آیا صدای آسانسور شما را اذیت می کند؟

کار‌کردن تمام وسایل مکانیکی با لرزش و در‌نتیجه تولید صدا همراه خواهدبود، آسانسور نیز از این قاعده مستثنا نیست و مانند دیگر وسایل مکانیکی عمل می کند چون ایجاد صدا دادن آسانسور در زمان حرکت تا حدی اجتناب‌ناپذیر است. آسانسور دستگاه کم‌ حادثه‌ای نبوده است. حداقل تعداد حوادث آسانسور در ایران نشان‌ دهنده‌ این فعالیت است. همین شاید حساسیت‌هایی را در اکثر افراد نسبت به صدا دادن آسانسور ایجاد کرده است. در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

اما گاهی این صدای آسانسور از حد معمولی خارج شده و به قدری زیاد می‌شود که آسایش را از ساکنین ساختمان گرفته است، معمولا این صداها به خاطر درست کار نکردن یکی از اجزای آسانسور به وجود می آید، که نسبت به این موضوع نباید کم اهمیت بود ما در این مقاله به برخی از دلایل صدا دادن آسانسور اشاره خواهیم کرد و شما را در این موارد آشنا می کنیم تا آگاهی و اطلاعات افراد نسبت به صدای آسانسوردر زمان تعمیر آسانسور بیشترشود.

تمیز نبودن کفشک‌های آسانسور

به ‌طور کلی می‌توان گفت کفشک آسانسور وسیله‌ای‌ هست که باعث حرکت آسان‌ تر کابین آسانسور و کادر وزنه بر ‌روی ریل‌ها می‌شود، از این رو این قطعه در حرکت آسانسور نقش بسیار مهمی ایفا می کند و کثیف بودن آن باعث ایجاد صدا در هنگام حرکت آسانسور شده است، تمیز کردن آن باعث روان ‌تر شدن حرکت آسانسور و در نتیجه باعث کاهش بسیاری در صدای آسانسور می‌شود؛ جالب است بدانید که 50 درصد صدای آسانسور با تمیز کردن کفشک‌ها از بین خواهدرفت و نیازی به تعمیر آسانسور نخواهید داشت همچنین شما را از این صدای آزار دهنده خلاص خواهد کرد.

در صورتی که کفشک‌های آسانسور آسیب ببیند ممکن است که آسانسور (پاراشوت) کند، در نتیجه برخی از قطعات شما در معرض آسیب ‌دیدگی جدی قرار بگیرند. بنابراین اهمیت دارد که صدا دادن آسانسور جدی گرفته شود و فورا برای تعمیر آسانسور اقدامی کنید تا اتفاقی رخ ندهد. کثیف بودن کفشک آسانسور موجب صدا دادن آسانسور می‌شود.

تعمیر آسانسور,تعمیر و نگهداری آسانسور,نگهداری آسانسور

خشکی ریل‌های آسانسور

ریل‌ آسانسور وسیله‌ای ا‌ست که برای هدایت کابین ‌آسانسور و کادر وزنه در چاه آسانسور نصب می‌شود. ریل آسانسور علاوه بر هدایت کابین آسانسور و کادر وزنه وظیفه‌ی ایجاد تعادل بین کابین ‌آسانسور و کادر وزنه و همچنین وظیفه‌ جلوگیری از ایجاد هرگونه لرزش در کابین آسانسور و جلوگیری از سقوط آسانسور در مواقع اضطراری را برعهده دارد. ریل آسانسور همواره باید بسیار چرب باشد تا آسانسور بتواند به نرمی و روان در چاه آسانسور حرکت کند.

به همین خاطر روغندانی بر روی ریل‌ها قرار دارد تا همواره ریل آسانسور را چرب کند؛ سرویس کاری که ماهیانه برای بازرسی از آسانسور شما می ‌آید باید هر سری از پر بودن روغندان‌ها اطمینان کافی حاصل نمایند. حال اگر آسانسور شما به ‌طور ماهیانه سرویس نشود و یا خرابی در روغندان به ‌وجود بیاید، روغندان‌ها خالی شده و در نتیجه باعث زیاد شدن صدای آسانسور می‌شود، که موضوع نیز با چرب کردن مجدد ریل‌ها تا حدی از بین خواهد رفت.

