Encoder انکدر در آسانسور

رمزگذارهای چرخشی در فناوری آسانسور

 

مروری بر پیشنهادات رمزگذار چرخشی HEIDENHAIN

 

برای افزایش ظرفیت بار و در عین حال کاهش فضای نصب مورد نیاز، می توان به افزایش بهره وری آسانسور دست یافت. کاهش نویز همزمان با افزایش سرعت پیمایش؛ افزایش فواصل نگهداری و با وجود افزایش عملکرد، آلودگی محیط زیست را هم کاهش دهد.

فناوری درایو به کار گرفته شده یک عامل اساسی در دستیابی به این اهداف است. در حالی که سال‌ها پیش، بخش پرحجم هنوز بر روی طرح‌های درایو با موتورهای دنده‌ای با فرکانس کنترل‌شده و تاسیسات هیدرولیک (موتورهای دارای پمپ) کار می‌کرد، این فناوری در اواخر دهه 1990 به درایوهای مستقیم (موتورهای سنکرون فعال با آهنربا دائمی با قطب بالا تبدیل شد. اعداد جفت) که به عنوان موتورهای گشتاور نیز شناخته می شوند..

به لطف عدم نگهداری و چگالی توان موتورهای گشتاور، امکان ادغام آنها در چاه آسانسور و بدون اتاق ماشین نیز وجود داشت. این گزینه به همان اندازه که برای صاحبان ساختمان مورد استقبال معماران هم قرار گرفت، به این دلیل بود که آنها را قادر می ساخت تا طرح های ساختمانی جدید و به صرفه ای را پدید آورند..

فناوری این موتورها اغلب به یک مقدار موقعیت مطلق برای تعیین موقعیت روتور نیاز دارد تا جریان موتور با فاز صحیح کنترل شود. همچنین، سرعت نامی نسبتاً پایین (60 تا 1500 دور در دقیقه) این مدل درایوها، کسب موقعیت با وضوح بالا را ضروری می‌سازد تا برای زمان‌های چرخه کنترل کوتاه کافی باشد.

صنعت آسانسور در مسیری ثابت به سمت مکانیک بدون اصطکاک و تشخیص دیجیتال همواره قرار گرفته است. فناوری رمزگذار (ENCODER) و بازخورد آن در حال حاضر در دسترس است و نقش بزرگی در این انتقال در ساختمان‌ها در سراسر جهان ایفا خواهد کرد.

انکودرهای چرخشی برای آسانسور

در اینجا داستان برای HEIDENHAIN با ارائه گسترده محصولات رمزگذار چرخشی جالب می شود. به دلیل این الزامات، رمزگذارهای چرخشی سری ExN 13xx که برای کنترل درایو با کیفیت بالا مورد نیاز در ماشین ابزار و ماشین‌های چاپ ساخته شده‌اند، در تکنولوژی در حال تغییر آسانسور امروزی نیز کاربرد دارند. برای اینکه بتوان در برابر شرایط محیطی چاه آسانسور (مانند گرد و غبار بتن) مقاومت کرد، برخی از رمزگذارها باید برای درجه حفاظتی بالاتر (آب بندی محفظه و استفاده از بلبرینگ های مهر و موم شده) اصلاح شوند. این امر با یک نیاز بازار برای ارائه طول کابل بزرگ از رمزگذار (تا 10 متر) بدون استفاده از پسوند همراه شد.

بنابراین، با هزینه های نسبتا کم R&D، رمزگذارهای چرخشی برای موتورهای SERVO تبدیل به ERN 487 و ECN 413 شدند، رمزگذارهایی که برای استفاده در موتورهای آسانسور بهینه شده بودند. علاوه بر این، نصب ساده و کاملا محوری انکودرها امکان ادغام ساده در طراحی موتور با ترمز نصب شده را فراهم می کند. علاوه بر انکودرهای سری ExN 13xx/4xx که خود را در محدوده توان موتور کم تا متوسط ??قرار داده‌اند، سازندگان از رمزگذارهای سری ExN 1xx نیز برای کاربرد در ساختمان‌های بلند استفاده می‌کنند.

