آشنایی عمومی با آسانسورها

آشنایی با آسانسور از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. آسانسور وسیله نقلیه ای است که کنترل آن به یک سیستم سپرده شده و فرمان دادن به آن به اختیار مسافر است، اما ایستادن آن در محل مقرر به توسط سیستم انجام می شود، آسانسور دستگاهی دائمی می باشد كه برای جا به جایی اشخاص و یا کالا بين طبقات ساختمان  بوده و در طبقات مشخصی عمل مي نمايد. آسانسور دارای کابین آسانسوری است که ساختار، ابعاد و تجهیزات آن به اشخاص به آسانی اجازه استفاده می دهد و میان ریل های منصوبه عمودی با حداکثر انحراف 15 درجه حرکت می کند. آسانسور در داخل محیطی نصب می شود که از سه قسمت تشکیل شده است. این برگرفته از اطلاعات متخصصین آسانسور در فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت است.

  • موتور خانه: برای برقراری موتور و گیر بکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق کاربرد دارد.
  • چاه آسانسور: برای نصب درها، ریل ها و همچنین محلی برای حرکت کابین آسانسور و وزنه استفاده می شود.
  • چاهک: در پایین ترین قسمت چاه آسانسور، برای ضربه گیرها و بافرها استفاده می شود.

آشنایی با آسانسور,اطلاعات عمومی آسانسور,انواع آسانسور

انواع آسانسور

آسانسور کششی

داشتن اطلاعات عمومی آسانسور می تواند به شما کمک کند که آسانسورها را به طور کامل بشناسید و بدانید دقیقا چه کاربردی دارند. این آسانسورها بر اساس ماشین آتوود کار می ‌کنند و از موتور آسانسور، برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور و از کادر وزنه، برای کاهش فشار وارد بر موتور استفاده می ‌شود. در ماشین آتوود همواره وزن وزنه‌ ها ثابت و برابر هستند؛ به همین خاطر با وارد کردن نیروی بسیار کمی به هر طرف، سیستم جا به‌ جا می ‌شود. اما در این نوع از آسانسورها وزن کابین آسانسور همواره در حال تغییر است و اگر کادر وزنه هم وزن ظرفیت کابین آسانسور باشد برای بالا و پایین بردن کابین در زمان خالی بودن فشار بسیار زیادی به موتور وارد می شود، به همین خاطر وزن وزنه همواره نصف ظرفیت کابین است این امر باعث می ‌شود که در زمان خالی و پر بودن کابین نصب نیروی مورد نیاز در حالت قبل به موتور وارد شود.

آسانسور های هیدرولیک

برای آشنایی با آسانسور هیدرولیک می توانید آن را در اغلب ساختمان هایی که دارای طبقات کم می باشند مشاهده کنید. در آسانسور های هیدرولیک به دلیل وجود نداشتن کادر وزنه تمام بار کابین آسانسور و مسافران توسط سیستم جک هیدرولیک جا به‌ جا می‌ شود، این امر باعث نیاز به موتورهای قوی ‌تر نسبت‌ به آسانسور کششی می ‌شود. به دلیل وجود سیستم جک هیدرولیک از این انواع  آسانسورها در ساختمان‌ های با بیش از پنج طبقه استفاده نمی‌ شود. به همین علت آسانسور های هیدرولیک در مصارف خانگی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند.

آسانسور های مغناطیسی

در چاهک این آسانسورها، به‌ جای قرار دادن ریل آسانسور در دیواره‌ ها آهن ربای مغناطیسی کار می ‌گذارند در کف آسانسور نیز یک آهن ربای مغناطیسی با  قطب مخالف آهن ربای واقع در دیواره ها وجود دارد، با اتصال برق نیروی رانش باعث بالا رفتن آسانسور می‌ شود. این نوع آسانسورها بدون استفاده از کابل و موتور کار می‌ کنند و امکان حرکت چند کابین آسانسور در یک چاه وجود دارد. با دانستن کامل اطلاعات عمومی آسانسور مغناطیسی میدانید که این آسانسورها  بسیار امن تر از سایر آسانسورها می باشد، اما به علت قیمت بسیار بالای آن نصب این آسانسورها به‌ صورت عمومی رواج  پیدا نکرده است.

آسانسور پنوماتیک

از این نوع آسانسورها برای جا به‌ جایی بار و افراد به‌ صورت محدود استفاده می ‌شود و در بیشترین ظرفیت خود توانایی جا به جایی وزنی حدود ۲۴۰ کیلوگرم را دارد. آسانسور پنوماتیک اغلب برای خانه‌ های 2 تا 4 طبقه‌ ای مناسب است.

آسانسور های پیچی

این مورد از آسانسور بهترین انتخاب برای خانه‌ های کم‌ جا با حداکثر ارتفاع ۴ طبقه است. آسانسور های پیچی را می‌ توان هم با برق سه ‌فاز و هم برق تک ‌فاز نصب و راه‌ اندازی کرد. آسانسور های پیچی شامل یک پیچ بلند، یک مهره و یک تسمه است که توسط موتور به حرکت در می ‌آیند و آسانسور را جا به ‌جا می ‌کند.

ایمنی در آسانسور,آشنایی با آسانسور,اطلاعات عمومی آسانسور

آسانسور های خدماتی

این آسانسور برای جا به جا کردن کالا بین طبقات ساختمان می باشد و در طبقات مشخصی عمل می کند. دارای کابینی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی دهد و در میان ریل های منصوبه عمودی و با حداکثر 15 درجه انحراف، حرکت می کند. آشنایی با آسانسور خدماتی این امکان را به شما می دهد که به طور صحیح از آن استفاده کنید.

آسانسور خودرو بر ساختمان های خصوصی

آسانسوری است که اتاقک آن ابعاد مناسبی برای جا به جایی خودروهای سواری داشته و طراحی آن امکان این جا به جایی را می دهد.

چند توصیه ایمنی برای استفاده از آسانسور

  • اجازه ندهید کودکان به تنهایی از آسانسور استفاده کنند.
  • در هنگام شستشو اجازه ندهید آب وارد چته آسانسور شود.
  • هنگام قطع برق اگر در آسانسور بودید خون سردی خود را حفظ‌ کنید.

هنگام استفاده آسانسور حتما به نوع کاربری آن توجه کنید و از آشنایی با آسانسور اطمینان کامل را حاصل کنید.

نظرات برای این پست بسته شده است.