نکات مهم در انتخاب آسانسور

انتخاب آسانسور یکی از رایج ترین مشکلات در زمان ساختمان سازی می باشد آسانسور به یکی از مهمترین بخش های یک ساختمان تبدیل شده است.همانطور که میدانید طراحی آسانسور و نصب آن طبق اصول و استانداردهای نصب آسانسور انجام شود.ما موارد مربوط به نصب آسانسور را در مقاله ‌ای دیگر به طور کامل بررسی کرده‌ایم.اما در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که به شما در انتخاب آسانسور مناسب کمک کند نکاتی که می‌تواند برای هر پیمانکار ساختمان کاربردی واقع شود.قبل از بررسی نکات مهم در رابطه با نصب آسانسور باید حتماً فضای مناسبی را برای حرکت آسانسور و نصب قطعات آن در نظر گرفته باشید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در راهنمای انتخاب آسانسور باید آن پرداخته شود بررسی فضای چاه آسانسور است و همینطور فضایی برای موتورخانه آن که متاسفانه در بسیاری از ساختمانها نکات توجهی نشده است بسیاری از ساختمانها این نکته را در نظر نگرفته یک فضای غیر کارشناسی شده را برای چاه و موتورخانه در نظر می‌گیرد.

در انتخاب آسانسور انتخاب قطعات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است  و همین طور انتخاب طراحی مناسب برای نصب آسانسور از عوامل مهم این جریان می باشد. شما باید مهمترین عامل یعنی سرعت آسانسور را نیز در نظر بگیریم زیرا قطعاً هر چه تعداد طبقات یک ساختمان مسکونی و اداری بیشتر شود، باید سرعت آسانسور به طور قابل توجهی نیز بیشتر شود.چون شما قطعاً نمی خواهید بیشتر وقت خود را در درون آسانسور بگذرانید.

انتخاب آسانسور,انتخاب آسانسور مناسب,انتخاب ریل آسانسور

در ادامه 11 نکته مهم در انتخاب آسانسور را برای شما بررسی می کنیم:

 • طراح آسانسور باید تعداد ظرفیت نوع کاربری آسانسور ساختمان را در مراحل اولیه طراحی، تعیین کرده و بر اساس اطلاعات به دست آمده مقررات این بحث را جانمایی کند.البته که پیش بینی تمهیدات لازم متناسب با شرایط اقلیمی نیز باید توسط طراح در نظر گرفته شود.
 • برای ساختمانهایی که بیش از ۷ متر از کف ورودی اصلی به سمت بالا ارتفاع دارند باید آسانسور در نظر گرفته شود و همینطور برای ساختمان هایی که بیش از ۸ طبقه بیش از ۲۸ متر از کف ورودی اصلی به سمت بالا ارتفاع دارند حداقل دو دستگاه آسانسور باید در نظر گرفته شود.این نکته در انتخاب آسانسور از مواردی است که در استاندارد سیستم آسانسور توسط شهرداری بررسی می شود.
 • همانطور که گفته شد سرعت حرکت آسانسور یکی از فاکتورهایی است که در انتخاب آسانسور مناسب باید در نظر گرفته شود.
 • نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد و در راهنمای انتخاب آسانسور  توجه شده است به کارگیری استانداردهای نصب آسانسور می باشد.
 • یکی دیگر از مواردی که در نحوه انتخاب آسانسور باید در نظر گرفته شود در طول مسیر حرکت کلی این وسیله در چاه آسانسور است. زمانی که طول مسیر برای آسانسور تعیین شود بسیاری از موارد دیگر نیز طبق این نکته مشخص خواهد شد.
 • ما در انتخاب آسانسور باید اد نفراتی که در ساختمان زندگی می‌کنند نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.قطعاً می دانید چرا.این تعداد افراد تعیین کننده ظرفیت کابین آسانسور می باشد.ظرفیت کابین آسانسور نیز می تواند بر روی بسیاری از موارد نصب آن تاثیر بگذارد. اگر ظرفیت کابین آسانسور از یک حد بیشتر باشد باید چاه بزرگتری برای جابجایی آسانسور در نظر گرفته شود.
 • بعد از تعیین شدن ظرفیت کابین آسانسور حال باید ابعاد چاه آسانسور را مشخص کنید تعیین درست می تواند یک انتخاب آسانسور مناسب برای شما رقم بزند.سپس شما باید برای موتورخانه آسانسور نیز مکانی را در نظر بگیرید. البته که این موضوع به انتخاب نوع آسانسور نیز بستگی دارد. برخی از آسانسورها موتورخانه آن باید در بالاترین نقطه ساختمان و و همینطور موتورخانه برخی از آسانسورها نیز باید در پایین ترین . ساختمان قرار بگیرد که معمولاً آن را در زیر زمین ها قرار می دهند.
 • در انتخاب آسانسور  مورد دیگری که از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند بر روی قیمت آسانسور نیز تاثیر بسیاری بگذارد، نوع درب طبقات آسانسور و ابعاد و مکان آن ها و میزان استفاده آنها می باشد.درب های متنوعی در بازار ایران و جهان  برای آسانسورها وجود دارد که بسته به بودجه‌ای که شما برای این سیستم در نظر گرفته اید، نوع آن تعیین می شود.
 • مواردی مانند سیم بکسل های آسانسور، ریلهای راهنمای آن، تابلو فرمان آسانسور، موتور آسانسور هواکش هایی که با توجه به موتورخانه آن در نظر گرفته می‌شود، از جمله مواردی است که در انتخاب آسانسور مناسب باید در نظر گرفته شود.

انتخاب موتور آسانسور,راهنمای انتخاب آسانسور,نحوه انتخاب آسانسور

 • البته این مواردی که گفته شد تماماً بودجه ای بستگی دارد که شما برای سیستم آسانسور ساختمان خود در نظر گرفته اید انواع موتورهای آسانسور انواع سیم بکسل های آن و حتی روزها و هواکش ها بسته به نوع جنس برند در نظر گرفته شده متفاوت می باشد.قطعاً این تفاوت کیفیت آن ها نیز تاثیر گذار است.پیشنهاد ما به شما به کارگیری اجناس با کیفیت است به خصوص در زمینه آسانسور که ممکن است جان انسانها را به خطر بیاندازد.
 • نکته مهم دیگر انتخاب فروشگاه مناسب برای خرید قطعات آسانسور و حتی انتخاب شرکت برای ارائه این خدمات می باشد. شما باید به اندازه کافی به شرکتی که میخواهد آسانسور شما را نصب کند اطلاعات کافی داشته باشید.  در صورت نداشتن اطلاعات در این زمینه ممکن است برای شما خسارات سنگینی به بار آورد. خساراتی که می تواند جان شما را به خطر بیاندازد.
نظرات برای این پست بسته شده است.