مکانیزم پله برقی چیست؟

مکانیزم پله برقی به نحوی است که از طریق پله های به هم پیوسته موجب انتقال افراد به طبقات پایین تر یا بالاتر می گردد. در پله برقی تمامی پله ها به صورت افقی در کنار یکدیگر قرار دارند. گنجایش بالا پله برقی ها برای جابجایی افراد از مهم ترین مزایای این ابزار می باشد. امروزه از پله برقی ها در مکان های پر تردد سر پوشیده و سر باز به منظور رفاه حال افراد استفاده می شود. در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

پله های برقی و منافع تجاری آن ها

پله برقی ها می توانند در کنار آسایش و رفاه منافع مالی نیز به همراه داشته باشند. در واقع افراد بسیاری وجود دارد که از مکانیزم عملکرد پله برقی برای منافع تجاری خود استفاده می نمایند. یک پاساژ چند طبقه را در نظر بگیرید اگر مهندسان طراح آن از سیستم پله برقی برای پاساژ استفاده کنند افراد بیشتری از طبقات مختلف پاساژ بازدید می کنند و درآمد مجتمع افزایش خواهد یافت. علاوه بر این راه اندازی و ایجاد پله برقی در مراکز مختلفی مانند پاساژ ها موجب می شود که از ازدحام جمعیت کاسته شود و افراد راحت تر بتوانند به تماشا مغازه ها و خرید کالاهای مورد نظر خود بپردازند.

سیستم پله های برقی

مکانیزم عملکرد پله برقی و سیستم مدیریتی آن از یک الی دو موتور الکتریکی تشکیل شده است. پله های برقی دارای تعداد فراوانی پله به نام استپ هستند. در واقع این پله ها بر روی استپ چین قرار گرفته اند. در قسمت بالا و پایین این سیستم محفظه ای به نام محل ماشین آلات تعبیه شده است. در محفظه بالایی موتور گیربکس تعبیه شده که وظیفه آن کشیدن تسمه به طرف بالا می باشد. در تمامی پله های برقی تعدادی از پله ها به صورت متصل هستند و به یک چرخ دنده جهت حرکت نیاز دارند تا بتوانند مجددا به مکان اولیه خود برگردند. در محفظه پایین پله ها قطعه ای که سبب حرکت تکراری و مدام استپ ها می شود تعبیه شده است. علاوه بر این یک دکمه امنیت در این محفظه تعبیه شده که در صورت نیاز مانع از حرکت پله برقی می شود. سطحی به نام سینی شانه ای هر دو محفظه بالا و پایین را پوشش می دهند که در واقع همان محلی است که افراد پیش از استفاده از پله برقی بر روی آن قرار می گیرند.

پله برقی,عملکرد پله برقی,مکانیزم پله برقی

امنیت پله های برقی

مکانیزم پله برقی به نحوی است که بر اساس امنیت بالا تنظیم می گردد. پله های برقی که در طی چند سال اخیر تولید شده اند از نظر امنیت و امکانات در سطح بسیار بالا تری از مدل های قبلی خود قرار دارند. این مسئله موجب کاربردی تر بودن آن ها شده است. از جمله امکاناتی که اکثر شرکت های فعال در این حوزه در تلاش هستند که آن را به پله برقی های جدید خود بیافزایند سیستم اطفای حریق خودکار می باشد. ترمزهای مغناطیسی نیز به نوبه خود می توانند سبب افزایش امنیت پله های برقی شوند. در مواقع ضروری این ترمزها اصطحکاک میان صفحه و بدنه ایجاد می کنند و برق نیز قطع می گردد در نتیجه پله برقی متوقف می شود.

مکانیزم عملکرد پله برقی به صورتی است که به حفظ تعادل کاربران نیز توجه نموده است و بر همین اساس حداکثر سرعت پله های برقی را از7 متر بر ثانیه بیشتر در نظر نگرفته اند. علاوه بر این به زاویه بین سطوح و پله ها نیز به صورت مهندسی توجه شده و آن را 35 درجه تنظیم نموده اند. بنابراین می توان گفت که اکثر پله برقی های نصب شده در اماکن مختلف دارای چنین شرایط و ساختاری هستند و به این ترتیب امنیت آن ها تامین شده است. از این رو افراد به راحتی و بدون هیچ نگرانی می توانند از پله برقی ها استفاده نمایند. البته اگر افراد در حین استفاده از این ابزار لباس بلند یا کفش پاشنه دار پوشیده باشند باید با دقت بیشتری از آن استفاده نمایند تا دچار آسیب و مشکلی نشوند.

مکانیزم عملکرد پله برقی,پله برقی,عملکرد پله برقی

انواع پله برقی

مکانیزم پله برقی ها به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسوربا توجه به محلی که قرار است نصب شوند و همچنین درجه و ساختاری که دارند متفاوت می باشد که از جمله رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

پله برقی های تجاری

در پله برقی های تجاری ایمنی بسیار اهمیت دارد و طراحان و مهندسان سازنده آن ها بیشتر سعی کرده اند که امنیت آن را ارتقا بخشند، البته به طوری که زیبایی آن نیز همچنان حفظ شود. معمولا در فروشگاه ها و مراکز خرید شاهد استفاده از این پله برقی ها هستیم که دارای 6 متر ارتفاع و 35 درجه هستند.

پله برقی های نیمه تجاری

در مراکزی که شبانه روز فعالیت دارند مانند مراکز خرید و فضاهای باز، مترو و ابتدا پل هوایی  و ..از پله برقی های نیمه تجاری استفاده می کنند. متریالی که در این پله های برقی استفاده می شود معمولا زد زنگ و مجهز به چشم الکترونیکی هستند. هدف از قرار دادن این چشمی الکترونیکی آن است که در ساعاتی که از شبانه روز مانند اواخر شب که تردد خیلی کم است اگر 15 دقیقه از پله برقی استفاده نشود چشمی دستور توقف حرکت پله برقی را می دهد تا زمانی که فردی بخواهد از آن استفاده نماید چشمی مجددا دستور حرکت را صادر می کند. پله برقی هایی که در انبارها و فرودگاه ها نصب می شود چون برای جابجایی وسایل سنگین مورد استفاده قرار می گیرند دارای سیستم امنیتی بسیار قوی هستند و به کنترل بیشتری نیاز دارند.

نظرات برای این پست بسته شده است.