نحوه سرعت گرفتن آسانسور

به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسور آسانسورها از نظر نوع حرکت به دو گونه‌ی دوسرعته وVF3) یک‌سرعته) تقسیم می‌شوند. مدل VF3 مجهز به درایو است که درایو باعث حرکت و توقف آهسته و نرم آسانسور می‌شود. اما آسانسورهای دوسرعته که فاقد درایو در تابلو فرمان خود هستند، استارت و ترمز خیلی متفاوتی دارند. به‌طوری که استارت و ترمز آسانسورهای دوسرعته باعث صدا دادن بیشتر آسانسور نسبت به مدلVF3 می‌شود.

به دلیل این که در مدل دوسرعته استارت به ‌صورت ناگهانی و توقف به وسیله‌ ترمز انجام می‌شود.

تعمیر آسانسور,تعمیر و نگهداری آسانسور,نگهداری آسانسور

صدای دستگاه‌های ترمز و مگنت ترمز (برخلاف مدل (VF3 همگی در آسانسور باهم ایجاد صدای قابل توجهی می‌کنند و توقف آسانسور همراه با شوک خواهد بود. پس اگر با مقایسه‌ صدای دو آسانسور به خرابی آسانسور پرصداتر پی برده‌اید، بهترین کاراین است قبل از پیگیری برای تعمیر آسانسور درباره مدل سرعت گیری آن اطلاعات و آگاهی کافی کسب کنید.

حال اگر مشکل شما با صدای آسانسور به علت دوسرعته بودن آن است، می‌توان تا 80%این مشکل را با تعمیر آسانسور و تعویض تابلو فرمان با نوعVF3 برطرف کرد. گاهی این روش در بازسازی آسانسور انجام می‌شود. ممکن است صدا به خاطر تنظیم نبودن ترمز باشد این صدا بیشتر در زمان ایستادن آسانسور ایجاد میشود، اگر صدا در اثر قطع و وصل (کنتاک ها) باشد با تعویض تابلو به تک سرعته ممکن است صدا با شدت قبلی ولی با دفعات کمتر شنیده شود (به تعداد نصف دو سرعته) زیرا سیستم های تک سرعته هم دارای کنتاکت می باشند البته به تجربه و علم کنتاک های پر سر و صدا تر از کیفیت بهتر ومناسب تر برخوردارند شاید با تعمیر و سرویس آسانسور کنتاک ها مشکل راحت تر حل شود.

تابلوهای دوسرعته آسانسورها به دلیل استارت ناگهانی، باعث می شود در موتور شما هنگام استارت و هنگام توقف در طبقات صدا و لرزشی ایجاد کند و علاوه بر این هر زمان که سرعت یا جهت تغییر می کند باید با این تغییرات  کنتاکتورها هم قطع و وصل شوند که همین صدای کنتاکتورها خودش مسئله بسیار مهمی در سرو صدای موتور خانه شما می باشد که اگر این مشکل را رفع کنید از آزار این سروصدا راحت می شوید.

نوع تابلو: اگر شما بخواهید سیستم را close راه اندازی کنید باید از تابلوهایی که درایو آن ها yaskawaیا دانفوس یا غیره باشد استفاده کنید، زیرا این نمونه درایو ها باید حتما در حالت close راه اندازی شوند، اما اگر بخواهید open راه اندازی کنید می توانید از تابلوهایی که درایو IS5 یا IS7 و یا درایو arkell در آن ها به کار برده شده استفاده کنید.

نازکی بیش از اندازه دیوار

درسال‌های اخیر بنا به دلایلی، در ساخت ‌و سازها ضخامت دیوارها را کمتر از حدمعمول می‌ گیرند و همین مورد بر شنیده شدن صدای آسانسور تاثیرگذار است. پس در این مورد مشکل از آسانسور نیست که نیاز به تعمیر و نگهداری آسانسور داشته باشید.

سخن پایانی

اگر هیچ کدام از موارد بالا علت صدای آسانسور شما را در بر نمی‌گرفت، می‌توان با استفاده از به ‌کارگیری الکتروموتورهای کم صدا، بالانس خوب روتور، کف گردها، با بالانس دینامیکی کوپلینگ و درام ترمز، یک سیستم ترمز بهتر و قوی تر، یا حداقل تنظیم متناوب ترمز و… مشکل صدای آن را برطرف کنید. در پایان می ‌توان گفت بیشتر صدا‌های آسانسور را می‌توان با سرویس کردن آسانسور از‌‌بین برد، بر این اساس و پایه می ‌توان گفت که آسانسور‌هایی که به‌طور ماهیانه سرویس می‌شوند به ‌طور قابل ملاحظه‌ای با این مشکلات کم ‌تر رو‌به‌ رو می‌شوند.

نظرات برای این پست بسته شده است.