انکدر هایدن هاین آلمان مدل 1313 - 1387

Encoder انکدر در آسانسور

رمزگذارهاي چرخشي در فناوري آسانسور و انکدر هایدن هاین آلمان مدل 1313 – 1387

 انکدر هایدن هاین آلمان مدل 1313 – 1387

مروري بر پيشنهادات رمزگذار چرخشHEIDENHAIN

 

براي افزايش ظرفيت بار و در عين حال کاهش فضاي نصب مورد نياز، مي توان به افزايش بهره وري آسانسور دست يافت. کاهش نويز همزمان با افزايش سرعت پيمايش؛ افزايش فواصل نگهداري و با وجود افزايش عملکرد، آلودگي محيط زيست را هم کاهش دهد.

فناوري درايو به کار گرفته شده يک عامل اساسي در دستيابي به اين اهداف است. در حالي که سال‌ها پيش، بخش پرحجم هنوز بر روي طرح‌هاي درايو با موتورهاي دنده‌اي با فرکانس کنترل‌شده و تاسيسات هيدروليک (موتورهاي داراي پمپ) کار مي‌کرد، اين فناوري در اواخر دهه 1990 به درايوهاي مستقيم (موتورهاي سنکرون فعال با آهنربا دائمي با قطب بالا تبديل شد. اعداد جفت) که به عنوان موتورهاي گشتاور نيز شناخته مي شوند..

به لطف عدم نگهداري و چگالي توان موتورهاي گشتاور، امکان ادغام آنها در چاه آسانسور و بدون اتاق ماشين نيز وجود داشت. اين گزينه به همان اندازه که براي صاحبان ساختمان مورد استقبال معماران هم قرار گرفت، به اين دليل بود که آنها را قادر مي ساخت تا طرح هاي ساختماني جديد و به صرفه اي را پديد آورند..

فناوري اين موتورها اغلب به يک مقدار موقعيت مطلق براي تعيين موقعيت روتور نياز دارد تا جريان موتور با فاز صحيح کنترل شود. همچنين، سرعت نامي نسبتاً پايين (60 تا 1500 دور در دقيقه) اين مدل درايوها، کسب موقعيت با وضوح بالا را ضروري مي‌سازد تا براي زمان‌هاي چرخه کنترل کوتاه کافي باشد.

صنعت آسانسور در مسيري ثابت به سمت مکانيک بدون اصطکاک و تشخيص ديجيتال همواره قرار گرفته است. فناوري رمزگذار (ENCODER) و بازخورد آن در حال حاضر در دسترس است و نقش بزرگي در اين انتقال در ساختمان‌ها در سراسر جهان ايفا خواهد کرد.

انکودرهاي چرخشي براي آسانسور

در این جا داستان، طیف وسیعی از رمزگذارهای چرخشی HEIDENHAIN به طور گسترده ارائه شده است. با توجه به این الزامات، سری ExN 13xx از رمزگذارهای چرخشی، که برای کنترل با کیفیت بالا درایو مورد نیاز در ماشین ابزار و ماشین‌های چاپ طراحی شده‌اند، نیز در تحولات امروزی استفاده می‌شوند. تکنولوژی آسانسور برای تحمل شرایط محیطی چاه آسانسور (مانند گرد و غبار بتن)، برخی از انکودرها باید برای درجه حفاظتی بالاتر (آب بندی محفظه و استفاده از بلبرینگ های آب بندی شده) اصلاح شوند. این امر با تقاضای بازار برای ارائه یک طول کابل بیشتر از انکودر (تا 10 متر) بدون استفاده از کانکتور.

بنابراین، با هزینه‌های نسبتا کم، رمزگذارهای چرخشی برای موتورهای سروو به ERN 487 و ECN 413 تبدیل شدند، که برای استفاده در موتورهای آسانسور بهینه شده بودند. این رمزگذارها امکان نصب ساده و کاملاً محوری را فراهم می‌کنند و ادغام آسان آنها در طراحی موتور با ترمز نصب شده را فراهم می‌کنند. همچنین، علاوه بر انکودرهای سری ExN 13xx/4xx که در محدوده توان موتور کم تا متوسط قرار دارند، سازندگان از رمزگذارهای سری ExN 1xx نیز برای استفاده در ساختمان‌های بلند استفاده می‌کنند.

