نشانه های خرابی آسانسور را بشناسید

هنگامی که آسانسورها را برای ساختمان ها نصب می کنید باید عمر مفید آن و خرابی های آن را بتوانید تشخیص دهید. بسیاری از افراد ممکن است تا آسانسور از کار نیفتد هیچ توجه ای به آن نداشته باشند. در این مواقع تا زمانی که آسانسور بارها خراب نشود توجه ای به آن ندارند، در این هنگام مدیر ساختمان به فکر چاره ای برای تعمیر آسانسور می افتد. آسانسور مانند دیگر وسیله های برقی نیست که تا خراب نشود آن را سرویس نکنید. به هر حال اگر توجهی به خرابی آسانسور ندارید بهتر است که ویژگی های یک آسانسور ناسالم را بدانید تا زمانی که نیاز باشد با گفتن این نشانه ها ساکنان را مجاب نمایید که برای سرویس آسانسور اقدام نمایند. با ما در بلاگ فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیف همراه باشید

علل خرابی آسانسور

قبل از اینکه شما را با نشانه های خرابی آسانسور آشنا سازیم باید عواملی را که باعث خراب شدن آسانسور می شوند، شناسایی نمایید تا اگر بارها آسانسور موجود در ساختمان خراب می شود علت آن را بدانید. در ادامه علت های مختلف خراب شدن آسانسور را توضیح خواهیم داد.

استفاده نادرست از آسانسور

باید بگوییم استفاده نادرست از آسانسور باعث می شود که ضررهای زیادی متحمل آن شود، با توجه به اینکه هنگام اسباب کشی بسیاری از افراد وسیله های سنگین را با آن جا به جا می کنند، یا اینکه اشیاهای نوک تیز را با آسانسور حمل می کنند، همچنین بیش از حد ظرفیت کابین افراد وارد آسانسور می شوند و … باعث می شود که مشکلات بزرگی رخ دهند، بنابراین باید به صورت واضح به ساکنان نشان دهید که آداب استفاده از آسانسور چگونه است و چه عواملی باعث خرابی آسانسور می شود.

عدم سرویس دوره ای و نگهداری از آسانسور

آسانسور دستگاهی برقی می باشد که باید در طول دوره های مختلف آن را بررسی نمود. عدم نگهداری صحیح از آسانسور و سرویس نکردن آن ها به صورت دوره ای باعث می شود عمر مفید آسانسور پایین اید و خرابی های زیادی را به بار خواهد آورد. آسانسور دستگاهی نمی باشد، که تنها زمانی که خراب می شود به آن توجه کنیم و به فکر تعمیر کردن آن باشیم. باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به صورت مرتب آسانسورها را سرویس نکنید باعث به وجود آمدن حادثه های ناگواری خواهد شد.

تعمیر آسانسور,خرابی آسانسور,علت خرابی آسانسور

آسانسورهای بی کیفیت و ارزان

زمانی که برای ساختمان ها از آسانسور استفاده می کنید باید به این مورد توجه داشته باشید که چه کسی قرار است آسانسور را برای شما نصب نماید. استاندارد سازی آسانسورها نسبت به گذشته پیشرفت داشته است، اما متاسفانه قطعات بی کیفیت در بازار بسیار زیاد هستند. در نتیجه هنگام نصب آسانسور باید توجه داشته باشید قطعاتی که قرار است خریداری شوند از کیفیت مناسبی برخوردار باشند حتی هنگام تعمیر هم اگر به قطعه ای نیاز بود باید باکیفیت ترین آن را پیدا نمایید و به دلیل قیمت پایین قطعات بی کیفیت، آسیب های جانی را به بار نیاورید، چرا که استفاده زا قطعات ارزان و بی کیفیت می تواند علت خرابی آسانسور باشد.