 

از طریق تکامل بیشتر در طول سال ها، رمزگذارها می توانند برای کنترل بازخورد طراحی های مختلف موتور در صنعت آسانسور، مانند موتورهای داخلی، خارجی یا دیسکی استفاده شوند.

 

مهمترین ویژگی های کنترل موتور در آسانسور

 

1- اتصالات شفت صلب

2- فرکانس های طبیعی مکانیکی بالا برای کوپلینگ های رمزگذار چرخشی

3- تحمل ریزش گسترده

4- نصب آسان

5- برای رمزگذارهای مطلق، یک رابط دو جهته با کارایی بالا، مانند EnDat

 

رمزگذارهای چرخشی برای آسانسورها با عیب یابی و بازخورد

 

در آینده نزدیک، دیگر نیازی به میکروسوئیچ برای نظارت بر آزادسازی ترمز نخواهد بود. این به این دلیل است که رمزگذارهایی مانند رمزگذار چرخشی KCI 419 Dplus نه تنها بازخورد موقعیت بلکه داده های اضافی را برای نظارت ارائه می دهند.

در حال حاضر، ترمزهای آسانسور با استفاده از میکروسوئیچ های جداگانه کنترل می شوند. این نوع رمزگذار چرخشی القایی علاوه بر انتقال مقادیر موقعیت چرخشی، میزان حرکت محوری را نیز اندازه گیری می کند. هنگامی که به صورت مکانیکی با صفحه آرمیچر ترمز جفت می شود، می تواند ضربه ترمز را تشخیص دهد.

رمزگذار مانند KCI 419 Dplus به لطف نظارت بر دما و قابلیت های خود تشخیصی آنلاین جامع، دسترسی و ایمنی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. به دلیل نزدیکی مستقیم به موتور و ترمز، رمزگذار می‌تواند داده‌های نظارتی دما را بدون سنسور یا کابل اضافی ارائه دهد. سپس داده های دما را می توان برای تعیین دقیق سایش، برنامه ریزی تعمیر و نگهداری و پیش بینی وقوع نقص استفاده کرد.

 

انکودرهای چرخشی برای کپی چاه آسانسور

 

کپی یا جایگزین شفت برای اطمینان از ترمز بدون حرکت و موقعیت دقیق کابین آسانسور استفاده می شود. این سیستم ها موقعیت کابین را اندازه گیری می کنند و آن را وادار به کنترل می کنند. رمزگذارهای چرخشی افزایشی و به ویژه رمزگذارهای چرخشی مطلق برای این کاربرد ایده آل هستند. این انکودرها کپی یا جایگزین شفت دیجیتال را با مزایای واضح برای فناوری کنترل و نصب امکان پذیر می کنند.

 

مزیت کلیدی استفاده از رمزگذارهای چرخشی چند دور مطلق برای تشخیص موقعیت، در دسترس بودن مداوم موقعیت مطلق کابین (حتی پس از قطع برق) است. از آنجایی که مقادیر موقعیت واقعی همیشه در دسترس هستند، خودرو می تواند به سرعت به مقصد خود نزدیک شود. یک مجموعه بلبرینگ با EQN 400 به طور خاص برای کپی شفت ارائه شده است. موقعیت کابین آسانسور اغلب با استفاده از تسمه های دندانه دار و قرقره های انحرافی اندازه گیری می شود. به لطف مجموعه بلبرینگ، نیروهای حاصل از یاتاقان دقیق رمزگذار چرخشی جدا شده و از اضافه بار رمزگذار جلوگیری می کند.