 

از طريق تکامل بيشتر در طول سال ها، رمزگذارها مي توانند براي کنترل بازخورد طراحي هاي مختلف موتور در صنعت آسانسور، مانند موتورهاي داخلي، خارجي يا ديسکي استفاده شوند.

 

مهمترين ويژگي هاي کنترل موتور در آسانسور انکدر هایدن هاین آلمان مدل 1313 – 1387

 

1- اتصالات شفت صلب

2- فرکانس هاي طبيعي مکانيکي بالا براي کوپلينگ هاي رمزگذار چرخشي

3- تحمل ريزش گسترده

4- نصب آسان

5- براي رمزگذارهاي مطلق، يک رابط دو جهته با کارايي بالا، مانند EnDat

 

رمزگذارهاي چرخشي براي آسانسورها با عيب يابي و بازخورد

 

در آینده نزدیک، برای نظارت بر آزادسازی ترمز دیگر نیازی به میکروسوئیچ نخواهد بود. این به این دلیل است که رمزگذارهایی مانند رمزگذار چرخشی KCI 419 Dplus نه تنها بازخورد موقعیت بلکه داده‌های اضافی را برای نظارت ارائه می‌دهند.

در حال حاضر، ترمزهای آسانسور با استفاده از میکروسوئیچ‌های جداگانه کنترل می‌شوند. این نوع رمزگذار چرخشی علاوه بر انتقال مقادیر موقعیت چرخشی، میزان حرکت محوری را نیز اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که به صورت مکانیکی با صفحه آرمیچر ترمز جفت می‌شود، می‌تواند ضربه ترمز را تشخیص دهد..

رمزگذار مانند KCI 419 Dplus به لطف نظارت بر دما و قابلیت‌های خودتشخیصی آنلاین جامع، دسترسی و ایمنی را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. به دلیل نزدیکی مستقیم به موتور و ترمز، رمزگذار می‌تواند داده‌های نظارتی دما را بدون سنسور یا کابل اضافی ارائه دهد. سپس داده‌های دما را می‌توان برای تعیین دقیق سایش، برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری و پیش‌بینی وقوع نقص استفاده کرد.

 

انکودرهاي چرخشي براي کپي چاه آسانسور

 

کپي يا جايگزين شفت براي اطمينان از ترمز بدون حرکت و موقعيت دقيق کابين آسانسور استفاده مي شود. اين سيستم ها موقعيت کابين را اندازه گيري مي کنند و آن را وادار به کنترل مي کنند. رمزگذارهاي چرخشي افزايشي و به ويژه رمزگذارهاي چرخشي مطلق براي اين کاربرد ايده آل هستند. اين انکودرها کپي يا جايگزين شفت ديجيتال را با مزاياي واضح براي فناوري کنترل و نصب امکان پذير مي کنند.

 

مزيت کليدي استفاده از رمزگذارهاي چرخشي چند دور مطلق براي تشخيص موقعيت، در دسترس بودن مداوم موقعيت مطلق کابين (حتي پس از قطع برق) است. از آنجايي که مقادير موقعيت واقعي هميشه در دسترس هستند، خودرو مي تواند به سرعت به مقصد خود نزديک شود. يک مجموعه بلبرينگ با EQN 400 به طور خاص براي کپي شفت ارائه شده است. موقعيت کابين آسانسور اغلب با استفاده از تسمه هاي دندانه دار و قرقره هاي انحرافي اندازه گيري مي شود. به لطف مجموعه بلبرينگ، نيروهاي حاصل از ياتاقان دقيق رمزگذار چرخشي جدا شده و از اضافه بار رمزگذار جلوگيري مي کند.

 

انکودرهاي چرخشي براي موتورهاي درب آسانسور

در ساختمان‌هاي بلند با ظرفيت آسانسور زياد و تردد مسافر بالا، زمان توقف کوتاه‌تر يک هدف مهم است که امکان جابجايي مسافران بيشتري را فراهم مي‌کند. يک عامل حياتي در رسيدگي به تردد مسافران ساختمان، عملکرد صحيح درب آسانسور است. باز و بسته شدن سريع و دقيق با کمترين صدا به موتورهاي درب با کنترل سروو نياز دارد. رمزگذارهاي چرخشي فشرده مخصوصاً براي بازخورد سرعت و موقعيت مناسب هستند.