نشانه های خراب شدن آسانسورها

آسانسورها به هر دلیلی که خراب شوند نباید از آن ها غافل شد، چرا که پشت گوش انداختن تعمیر آن ها کار را بدتر خواهد کرد. اگر کسی در آسانسور گیر بیفتد یا اینکه از کار بیفتد آن گاه ساکنان ساختمان مجبور می شوند که آسانسور را تعمیر نمایند، اما اگر نشانه هایی را از خرابی آسانسور می بینید تا خراب شن کامل آن صبر نکنی،د می توانید هرچه زودتر برای رفع آن ها اقدام نمایید. در ادامه نشانه های خراب شدن آسانسور را بیان خواهیم کرد.

هم سطح نایستادن کابین در بین طبقات

آسانسورها باید هنگامی که در طبقات توقف می کنند کاملا هم سطح با طبقه مورد نظر قرار گیرند، اما گاهی اوقات پیش می آید که کابین آسانسور 5 سانتی متر بالا یا پایین تر از طبقه مورد نظر قرار خواهد گرفت که این نشانه ای از خرابی آسانسور می باشد. علت هم سطح نبودن کابین تنظیم نبودن سرعت موتور و سنسورهای طبقات می باشد.

صداهای غیر عادی

آسانسورها معمولا از صداهای غیر عادی برخوردار نیستند و اگر زمانی که وارد کابین می شوید صداهای غیر معمولی را شنیدید می توانید مطمعن باشید که یک نقص فنی رخ داده است  و باید یک سرویس کار ماهر را برای تشخیص مشکل آن به ساختمان دعوت کنید. صداهایی مثل کشیده شدن قطعه های فلزی روی هم ممکن است به علت جا به جا شدن ترمزهای آسانسور، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت، خوردگی کشک های کادر وزنه، شل بودن پیچ های قاب کابین، برخورد قطعات ثابت و متحرک، هم تراز نبودن ریل ها و … باشد. از طرفی هم ممکن است صداهایی ایجاد شده به سمت موتور آسانسور یا تابلو فرمان باشد.

در صورتی که چنین صداهایی را از آسانسور دریافت کردید، بهتر است از یک سرویس کار ماهر برای خرابی آسانسور کمک بگیرید، چرا که ممکن است هنگام حرکت کابین ترمزهای اضطراری به اشتباه عمل نمانید و حادثه های جبران ناپذیر مالی و جانی را به بار آورند.

علل خرابی آسانسور,مشکلات آسانسور,تعمیر آسانسور

استارت و توقف های شدید مابین حرکت یا هنگام شروع حرکت

ممکن است زمانی که وارد آسانسور می شوید، هنگام حرکت یا مابین حرکت تکان های شدیدی را دریافت کنید که علت آن هم ممکن است تنظیم نبودن گیر بکس، تنظیم نبودن فنرهای مگنت ترمز، بالانس نبودن وزن کابین با کادر بدنه باشد.

حرکت آسانسور زمان باز بودن درب آن

گاهی اوقات پیش می آید که با وجود باز بودن درب، آسانسور شروع به حرکت می کند که باید بگوییم علت آن خرابی قطعه های آسانسور نمی باشد و یکی از موادی است که خیلی کم پیش می آید. این مشکل به سرویس کاران آسانسور بر می گردد. بعضی از افراد برای راحتی کار خود با جان انسان ها ممکن است بازی کنند. این افراد برای اینکه از خراب شدن آسانسورها جلوگیری کنند بعضی از سنسورهای آسانسور و مدارهای ایمنی را قطع می کنند. در این صورت خرابی آسانسور بسیار کمتر می شود، اما این کار باعث می شود که در صورتی که نشانه های خرابی پیدا نشود، باعث مرگ بسیاری ازا فرا شود. در صورتی که این چنین مواردی را مشاهده نمودید هر چه سریع‌ تر سرویس‌کار آسانسور را عوض نمایید.

به طور کلی می توان گفت شنیدن صداهای غیر معمول، تکان های ناگهانی، باز و بسته شدن درب کابین ها به صورت خودکار، داغ شدن آسانسور، هم سطح نبودن کابین با سطح طبقه ها و … همگی می تواند نشانه هایی از خرابی آسانسور باشد. امیدوارم این تجربیات کارشناسان ما در مرکز فروش قطعات آسانسور برای شما کاربردی باشد.

نظرات برای این پست بسته شده است.