چگونه آسانسور را سرویس کنیم؟

وسایل مکانیکی متعددی وجود دارد که انسان ها به منظور رفع نیازها و مشکلات خود از آن ها استفاده می کنند. یکی از کاربردی ترین وسایل مکانیکی آسانسور است که توسط تمامی افراد پیر و جوان مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو ایمنی و سلامت آن بسیار مهم است و باید مرتبا مورد بازرسی قرار بگیرد و سرویس شود تا مانع از حوادث ناگوار گردد. سرویس آسانسور باید هر چند ماه یکبار توسط نیروهای متخصص انجام شود. در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که آیا سرویس آسانسور را باید حتما به یک فرد ماهر انجام دهد یا هر فردی می تواند آسانسور را سرویس نماید؟ در واقع باید گفت تمامی وسایل مکانیکی به تعمیر و نگهداری نیاز خواهند داشت. از این رو نیاز است که در کنار آشنایی با نحوه استفاده از آن با نگهداری و سرویس وسیله نیز آشنا شوید. بنابراین اگر می خواهید خودتان تعمیر و سرویس آسانسور را انجام دهید باید قطعات آن،نحوه عملکرد صحیح آن و …را بشناسید تا بتوانید این فرآیند را به درستی انجام دهید وآسیبی به وسیله وارد نشود. در صورتی که هیچگونه اطلاعاتی در این زمینه ندارید به شما توصیه می کنیم که به هیچ عنوان به سرویس آسانسور نپردازید، زیرا ممکن است به خودتان و یا آسنسور آسیب برسد.

سرویس آسانسور,نحوه سرویس آسانسور,سرویس آسانسور

آیا استفاده از آسانسورها حادثه ساز و خطرناک است؟

آسانسورهایی که استاندارد هستند به دلیل مواردی که در ساخت و نصب آن ها رعایت شده ایمنی کافی و لازم را دارند. در این آسانسورها قطعات مختلفی مانند گاورنر، پاراشوت، قفل طبقه و ..وجود دارد که تامین کننده امنیت آن هستند. آسانسورهایی که بر اساس این استانداردها ساخته شده اند ایمن تر از راه پله ها می باشد و می توان با اطمینان خاطر از آن ها استفاده نمود. البته ایمن بودن آسانسورها زمانی تضمین می شود که ماهانه توسط نیرو متخصص سرویس شوند و مورد بررسی قرار بگیرند.

در بازار آسانسورهای بسیاری وجود دارد که بر اساس آخرین استانداردهای بین المللی طراحی، تولید و حتی نصب شده اند، اما متاسفانه به دلیل عدم سرویس به موقعه و یا سرویس توسط افراد بدون مهارت برخی از قطعات آن ها آسیب می بیند و می تواند خطر آفرین باشد. آسانسور هنگامی که یکی از اجزا مدار ایمنی اعلام نقص نمایند به منظور حفظ سلامت و ایمنی مسافران خود دستور توقف می دهد و دیگر حرکت نمی کند. در چنین شرایطی افرادی که گیر افتاده اند باید حتما با تعمیر کار آسانسور تماس بگیرند و با اطلاع دادن موضوع درخواست کمک نمایند.

البته توجه داشته باشید نیرویی که برای تعمیر در نظر گرفته اید باید حتما با نحوه سرویس آسانسور و قطعات آن آشنا باشد تا بتواند به درستی آسانسور را تعمیر و آماده به کار نماید. بنابراین همانطور که متوجه شدید نه تنها خودتان بلکه نیروهایی که مهارت کافی در این زمینه ندارند نمی توانند سرویس و نگهداری آسانسور را به درستی انجام دهند و این کار حتما باید به یک نیرو ماهر و متخصص سپرده شود.

سرویس آسانسور اقدامی ضروری برای حفظ سلامت آن

سرویس آسانسور به صورت ماهانه حتما باید انجام شود. زیرا آسانسور یک وسیله مکانیکی است و برای آنکه بتواند عملکرد صحیح و لازم را داشته باشد باید قطعات آن مرتبا بررسی گردد. این کار موجب می شود که قطعات گران قیمت آسانسور پیش از آنکه آسیب جدی ببیند مورد تعمیر و استفاده مجدد قرار بگیرند. گاهی اوقات با همین سرویس های ماهیانه می توان به راحتی نقص کوچکی که ایجاد شده را بر طرف نمود و مانع از خسارت های پرهزینه گردید.

چند نمونه از خرابی قطعات مهم آسانسور در اثر عدم سرویس ماهیانه

  • کاهش یافتن میزان روغن موتور گیربکس که در سرویس های دوره ای با اضافه کردن مقداری روغن می توان این مشکل را رفع نمود. اما در صورتی که سرویس های ماهیانه انجام نشود پس از مدتی موتورگیربکس به شدت آسیب می بیند و از بین می رود و باید هزینه بالایی را صرف خرید مجدد آن نمود.
  • در صورتی که در رزیستور تابلو فرمان نقصی ایجاد شود سبب خرابی درایو تابلو فرمان می گردد. درایو از پر هزینه ترین قطعات آسانسور محسوب می شود. اما با تشخیص به موقع خرابی رزیستور می توان با هزینه بسیار کمی این مشکل را رفع نمود و مانع از خرابی درایو شد.
  • سرویس آسانسور به صورت ماهیانه مانع از نشستن گرد و غبار بر روی لقمه های پاراشوت می گردد. این در حالی است که اگر سرویس ماهیانه و نظافت آسانسور انجام نشود ریل های آسانسور آسیب می بینند و به طور کامل از بین می روند.
  • تنظیم نبودن فنر گاورنر نیز می تواند موجب پاراشوت شدن آسانسور و از بین رفتن ریل های آن شود. در صورتی که با سرویس دوره ای می توان مرتبا به بررسی و تنظیم این فنر پرداخت و مانع از آسیب به سایر قسمت های آسانسور شد.
  • عدم بازرسی مرتب سیم بکسل نیز می تواند موجب خوردگی سیم و در نهایت لیز خوردن و سقوط آسانسور گردد.

سرویس آسانسور,نحوه سرویس آسانسور,سرویس آسانسور

چگونه می توان اطمینان حاصل نمود که خدمات سرویس و نگهداری آسانسور به درستی انجام می شود؟

نحوه سرویس آسانسور به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسور بسیار اهمیت دارد و باید به فردی سپرده شود که در هنگام وقوع حوادث و خرابی آسانسور پاسخگو باشد. به عبارتی نباید سرویس دوره ای آسانسور را به سرویس کاران مستقل و موتوری کاری سپرد، زیرا این افراد ممکن است در چنین مواقعی مسئولیت کاری که انجام داده اند را نپذیرند و تنها راه ارتباطی شما که شماره همراه است قطع گردد و نتوانید دیگر به او دسترسی داشته باشید. اما اگر شرکت های با سابقه و معتبر در زمینه سرویس و نگهداری آسانسور را انتخاب کنید و با آن ها قرارداد ببندید با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد و حتی می توانید از خدمات بیمه آسانسور نیز استفاده نمایید.

سخن پایانی

نگهداری و سرویس آسانسور به صورت ماهیانه امری کاملا ضروری و واجب می باشد و باید این کار حتما به یک شرکت متخصص و با تجربه سپرده شود. زیرا در غیر اینصورت خسارت حوادث جبران ناپذیری که ممکن است اتفاق بیافتد بر عهده مدیر ساختمان و افرادی که در آن ساختمان زندگی می کنند می باشد.

نظرات برای این پست بسته شده است.