتی اگر مسئولیتی بر گردن شما نباشد! باید هر ماه از مدیر یا صاحب ساختمان سوال کنید که آیا سیستم های آسانسور سرویس می شوند یا نه؟

این موضوع اهمیت بسیاری داشته و دارد، چراکه آسانسور هم مانند هر وسیله الکتریکی دیگری نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد و اگر غیر از این باشد، قطعا دچار مشکل خواهد شد.

نحوه استفاده صحیح از آسانسور,نکات ایمنی آسانسور,نکات مهم آسانسور

هنگام سوار شدن به کابین آسانسور به این نکات توجه کنید:

  • زمانی که می خواهید وارد آسانسور شوید حتما جلوی پای خود را نگاه کنید، ممکن است کابین به خوبی بر روی طبقه جا نیفتاده باشد و شما را زمین بزند.
  • مواظب باشید که گوشه مانتو یا کت و روسری تان بین در گیر نکند.
  • هنگام ورود و خروج عجله نکنید! اجازه دهید اول دیگران سوار شوند و در حین خروج هم اجازه دهید اول بقیه بروند.

وقتی که وارد کابین می شوید عدد طبقه مورد نظرتان را از روی دکمه ها پیدا کرده و سریعا بفشارید و به ته کابین بروید تا جا برای ورود بقیه هم باز شود.

نظرات برای این پست بسته شده است.