آينده آسانسورها بدون دنده، بدون کابل و افقي است

آسانسورهاي کابلي مدرن ناشي از طراحي خود دو محدوديت قابل توجه دارند: به دليل وزن خود کابل، افزايش بيشتر ارتفاع سفر تقريبا غيرممکن است و به عنوان يک قاعده، فقط يک کابين مي تواند از چاه آسانسور بالا و پايين برود. اين به شدت تعداد مسافران قابل حمل را محدود مي کند.

کابين مجهز به آهنرباهاي غيرفعال است و استاتور فعال که به بخش هايي تقسيم شده است در چاه آسانسور قرار دارد. با ارائه جريان مناسب به اين بخش‌ها، کابين‌هاي متعدد مي‌توانند مستقل از يکديگر در داخل يک شفت حرکت کنند.

موتورهاي سنکرون مغناطيس دائم به دليل چگالي توان بالاتر اغلب مورد استفاده قرار مي گيرند. بسته به استراتژي کنترل، اين موتورها ممکن است به بازخورد موقعيت مطلق براي کنترل مناسب موقعيت روتور نياز داشته باشند. بسياري از اين سيستم‌هاي درايو خواستار همچنين به رمزگذارهاي چرخشي با وضوح بالا نياز دارند که در حلقه کنترل به عنوان رمزگذار موقعيت براي اندازه‌گيري سرعت واقعي ادغام شده باشند.

مزاياي سيستم هاي موتور آسانسور بدون دنده با بازخورد مناسب

لرزش و نويز کم

به لطف آسانسورهاي بدون ماشين (MRL) فضاي مورد نياز کاهش مي يابد

ويژگي هاي سواري راحت

مصرف انرژي کم

تعمير و نگهداري کم و بدون روغن

رمزگذارهاي خطي براي حمل و نقل افقي

علاوه بر حرکت عمودي،  بدون دنده و بدون کابل امکان حرکت افقي را فراهم مي کند. اين حرکت افقي استفاده از فناوري جديد را براي فواصل طولاني تر در ساختمان هاي بلند و در مجتمع هاي ساختماني پراکنده اما متصل ممکن مي سازد.

چالش اصلي ارائه شده اين سيستم ها کنترل موتور در طول حرکت خطي، تحمل مورد نياز براي انحرافات راهنما است، زيرا کنترل بايد به طور همزمان کيفيت سيگنال بالايي را براي کنترل درايو مستقيم ارائه دهد. فقط سيگنال‌هاي اندازه‌گيري عالي ارتعاشات را کاهش مي‌دهند، به حرکات ديناميکي اجازه مي‌دهند و پايداري سرعت را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهند و در عين حال از توليد گرماي اضافي جلوگيري مي‌کنند.

رمزگذارهاي خطي

مانند LINA 200 به طور خاص براي آسانسورهاي بدون کابل طراحي شده اند. آزمايشات اوليه نشان داد که سرعت حرکت 6 متر بر ثانيه به راحتي به دست مي آيد و در آزمايشگاه، LINA 200 مقادير موقعيت قابل اعتمادي را در سرعت تا 18 متر بر ثانيه ارائه مي دهد. در سرعت هاي آهسته و همچنين هنگام شتاب گيري پس از توقف و ترمز قبل از توقف، وضوح بالاي مقادير موقعيت (18 بيت) در طول اندازه گيري تقريباً 600 ميلي متر حرکت بسيار راحت و ملايم را تضمين مي کند.

صنعت آسانسور در مسيري ثابت به سمت مکانيک بدون اصطکاک و تشخيص ديجيتال بوده است. فناوري رمزگذار و بازخورد در حال حاضر در دسترس است و نقش بزرگي در اين انتقال در ساختمان‌ها در سراسر جهان ايفا خواهد کرد.

نظرات برای این پست بسته شده است.