فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

بیشتر بزرگسالان می دانند که هر محیطی اعم از محل کار، رستوران یا حتی تاکسی، قوانین و آدابی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنند. آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید فرهنگ استفاده درست از رواج پیدا کند تا همه مردم به بهترین نحو از آن استفاده کنند. با ما در بلاگ فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیف همراه باشید. در این مقاله قصد داریم برخی از آداب و فرهنگ استفاده از آسانسور را برای شما بیان کنیم.

چرا فرهنگ استفاده از آسانسور مهم است و باید رعایت شود؟

امروزه کمتر جایی را می توان پیدا کرد که آسانسور نداشته باشند، مراکز تفریحی، محل کار، آپارتمان ها و بسیاری مکان های دیگر برای راحتی بیشتر افراد دارای آسانسور هستند. روزانه تعداد افراد زیادی از این وسیله استفاده می کنند لذا یاد گرفتن آداب و فرهنگ استفاده از آن بسیار ضروری است.

شاید این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که منظورمان از فرهنگ استفاده چیست؟ برخی از آنها عبارتند از اینکه آیا می توان در آسانسور با دیگر افراد صحبت کرد یا خیر؟ آیا ارتباط چشمی برقرار کردن با بقیه کار درستی است یا خیر؟

برای بعضی ها، سوار آسانسور شدن می تواند به یک مشکل بغرنج و وضعیتی استرس زا باشد، این مشکلات علت های مختلفی می توانند داشته باشند مانند ترس از فضاهای بسته، ترس از ارتفاع و اضطراب اجتماعی. به همین دلیل ما باید فرهنگ آسانسور را به خوبی یاد بگیریم تا به دیگران کمک کنیم.

آداب آسانسور سوار شدن,استفاده از آسانسور,فرهنگ آسانسور

وقتی منتظر هستید، از درب آسانسور دور بايستید

اولین چیزی که باید بدانید، این است که وقتی در طبقه منتظر رسیدن آسانسور هستید، باید از درب آسانسور با فاصله بایستید.

ممکن است شخصی در در حال خروج باشد و شما همیشه باید قبل از سوار شدن به او اجازه دهید او خارج شود و سپس وارد آسانسور شوید. لذا ضروری است که در سمت راست یا چپ در بایستید تا آنها به راحتی خارج شوند. در نظر داشته باشید که اگر شما فاصله کمی با در داشته باشید، ممکن است وقتی فردی می خواهد پیاده شود، با او برخورد کنید و سد راهش شوید.

در را برای بقیه افراد نگه داریم یا خیر؟

یکی از اصول و فرهنگ آسانسور احترام به حقوق بقیه افراد است. گاهی ممکن است فردی دقیقا همان وقتی که آسانسور می خواهد شروع به حرکت کند، برسد. سوالی که همیشه وجود دارد این است که باید در آسانسور را نگه داریم تا او وارد شود یا خیر؟ و اگر این کار را نکنیم، حق او را پایمال کرده ایم؟ در مورد این موضوع صحبت های بسیاری بین افراد شده است و در نهایت نکاتی برای انجام آن بیان شده است.

اگر آسانسور شلوغ است و افراد زیادی در آن قرار دارند، بهتر است در را نگه ندارید. با این کار هم زمان بقیه را تلف می کنید و هم با ورود یک فرد دیگر فضای کابین برای بقیه تنگ خواهد شد. اما اگر در آسانسور تنها هستید، نگه داشتن در برای فردی که تازه رسیده است، مشکلی ندارد و حتی نشانه ادب و احترام است.

فرهنگ استفاده از آسانسور,آداب آسانسور سوار شدن,استفاده از آسانسور

به زور خودتان را در آسانسور جا نکنید

برای همه ما پیش آمده است که گاهی دیر به آسانسور رسیدیم اما چون عجله داشتیم سعی کردیم به زور وارد شویم. فرهنگ آسانسور به ما می آموزد که این کار بسیار غیر اخلاقی و نامناسب است و باید از انجام دادن آن خودداری کنیم.

وقتی درهای آسانسور باز شد و دیدید که کاملا پر و شلوغ است، صبر کنید تا آسانسور بعدی برسد و نه جای خودتان را تنگ کنید نه بقیه افرادی که درون کابین ایستاده اند.

 با بقیه افراد با فاصله بایستید

وقتی سوار می شوید، تا حد امکان از در فاصله بگیرید و به سمت عقب کابین بروید. خصوصا اگر خانم یا کودکی همراه شما وارد کابین شده اند، سعی کنید فاصله مناسب را رعایت کنید تا آن ها معذب و آزرده خاطر نشوند.

اگر به طبقاتی دورتر می روید بهتر است با آرامش در ته کابین بایستید تا افراد دیگر به راحتی سوار شوند و مزاحمتی برایشان ایجاد نشود.

وقت را تلف نکنید

فرهنگ استفاده از آسانسور تنها مربوط به نحوه ایستادن یا وارد و خارج شدن نیست. همانطور که همیشه گفته شده، وقت طلاست. این قضیه در مورد آسانسور نیز صدق می کند. وقتی به طبقه مورد نظر خود رسیدید، هرچه سریع تر از کابین خارج شوید تا هم کسانی که منتظر سوار شدن هستند بتوانند این کار را انجام دهند و هم وقت بقیه افراد درون آسانسور تلف نشود.

اگر یک طبقه مانده تا به محل مورد نظر خود برسید اما در عقب کابین قرار دارید، اعلام کنید که باید پیاده شوید و به جلو بروید. هل دادن و فشار دادن مردم برای رسیدن به جلوی در اصلا کار مناسب و خوشایندی نیست و کاملا دور از احترام است. پس بهترین کار این است که قبل از رسیدن آسانسور، با آرامش جلو بروید.

آداب آسانسور سوار شدن,استفاده از آسانسور,فرهنگ آسانسور

از پله استفاده کنید

تنبلی را کنار بگذارید و به جای اینکه همیشه از آسانسور استفاده کنید، برای فواصل کم با پله جا به جا شوید. اگر قرار است تنها یک یا دو طبقه بالا بروید و وسایل سنگینی همراه خود ندارید، بهتر است از پله استفاده کنید.

استفاده از آسانسور تنها برای یک یا دو طبقه، به ویژه وقتی افراد زیادی می خواهند سوار شوند و جمعیت شلوغ است، نیز در دسته آداب و معیارهای نامناسب و فرهنگ آسانسور قرار می گیرد. بگذارید کسانی که توانایی استفاده از پله را ندارند از آسانسور استفاده کنند.

با تلفن یا دوستانتان صحبت نکنید

یکی از مهمترین آداب آسانسور این است که نباید با صحبت کردن های بی جا، آرامش بقیه را مخدوش کنید.

اگر همراه با دوست یا همکارتان هستید، وقتی سوار آسانسور می شوید، صحبتتان را متوقف کنید تا به مقصد برسید و پیاده شوید. هرگز در مورد اطلاعات شخصی خود یا دیگران درون کابین صحبت نکنید.

علاوه بر تمام موارد گفته شده، ما باید نسبت به آسانسور مسئولیت داشته باشیم، درون کابین آشغال نریزیم، وسایل بسیار سنگین  مانند یخچال را با آسانسور جا به جا نکنیم تا موتور آن آسیب نبیند و در نهایت باید سعی کنیم شهروندی مسئولیت پذیر و با نزاکت باشیم. امیدوارم این تجربیات کارشناسان ما در مرکز فروش قطعات آسانسور برای شما کاربردی باشد

نظرات برای این پست بسته شده است.