عمر متوسط آسانسور چقدر است؟

هنگامی که برای آپارتمان ها و ساخت و ساز ها آسانسور نصب می شود، مطمعنا این سوال را با خود می پرسید که این دستگاه گران قیمت و پر هزینه چقدر قرار است کار کند؟ هزینه سرویس و نگهداری آسانسور چقدر می باشد؟ ممکن است با خود فکر کنید که باید هر روز برای تعمیر آسانسور اقدام کنید، بنابراین اگر طول عمر مفید آسانسور را بتوانید حدس بزنید کار شما بسیار راحت می شود. در این مقاله برای شما طول عمر آسانسور و اینکه قطعات آن چه مدت زمانی کار می کنند را بیان خواهیم کرد. شما با فهمیدن طول عمر آسانسور می توانید بفهمید که چه زمانی به تعمیر کار نیاز دارید، چند وقت یکبار باید دستی آسانسور را بکشید و چه زمانی قطعات آسانسور نیاز به تعمیر دارند. ما در ادامه به طور کامل به موضوع عمر متوسط آسانسور در بلاگ فروشگاه قطعات آسانسور، خواهیم پرداخت.

طول عمر مفید قطعات آسانسور

در سال 1340 زمانی که ساختمان های بلند در ایران بسیار کم دیده می شدند شرکت های انگشت شماری در زمینه خدمات آسانسور فعالیت می کردند، در این شرکت ها مهندسینی وجود داشتند  که برای نصب آسانسور در ساختمان های بزرگ می رفتند و محاسبات خود را از لحاظ ظرفیت، تعداد و سرعت انجام می دادند، در نهایت با نمایندگی های خارجی مشورت انجام می دادند و پروژه های خود را با در نظر گرفتن پیشنهاد های شرکت های خارجی طراحی می نمودند. تعمیر آسانسور و حادثه هایی که به دلیل خرابی آسانسور به وجود می آید در آن زمان بسیار کم بود، زیرا آسانسورها را از شرکت های معتبر خارجی خریداری می نمودند که عمر مفید آسانسور با عدد بیشتری نشان داده می شد. اتفاق هایی که در آن زمان به چشم می خورد به دلیل بی احتیاطی افرادی بود که آسانسورها را نصب می کردند.

در صورتی در این بار نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید می توانید با بخش مرکز فروش قطعات آسانسور هایت لیفت در تماس باشید.

طول عمر آسانسور,طول عمر مفید قطعات آسانسور,عمر مفید آسانسور

در زمان های گذشته زیاد نیازی نبود آسانسورها را تعمیر نمایند، زیر آسانسورها آن زمان تازه وارد ایران شده بودند و رونق زیادی در فرهنگ شهروندی نداشتند. باید بگوییم رفته رفته بر تعداد ساخت و سازها افزوده شد و جنگ تحمیلی رخ داد، بنابراین با حصر اقتصادی و سود جویی افراد بساز و بفروش باعث شد کار به جایی برسد که قطعات آسانسور بدون نظارت و کنترل بر روی مشخصات فنی وارد ایران شوند. فشارهایی که بر شرکت های خارجی وارد می شد و ناتوان ماندن در کار با شرکت های معروف باعث شد که بعضی از قطعات آسانسور در ایران تولید شوند. امروزه تابلوی کنترل آسانسور در ایران با کیفیت بسیار مناسبی تولید می شوند. به دلیل اینکه تمامی قطعات آسانسور از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند، معمولا آسانسورها را با قطعات داخلی و تولیدی نصب می کنند، همین امر باعث می شود بتوانیم طول عمر مفید آسانسور را حدس بزنیم.

عمر مفید کابل آسانسور

کابل آسانسور یا همان سیم بکسل را با پیچاندن چند رشته سیم فلزی به دور هسته ای که از جنس فولاد است خواهند ساخت. در ساخت هسته سیم بکس از فولاد، کنف، پنبه و … استفاده می کنند. سیم های بکسل را به بالای آسانسور نصب می کنند. با سرویس دوره ای آسانسور و روغن کاری به موقع کابل ها می توان به عمر مفید آن ها اضافه کرد. مطرح ترین سیم های بکسل در آلمان ساخته می شوند که در سطح بین المللی بسیار مقاوم و با کیفیت هستند. به دلیل طول عمر بالا می توان برای مدت های زیادی از این نوع کابل ها استفاده کرد. به طور کلی می توان گفت طول عمر مفید کابل آسانسور مشخص نمی باشد.  عواملی مثل مشخصات فلکه آسانسور، میزان بار وارد بر آسانسور تعداد سیم بکسل و … همگی بر روی طول عمر آن اثر می گذارد.

عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی طول عمر سیم بکسل های می افزایند که یکی از آن ها روغنکاری می باشد. این کار را باید به صورت دوره ای و منظم انجام داد. کابل های فولادی بدون روکش هستند بنابراین تنها راهی که می تواند آن ها را از خوردگی محافظت کند روغنکاری می باشد. با استفاده از روغن می توان، اکسیده شدن  و فرسوده شدن سیم بکسل ها را به تعویق انداخت، چرا که روغن مانند یک پوشش برای کابل ها عمل می کند. همچنین روغن ها مانند یک ضربه گیر برای کابل ها عمل می کنند. مفتول هایی که در سیم بکسل روی هم تاب خورده اند در حین کار به هم بر خورد می کند که روغنکاری باعث می شود از اصطکاک آن ها جلوگیری به عمل آید. این امر خود باعث افزایش طول عمر آسانسور می شود.

عمر مفید کابل آسانسور,طول عمر آسانسور,طول عمر مفید قطعات آسانسور

طول عمر باطری آسانسور

همان طور که متوجه هستید باطری یکی از پر مصرف ترین قطعه های استفاده شده در آسانسور می باشد و با گذشت زمان کارایی خود را از دست خواهد داد. هر کدام از باطری ها با توجه به ولتاژ و کیفیت دارای طول عمر مشخصی هستند. این عمر مفید برای باطری آسانسور را می توان بین 3 تا 5 سال در نظر گرفت، اما عواملی هستند که بر طول عمر باطری آسانسور می افزایند. مهم ترین عاملی که می تواند بر طول عمر باطری آسانسور ها تاثیر بگذارد کسانی هستند که از آسانسور استفاده می کنند. عواملی مثل میزان گرد و خاک، نصب صحیح، استفاده از شارژر مناسب و … همگی بر طول عمر باطری ها می افزایند.

 طول عمر قطعات مختلف آسانسور

باید بگوییم هر کدام از قطعه های آسانسور طول عمر مشخصی دارند و هر کدام از آن ها در بازه های زمانی، 5 تا 2 سال، 5 تا 10 سال و 10 تا 15 سال کارایی دارند، بنابراین بعد از گذشت این مدت زمان باید برای جایگزینی برخی از قطعات آن اقدام کنید. لازم به ذکر است که بگوییم با توجه به اینکه طول عمر بعضی از قطعات آسانسور بعد از 15 سال به پایان می رسد، بنابراین باید به طور کامل بازسازی شوند، در نتیجه می توان گفت طول عمر مفید آسانسور در ایران 15 سال می باشد. طبق قوانین و مقرراتی که وجود دارد باید بعد از گذشت یک سال از راه اندازی آسانسور ها آن ها را مورد بازرسی قرار داد تا بتوان در صورت خرابی مشکل آن را بر طرف کرد.

نظرات برای این پست بسته شده است.