حداقل مساحت کابین آسانسور

افراد تعمیرکار برای نصب کردن آسانسور؛ باید قبل از هر چیزی ابعاد چاه و حداقل مساحت کابین آسانسور را در نظر بگیرند زیرا این موارد، جزء مهم ترین نکاتی هستند که ایمنی افراد استفاده کننده را تضمین می کنند.

معمولا در اغلب ساختمان های بزرگ؛ معماران و افراد مهندس با توجه به استانداردهای ذکر شده درباره محل و ابعاد، چاه و فضای آسانسور را انتخاب می کنند، اما در برخی موارد نیز به علت کمبود زمین و جا؛ سعی می کنند فضای کم تری را برای نصب آسانسور در نظر بگیرند که در این مورد نصاب آسانسور ممکن است برای نصب کردن درب و ریل، دچار مشکل شود.

متاسفانه امروزه به علت کم توجهی به این موضوع؛ مشکلات زیادی برای برخی از افراد به وجود می آید و آن ها نیز مجبور به صرف هزینه های بسیار بالا، دوباره کاری و اضافه کاری تخریب بعضی از قسمت های مربوط به چاه آسانسور و… می شوند.

در طی چندین سال گذشته برخی از شرکت های مربوط به آسانسور، برای به وجود نیامدن چین مشکلاتی؛ یک سری ابعاد و اندازه استاندارد را برای چاه و کابین آسانسور در نظر گرفتند.

معمولا تعیین ظرفیت کابین آسانسور؛ برای مراکز اداری، تجاری، ساختمان های بزرگ و جاهایی که تردد در آن ها بیشتر است، اهمیت بیشتری دارد و باید بیشتر به آن ها دقت داشته باشید.

ما در ادامه مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور سعی کرده ایم درباره حداقل مساحت کابین آسانسور توضیحاتی به شما عزیزان ارائه دهیم.

ظرفیت در نظر گرفته شده تقریبی برای کابین آسانسور

  • 4 نفره (320 کیلوگرم)
  • 6 نفره (480 کیلوگرم)
  • 8 نفره (640 کیلوگرم)
  • 15 نفره (1200 کیلوگرم)

دقت کنید در حین استفاده از آسانسور؛ ظرفیت کابین آسانسور یکی از مهم ترین عاملی است که باید در نظر داشته باشید زیرا بروز هرگونه اشتباه ممکن است، موجب به خطر انداختن جان افراد و یا نارضایتی مسافرین شود.

از این رو طراح آسانسور وظیفه دارد که با توجه به ساختمان مورد نظر؛ ظرفیت آسانسور را تعیین کند. معمولا ابعاد استاندارد کابین به محل نصب و میزان رفت و آمد افراد بستگی دارد و بهتر است این موارد را نا دیده نگیرید.

کابین آسانسور,مساحت کابین آسانسور,نصب کردن آسانسور

انواع طرح کابین آسانسور

  1. کابین با طرح مربع ( با درب نیمه اتوماتیک، درب تمام اتوماتیک تلسکوپی، درب سانترال )
  2. کابین با طرح مستطیل ( با درب نیمه اتوماتیک، درب تمام اتوماتیک تلسکوپی، درب سانترال )

عوامل موثر در ظرفیت کابین آسانسور

توجه داشته باشید که حداقل مساحت کابین آسانسور، بر مقدار ظرفیت آن نیز اثر می گذارد و از این رو باید گفت که طراحی آن معمولا بر اساس طراحی ظرفیت کابین آسانسور انجام می شود.

طراح آسانسور باید از حداکثر فضای مربوط به چاه و زمین آسانسور برای طراحی کردن بزرگترین کابین، استفاده کند. البته در نظر داشته باشید که تمام قطعات و لوازم آسانسور با توجه به ظرفیت کابین انتخاب می شوند.

یکی از اصلی ترین قطعاتی که باید در آسانسور به کار برود؛ موتور است و اگر مساحت کابین، از حد استاندارد بزرگ تر باشد باید یک موتور متناسب با آن را نیز تهیه کنید.

کابین آسانسور,مساحت کابین آسانسور,نصب کردن آسانسور

مفاهیم کلی در مورد حداقل مساحت و ظرفیت کابین آسانسور

برای در نظر گرفتن حداقل مساحت کابین آسانسور؛ باید سرعت آسانسور، تعداد آسانسورهای موجود در ساختمان و میزان استفاده افراد را مد نظر قرار دهید و به اندازه چاه، موتورخانه، شرایط و نوع چاه، کابین و متراژ آن نیز، توجه داشته باشید.

شما باید در کل؛ ابعاد و فضای مورد نیاز برای باز شدن درب آسانسور را هم با توجه به ابعاد چاه، در نظر بگیرید. همچنین توصیه می شود قبل از انجام دادن هر گونه اقدام؛ با مهندسین و افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا در نتیجه بهترین طراحی را انجام دهید و از برخی خسارت های مالی، جانی و اشتباهات احتمالی در چاه آسانسور جلوگیری کنید.

نظرات برای این پست بسته شده است.