راه های نجات از آسانسور

حتی اگر فوبیای تنگناهراسی ( ترس از گیر افتادن در مکان های کوچک) هم نداشته باشید، باز هم گیر افتادن در یک اتاق چهارگوش کوچک می تواند شما را دچار استرس و اضطراب شدید کند! شاید خیلی از شما ها به دلیل همین استرس، ترجیح دهید به جای استفاده از آسانسور پله ها را بالا و پایین بروید!

اما اگر کمی هوشمندانه برخورد کنید و اطلاعاتی دقیق در مورد، نجات از آسانسور داشته باشید حتی اگر در آن کابین های کوچک گیر کنید، می توانید با آرامش و خونسردی خودتان را و کسانی که به همراه شما هستند را به راحتی نجات دهید.

در چنین مواقعی به هیچ وجه نباید به سقوط آسانسور به اتفاقاتی از این دست فکر کنید، درست است که فکر نکردن به این موارد بسیار سخت است، اما ما تصمیم گرفته ایم که در این مطلب تمام نکات مربوط به آموزش نجات از آسانسور را به شما یاد دهیم. در ادامه این مطلب فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیفت با ما همراه باشید.

آموزش نجات از آسانسور,خطرات آسانسور,رهایی از آسانسور

دلیل اصلی توقف آسانسور در میان طبقات چیست؟

ممکن است به دلایل مختلفی آسانسور در میان طبقات گیر کند پس پیش از اینکه، به مبحث نجات از آسانسور بپردازیم قصد داریم تا به صورت واضح و کوتاه به شما توضیح دهیم که آسانسور به چه دلایلی در میان طبقات متوقف می شود.

قطعا این موضوع را به خوبی می دانید که یکی از علت های آن، به هم خوردن سیستم حرکتی آسانسور می باشد، به گونه ای که با کوچک ترین تداخل در سیستم حالت ترمز سریعاً فعال می شود و کابین آسانسور در هر موقعیت و هر طبقه باشد سریعاً متوقف خواهد شد. در واقع سیستم ترمز به این دلیل فعال می‌ شود تا امنیت داخل کابین حفظ گردد.

اما دلایل دیگری هم نیز وجود دارد مانند قطع برق که یکی از رایج ترین اتفاقات توقف آسانسور در بین طبقات می باشد. به خودی خود قطع برق هم دارای دلایل متعددی همچون خدمات شرکت برق، خطاهای انسانی و یا دیگر موارد می باشد.

از دیگر دلایل آن می ‌توانیم به نقص های مکانیکی و الکتریکی اشاره کنیم که ممکن است نه تنها برای آسانسور بلکه برای هر وسیله مکانیکی و الکتریکی دیگر نیز به وجود آید. حال که با این موضوع به خوبی آشنا شدید با ما همراه باشید تا شما را با آموزش نجات از آسانسور آشنا کنیم.

نجات از آسانسور,آموزش نجات از آسانسور,خطرات آسانسور

حفظ آرامش و جلوگیری از اضطراب

همانطور که در قسمت بالا هم به این موضوع اشاره داشتیم، در چنین مواقعی استرس اصلا جایز نیست و با این کار شما فقط خودتان را بیشتر آزار می دهید! اگر در کابین آسانسور به همراه افراد دیگری هستید و یا کودک هم در آن جا وجود دارد، پس به هیچ وجه نباید استرس و حال بد خود را به آنان نیز انتقال دهید! چند نفس عمیق بکشید و به کارهایی که قرار است برای نجات از آسانسور برای خود و افراد داخل کابین انجام دهید، خوب فکر کنید.

از تمام شدن اکسیژن داخل کابین نترسید!

بسیاری از افراد تا نام گیر افتادن در آسانسور به گوش شان می خورد، سریعا به این موضوع فکر می کنند، که هر لحظه امکان این موضوع وجود دارد که تمام اکسیژن داخل کابین تمام شود! غافل از اینکه عصر، عصر تکنولوژی است و دیگر هیچ کابین آسانسوری را آنگونه که شما فکر می کنید نمی سازند! تمامی کابین های آسانسور در برابر ورود و خروج هوا، ایزوله هستند و یا برخی از آنها دارای دستگاه تصفیه می باشند، پس در این مورد جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد!

آموزش نجات از آسانسور,خطرات آسانسور,رهایی از آسانسور

از سقوط آزاد در آسانسور نترسید!

قطعا دغدغه بعدی شما آن هم بعد از گیر کردن در آسانسور به گفته کارشناسان مرکز فروش لوازم آسانسور نگرانی از بابت سقوط می باشد! همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم، سیستم آسانسور به گونه ای طراحی شده است که اگر کوچکترین اختلالی در آن به وجود بیاید به صورت اتوماتیک، کابین در هر طبقه ای که قرار گرفته باشد، قفل شده و متوقف می شود، پس جای هیچ نگرانی از بابت سقوط شما وجود نخواهد داشت. چراکه همه آسانسور ها دارای سیستم ترمز اضطراری می باشند. از طرف دیگر تمامی سیم بکسل های آسانسور محکم اند و قابلیت جابجایی یا توقف طولانی مدت را دارند و حتی اگر بر فرض مثال، سیم ها هم پاره شوند، باز هم جای نگرانی نیست! چراکه در آسانسورها ترمزهایی مخصوص با نام پاراشوت طراحی شده که از سقوط جلوگیری می شود.

با صدای بلند کمک بخواهید

برای نجات از آسانسور بهتر است اول از همه از کسی کمک بخواهید و برای اینکه صدای تان به گوش مردم و همسایه ها برسد، کفش خود یا یک سکه یا کلید از جیب تان در آورده و به در بکوبید و با صدای بلند کمک بخواهید. اگر شماره نگهبان یا مدیر ساختمان را دارید، بلافاصله با او تماس بگیرید و از چراغ قوه گوشی خود برای روشن شدن فضا استفاده کنید تا ترس تان کمتر شود.

آموزش نجات از آسانسور,خطرات آسانسور,رهایی از آسانسور

نحوه بیرون آمدن از آسانسور

اگر به هر دلیلی روش بالا جوابگو نبود پس باید این بار خودتان وارد نقشه شده و راه نجات از آسانسور را اجرا کنید برای این کار به کسانی که با شما گیر افتاده اند هم نیاز دارید.

اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که کابین آسانسور در میان طبقات متوقف نشده باشد، سپس کلید اینترلاک یا interlock که به معنی قفل آسانسور می باشد را فشرده و زمانی که درب در حال بسته شدن است، آن را با دست نگهدارید و مانع بسته شدنش شوید و از در نهایت از آن خارج شوید.

دقت داشته باشید که اگر کابین آسانسور در میان طبقات متوقف شده باشد، به هیچ وجه نباید پس از باز کردن درب، از آن خارج شوید حتی اگر حد فاصل کف کابین با طبقه کم باشد هم نباید چنین کار اشتباه و خطرناکی را انجام دهید!

درست است که در مورد سیستم ترمز آسانسور برای تان موضوعاتی را شرح دادیم، اما این امکان بسیار ضعیف هم وجود دارد که در حین خروج از کابین مقدار طناب باقیمانده آزاد شود و در نهایت بدن شما در بین طبقه و آسانسور گیر کند. امیدواریم که هیچوقت در چنین موقعیتی قرار نگیرید و اگر هم این اتفاق برای تان رخ داد، حتما عاقلانه و بدون هیچ استرسی خودتان را نجات دهید.

نظرات برای این پست بسته شده است.