نحوه کار آسانسور

نحوه کار آسانسور خیلی سخت نیست، اما پیچیدگی آسانسورهای مدرن تقریبا از مدل های دیگر بیشتر است. آسانسور از یک کابین به سیستم بالابر متصل شده است و کابل وصل شده به آن، وزن مسافران را تحمل می کند.

معمولا کابل های آسانسور از جنس فولاد می باشند؛ این کابل ها از یک طرف به قاب وزنه تعادل و از طرف دیگر به سقف اتاقک متصل شده اند.

در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

طرز کار آسانسور,نحوه کار آسانسور,نحوه کار آسانسور هیدرولیک

معرفی انواع کابل در آسانسور

  • کابل های سیمی

کابل های سیمی از جنس فولاد هستند و مقاومت کششی بسیار بالایی دارند. تقریبا در هر آسانسور، بین 4 تا 12 عدد از این نوع کابل وجود دارد که قطر هر یک از آن ها نیز بین 9 تا 19 میلی متر می باشد.

  • کابل های کشش 1 رشته ای

این نوع از کابل ها معمولاً در ماشین های گیر بکسی استفاده می شوند و نحوه کار آسانسور با استفاده از آن؛ سرعت پایینی دارد. از این رو فراموش نکنید؛ هنگام استفاده کردن از کابل های 1 رشته ای، حتما از قرقره انحراف نیز کمک بگیرید.

  • کابل های توازن

معمولا در ساختمان های بسیار بلند؛ بار کابل فولادی که در حین حرکت اتاقک از آن به وزنه تعادل انتقال می یابد، از مقدار قابل توجهی برخوردار است و با رسیدن اتاقک به بالا، بار کابل سیمی به وزنه تعادل منتقل می شود. از این رو برای ایجاد توازن به قسمت وزنه تعادل و قسمت تحتانی اتاقک؛ کابل های توازن متصل می شود.

  • کابل های کشش 2 رشته ای

در بیشتر اوقات از کابل های کشش 2 رشته ای در آسانسورهای سنگین بار و پر سرعت استفاده می شود. زیرا استفاده از قرقره انحراف خطر لغزش کابل های فولادی را افرایش می دهد.

  • کابل کشی 2 به 1

از این اجزای آسانسور، در ماشین های گیربکسی که سرعت شان از اتاقک پایین تر است استفاده می کنند. معمولا در این حالت؛ سرعت وزنه تعادل و اتاقک، نصف سرعت محیطی قرقره محرک است و همین امر، بار روی قرقره را نصف می کند.

  • کابل کششی 3 به 1

کابل های کششی 3 به 1، برای آسانسور های سنگین طراحی شده است و توان موتور و فشار روی یاتاقان ها را کاهش می دهد.

طرز کار آسانسور,نحوه کار آسانسور,نحوه کار آسانسور هیدرولیک

موتورهای آسانسور

  • موتورهای گیر بکسی 1 سرعته کشش

موتورهای گیر بکسی 1 سرعته کشش؛ شامل 1 چرخ دنده حلزونی هستند که از برق مستقیم انرژی می گیرند و کار می کنند. هنگامی که اتاقک به فاصله کمی از پا گرد طبقات می رسد؛ ترمز به صورت اتوماتیک کار خود را آغاز می کند و موجب می شود اتاقک از حرکت کردن متوقف شود.

  • موتورهای گیر بکسی 2 سرعته کشش

این موتور ها معمولا از 1 موتور با 2 سیستم سیم پیچ جداگانه یا از 2 موتور جداگانه استفاده می کنند و در ابتدا با کمک سیم پیچ پر سرعت به کار می افتد و با نزدیک شدن به پا گرد طبقه، موتور از حرکت می ایستد.

  • موتورهای گیر بکس ولتاژ متغیر کشش

نحوه کار آسانسور در سیستم ولتاژ متغیر کشش با دیگر سیستم ها متفاوت است و مزایای زیادی دارد. شتاب گیری منفی و مثبت موجود، این سیستم را نسبت به دیگر سیستم های 1 و 2 سرعته محبوب تر می کند زیرا؛ این سیستم دارای یک موتور با برق متناوب است که برق مستقیم موتور محرک ماشین گیر بکسی را به راحتی فراهم می کند.

  • موتورهای بدون گیر بکس ولتاژ متغیر کشش

بی شک در هر آسانسور پر سرعت، به موتورهای بدون گیر بکس ولتاژ متغیر کشش نیاز است زیرا این سیستم یک مقاومت متغیر در مدار میدان دارد که به تدریج میزان مقاومت آن را کاهش می دهد و ولتاز ژنراتور را افزایش می دهد تا اتاقک آسانسور باشتاب گیری آرام به سرعت کامل خود برسد.

ترمزهای آسانسور

یکی دیگر از مهم ترین اجزای آسانسور؛ ترمز است که وجود آن با عملکرد ایمنی در هنگامی که برق قطع می شود، ضروری می باشد. هنگامی که آسانسور در حال حرکت است، کفشک های ترمز به صورت برقی و مکانیکی از استوانه ترمز فاصله می گیرند و موجب ثابت ماندن اتاقک می شود. هنگام قطع شدن جریان برق نیز؛ ترمز از کار می افتد و ایمنی ایجاد می شود.

در هر حاتی دقت داشته باشید که اتاق ماشین آلات را باید بالای چاه آسانسور قرار دهید زیرا؛ این مکان بالاترین کارایی را برای تان ایجاد می کند. اگر اتاق ماشین آلات در کف چاه آسانسور و یا طبقه میانی واقع شود؛ به یک کابل سیمی طولانی تر احتیاج خواهید داشت. همچنین اگر زمانی قطعه و یا نحوه کار آسانسور به مشکل برخورد؛ بهتر است از افراد تعمیرکار که در این زمینه تخصص دارند، کمک بگیرید و به صورت خودسرانه کاری انجام ندهید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.