نکات مهم درباره آسانسور که کارفرمایان باید بدانند

امروزه آسانسور در بین مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است شما ممکن است یک آپارتمان دو طبقه را مشاهده نمایید که برای رفت و آمد خود از آسانسور استفاده می کنند. با افزایش جمعیت در جهان و تکامل یافتن آسانسورها و وجود آسمان خراش ها و برج های مرتفع  و … آسانسور به وسیله ای نوین و امروزی درآمده است. هنگام نصب آسانسور و نگهداری از آن ها باید از دانش عمومی کمک بگیرید و مسائلی که ضرورت دارد را به خاطر بسپارید.  گاهی اوقات ممکن است حوادث ناگواری پیش آید که شما با آگاهی پیدا کردن از نکات مهم آسانسور می توانید از بروز این اتفاقات جلوگیری نمایید. در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

آسانسور وسیله ای است که می تواند کالا ها یا انسان ها را بین طبقات جا به جا نماید.  به طور کلی می توان گفت اتاق متحرکی می باشد که می توان به وسیله آن به طبقات بالایی ساختمان ها دسترسی پیدا کرد. آسانسورها به وسیله موتور حرکت را ایجاد می کنند و دارای اجزایی است که هر سال و هر چند ماه یک بار باید آن ها را بررسی کنید. در مورد نحوه نگهداری از آسانسورها و نصب آن ها مسائل مهمی وجود دارد که در ادامه مطالب به بحث در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

نکته اول: مهم ترین مسئله ای که باید کارفرمایان قبل از نصب آسانسور به آن توجه داشته باشند طراحی چاله آسانسور می باشد، همچنین توجه به ابعاد درب ورودی برای طراحی چاله آسانسور بسیار مهم واقع می شود.

نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور,نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور,نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور

نکته دوم: دومین موردی که زمان راه اندازی آسانسور باید به آن توجه کرد بتن گذاری بر روی چهار گوشه های چاله آسانسور می باشد، چرا که چاله آسانسور از مهم ترین قسمت های آسانسور به شمار می رود. توجه داشته باشید گذاشتن پلیت در داخل چاله یا سقف چاله کار نادرستی می باشد. هنگام نصب آسانسور باید آهن هایی کشیده شود،  قبل از انجام این کار باید روی پلیت ها را به خوبی پاک کرد. قبل از اینکه دیوار چینی انجام شود باید آهن کشی آسانسور را انجام داد. لازم به ذکر است که بگوییم قبل از اینکه ریل های آسانسور گذاشته شود باید دیوار چاله آسانسور را برقرار نمایید، چرا که اگر دیوار کشی را بعد از ریل گذاری انجام دهید باعث مشکلاتی چون طولانی شدن کار، بالا رفتن میزان خطرات جانی کارکنان، بالا رفتن هزینه ها و … می شود، بنابراین از دیگر نکات مهم آسانسور توجه به محوطه داخلی و بیرونی چاله آسانسور می باشد.

نکته سوم: بعد از اینکه کارهای دیوار چینی، آهن کشی و ریل گذاری به اتمام رسید کارکنان باید تمامی قسمت هایی که آهن کشی شده اند را با ضد زنگ پوشش دهند. بعد از این که این ضد زنگ ها خشک شدند ریل ها را می توان با نوارهای پلاستیکی پوشاند تا از زنگ زدن آن ها جلوگیری به عمل آورد.

نکته چهارم: کابل های سه فازی برای اجرای آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد  که در گذشته آن ها را از داخل چاله آسانسور عبور می دادند، اما امروزه قوانین جدیدی در آیین نامه ساختمان سازی آورده شده است که به وسیله آن باید کارفرمایان از برق کشی استفاده نمایند و این کابل ها را از بیرون چاله آسانسور عبور دهند و آن را تا فضای موتورخانه در قسمت بالایی برسانند.

نکته ششم: بعد از اینکه عملیات دیوار چینی انجام شد می توانید به وسیله سیمان سفید دیوارها را پوشش دهید، اما دقت داشته باشید که پیچ و مهره هایی که به ریل و آهن کشی آسانسور متصل هستند را نباید داخل سیمان فرو ببرید، چرا که در صورت نیاز باید آن ها را باز و بسته نمود. حتی اگر سیمان بر روی پیچ ها قرار بگیرد باید قبل از سفت شدن باید آن را پاک نمایید.

نکته هفتم: از دیگر نکات آسانسور می توان به اجرای درب آن اشاره کرد. که باید با طبقات هم سطح باشد. ایجاد خط کف پاگرد بعد از اینکه راه پله ها را قرار دادند به دست نصاب آسانسور سپرده می شود، چرا که نباید اختلافی بین سطح درب و طبقه ایجاد شود. بعد از اینکه درب را نصب کردند باید دور درب را سنگ کاری کرد  و پشت درب آسانسور را هم سیمانکاری نمایند به نحوی که از داخل چاه به بیرون منتقل نشود. سیمان کاریی که برای پشت آسانسور انجام می شود باید تا طبقات بالایی کاملا هم سطح باشند، برای اطمینان از این کار می توانید از شمشه های آلومینیومی استفاده کنید.

نکته هشتم: به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسور بعد از نصب درب نوبت به موتور آسانسور می رسد، تیم نصاب آسانسور باید از چاله آسانسور بالا روند و سقف چاله را بتن نمایند.

نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور,نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور,نکات مهم آسانسور، نکات آسانسور، نصب آسانسور

ظرفیت آسانسور

از مواردی که قبل از نصب آسانسور باید به آن توجه شود ظرفیت و زمان انتظار می باشد که باید برنامه ریزی های دقیقی برای آن ها انجام شود. برای این مورد باید به کاربری ساختمان، تعداد واحد ها، توزیع نیرو در ساختمان و … را به خوبی مد نظر داشته باشید. اگر به یک آسانسور پر سرعت نیاز دارید باید آسانسورهایی که می توانند 200 نفر را در طول روز جا به جا نمایند استفاده کنید، اما اگر به شرایط اقتصادی توجه دارید باید بگوییم استفاده از آسانسورهایی که ظرفیت حمل 250 نفر را دارند می تواند بسیار مناسب باشد. آسانسورهایی که از 30 طبقه بیشتر باید بالا روند باید با شفت های چندگانه نصب شوند تا بتوانند مسافران را از طبقات مختلف جا به جا نمایند، بنابراین تعداد آسانسورهایی که مورد نیازاست از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

نکات مورد توجه در اجرای سقف آسانسور

زمانی که به اجرای سقف می پردازید باید توجه داشته باشید که این کار را بعد از قرار دادن موتور انجام دهید و میلگردی که در هنگام اجرای سقف مورد استفاده قرار می گیرد شماره 18 می باشد.  برای ریختن بتن باید از 5 کیسه سیمان نهایتا استفاده شود. همان طور که گفته شد از نکات مهم آسانسور اجرای سقف آن می باشد، چرا که سقف آسانسور باید به صورت اصولی بسته شود. بهترین کاری که می توان برای بستن سقف آسانسور انجام داد استفاده از اسپری  موزاییک می باشد، که به وسیله آن می توان سپری را به قسمت بالا و پایین ناودانی آسانسور جوش داد.

نظرات برای این پست بسته شده است.