روشهای مقابله با ترس سوار شدن به آسانسور

از نمونه ترس هایی که به صورت رسمی فوبیا محسوب نمی شود، ترس از آسانسور می باشد. استفاده از آسانسور امروزه امری بسیار رایج می باشد. آیا شما هم جزو افرادی می باشید که ترس از سوار شدن در آسانسور را دارند؟ و مجبور هستید که پله های بسیاری را طی کنید و یا اینکه از رفتن به خانه آشنایان و دوستان خودداری کنید؟ و یا اینکه پیشنهاد های بی نظیر شغلی خود را به خاطر طبقات بالای یک ساختمان از دست داده اید؟

ما پیشنهاد می کنیم که این همه سختی به خودتان را کنار بگذارید و با روش های مقابله ترس از آسانسور این حس ترس را از بین ببرید. بهتر است که برای از بین بردن این ترس، در این مقاله فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت با ما همراه باشید.

علت های ترس از آسانسور

معمولا هراس از آسانسور در اکثر افراد نشات گرفته از فوبیای دیگری می باشد اما به صورت تنهایی نشانه های خود را بروز می دهد. یعنی اینکه امکان دارد تصور کنید که تنها نسبت به سوار شدن در آسانسور ترس دارید اما باید عنوان کرد که این ترس ریشه در یک فوبیای خاص دیگری دارد. مانند سایر انواع مختلف فوبیا، ترس از آسانسور به صورت ضعیف، معمولی و شدید می باشد. از جمله علت آن می تواند نظیر

ترس از آسانسور,تنگ هراسی,مقابله ترس از آسانسور

تنگ هراسی یا کلاستروفوبیا

کلاستروفوبیا نوعی ترس است که اغلب در محیط هایی که بسته می باشند در فرد به وجود می آید. امکان دارد فضای بسته و کوچک آسانسور باعث به وجود آمدن واکنش هایی که مربوط به تنگ هراسی باشد، شود.

انزواطلبی یا آگورافوبیا

انزواطلبی به گرفتار شدن در موقعیتی گفته می شود که راه فرار از آن بسیار سخت یا غیرممکن است. افرادی که به انزواطلبی دچارهستند اغلب از شلوغی و ازدحام به دور هستند و بسیاری از آنها با آسانسور هیچ گونه مشکلی ندارند. با این حال، چون رهاشدن از شلوغی آسانسور غیر ممکن می باشد به همین خاطر مبتلایان به انزواطلبی از رفتن به داخل آسانسور خودداری می کنند.

تجارت گذشته

در اکثر افراد مبتلا به فوبیا از تجربه هایی ناشی می شود که در زمان های گذشته در آنها ترس ایجاد کرده است. به عنوان مثال افرادی که گیر کردن در آسانسور را حتی طی زمان کوتاهی تجربه می کنند بیشتر از سایر افراد از رفتن به آسانسور ترس  و واهمه دارند. البته در نظر داشته باشید که این موضوع حتما نباید برای خود شما به وجود آمده باشد و حتی اتفاق این تجربه توسط یکی از اطرافیانتان می تواند در شما ترس ایجاد کند. درفرهنگ های برخی جوامع مراسم های ترسناک، جشن های هالویین و فیلم های ترسناک، استفاده از آسانسور ها بسیاراست. هنگامی که در شرایط واقعی، در آسانسور مشکلی ایجاد می شود، تصاویر و فیلم های بسیاری از آن توسط رسانه ها پخش شده و تا مدت های زیادی به وسیله اینترنت قابل دیدن نیز می باشد.

ترس از آسانسور,تنگ هراسی,مقابله ترس از آسانسور

روش های مقابله ترس از آسانسور

یادگیری راه کارهایی که موجب امنیت شما در آسانسور شده و آشنایی با سازوکار آن می تواند برای شما در از بین رفتن ترس معمولی از آسانسورمفید باشد. شما با انجام دادن روش های مقابله ترس از آسانسور می توانید به آن غلبه کنید. از جمله راهکارهای آن شامل

با اعتماد به نفس وارد شدن

در اولین قدم لازم است که در آسانسور را باز کرده و با اعتماد به نفس و بدون دلهره و هراس وارد شوید و صبر کنید تا در بسته شود. هم چنین در آسانسور هایی که دارای درکشویی می باشد، توجه داشته باشید که لباستان لای در نیاید. اگر که به همراه خود بچه دارید بهتر است اول او وارد آسانسور شود و به بخش انتهایی آن برود که خیالتان از دور بودن او از در راحت شود. هم چنین باید گفت که مطابق با ظرفیت آسانسور سوار شوید و فضای داخلی آسانسور را حفظ کنید.

صبور و جسور باشید

در گام اخر نیاز است که صبور باشید. اکثر آسانسور های نوین از قابلیت سنسورهای حساس به نور بر خوردارند که قرار گرفته در حاشیه در می باشد. اگر که بین راه ناگهان آسانسور متوقف شد، استرس را از خودتان دور کنید زیرا لباس یا وسایلتان مانع دید سانسور ها است و زمانی که آن را کنار بگذارید آسانسور مجدد حرکت می کند. البته در برخی مواقع آسانسور دچار مشکل شده و متوقف می شود در این حالت نیاز است که آرامش خود را حفظ کنید و در نهایت زنگ خطر آسانسور را بزنید و هواکش را هم روشن کنید. اگر که توقف آسانسور به خطر قطعی برق اتفاق افتاده بود لازم است که خونسردی تان را حفظ کنید تا نجات یابید. در مورد هوای داخل اسانسور هم جای نگرانی نیست زیرا حتی اگر آسانسور فاقد هواکش باشد باز هم شما تا طی مدت زیادی زنده می مانید. هم چنین با تماشای آسانسور شیشه ای در چند ساعت می تواند در غلبه بر ترس از آسانسور کمک کند.

ترس از آسانسور,تنگ هراسی,مقابله ترس از آسانسور

نکات ایمنی

ایجاد پاره ای از اتفاقات خطرساز در آسانسور غیرقابل اجتناب است. با این حال لیستی از تدابیر امنیتی توسط سازمان ایمنی آسانسور فراهم شده است که برخی از آن موارد شامل

توجه کنید که زمان بسته شدن درب ها لباس یا کیف تان لای در آسانسور نماند

بهتر است که در شرایط اضطراری در همان داخل کابین آسانسور منتظر بمانید

هنگامی که در ساختمان آتش سوزی اتفاق افتاد به جای آسانسور از پله ها بهره بگیرید

جهت باز نگه داشته شدن در آسانسور از هل دادن خودداری کنید و از کلید مخصوص آن جهت باز کردن در کمک بگیرید

امیدوارم این اطلاعات کارشناسان مرکز فروش قطعات آسانسور برای شما کاربردی واقع شود. شما با انجام این موارد تا حدودی می توانید ترس از آسانسور را  در خود کاهش دهید در صورت انجام دادن این روش ها باز هم احساس ترس مدوام و شدید داشتید لازم است که به متخصص مراجعه کرده و مشکل را با ایشان در میان بگذارید و از پیشنهاد های او استفاده کنید. توجه داشته باشید که با مقداری تلاش و تمرین و همینطور با کمک های مشاور قادر خواهید بود هراس از آسانسور را کنترل کرده و دچار اختلال در زندگی و شرایط کاری تان نشود.

نظرات برای این پست بسته شده است.