 

انکودرهای چرخشی برای موتورهای درب آسانسور

در ساختمان‌های بلند با ظرفیت آسانسور زیاد و تردد مسافر بالا، زمان توقف کوتاه‌تر یک هدف مهم است که امکان جابجایی مسافران بیشتری را فراهم می‌کند. یک عامل حیاتی در رسیدگی به تردد مسافران ساختمان، عملکرد صحیح درب آسانسور است. باز و بسته شدن سریع و دقیق با کمترین صدا به موتورهای درب با کنترل سروو نیاز دارد. رمزگذارهای چرخشی فشرده مخصوصاً برای بازخورد سرعت و موقعیت مناسب هستند.

آینده آسانسورها بدون دنده، بدون کابل و افقی است

آسانسورهای کابلی مدرن ناشی از طراحی خود دو محدودیت قابل توجه دارند: به دلیل وزن خود کابل، افزایش بیشتر ارتفاع سفر تقریبا غیرممکن است و به عنوان یک قاعده، فقط یک کابین می تواند از چاه آسانسور بالا و پایین برود. این به شدت تعداد مسافران قابل حمل را محدود می کند.

کابین مجهز به آهنرباهای غیرفعال است و استاتور فعال که به بخش هایی تقسیم شده است در چاه آسانسور قرار دارد. با ارائه جریان مناسب به این بخش‌ها، کابین‌های متعدد می‌توانند مستقل از یکدیگر در داخل یک شفت حرکت کنند.

موتورهای سنکرون مغناطیس دائم به دلیل چگالی توان بالاتر اغلب مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به استراتژی کنترل، این موتورها ممکن است به بازخورد موقعیت مطلق برای کنترل مناسب موقعیت روتور نیاز داشته باشند. بسیاری از این سیستم‌های درایو خواستار همچنین به رمزگذارهای چرخشی با وضوح بالا نیاز دارند که در حلقه کنترل به عنوان رمزگذار موقعیت برای اندازه‌گیری سرعت واقعی ادغام شده باشند.

مزایای سیستم های موتور آسانسور بدون دنده با بازخورد مناسب

لرزش و نویز کم

به لطف آسانسورهای بدون ماشین (MRL) فضای مورد نیاز کاهش می یابد

ویژگی های سواری راحت

مصرف انرژی کم

تعمیر و نگهداری کم و بدون روغن

رمزگذارهای خطی برای حمل و نقل افقی

علاوه بر حرکت عمودی،  بدون دنده و بدون کابل امکان حرکت افقی را فراهم می کند. این حرکت افقی استفاده از فناوری جدید را برای فواصل طولانی تر در ساختمان های بلند و در مجتمع های ساختمانی پراکنده اما متصل ممکن می سازد.

چالش اصلی ارائه شده این سیستم ها کنترل موتور در طول حرکت خطی، تحمل مورد نیاز برای انحرافات راهنما است، زیرا کنترل باید به طور همزمان کیفیت سیگنال بالایی را برای کنترل درایو مستقیم ارائه دهد. فقط سیگنال‌های اندازه‌گیری عالی ارتعاشات را کاهش می‌دهند، به حرکات دینامیکی اجازه می‌دهند و پایداری سرعت را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند و در عین حال از تولید گرمای اضافی جلوگیری می‌کنند.

رمزگذارهای خطی مانند LINA 200 به طور خاص برای آسانسورهای بدون کابل طراحی شده اند. آزمایشات اولیه نشان داد که سرعت حرکت 6 متر بر ثانیه به راحتی به دست می آید و در آزمایشگاه، LINA 200 مقادیر موقعیت قابل اعتمادی را در سرعت تا 18 متر بر ثانیه ارائه می دهد. در سرعت های آهسته و همچنین هنگام شتاب گیری پس از توقف و ترمز قبل از توقف، وضوح بالای مقادیر موقعیت (18 بیت) در طول اندازه گیری تقریباً 600 میلی متر حرکت بسیار راحت و ملایم را تضمین می کند.

صنعت آسانسور در مسیری ثابت به سمت مکانیک بدون اصطکاک و تشخیص دیجیتال بوده است. فناوری رمزگذار و بازخورد در حال حاضر در دسترس است و نقش بزرگی در این انتقال در ساختمان‌ها در سراسر جهان ایفا خواهد کرد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.