استاندارهای آسانسور

باید گفت که هر خدمت یا کالایی جهت جلوگیری از آسیب دیدن اشخاص ساخته و طراحی شده باشد و هم‌ چنین وضع شده بر اساس قوانین و مقررات باشد استاندارد نام می گیرد. این موضوع که آسانسوری برپایه مجموعه ای از قانون ها به وسیله اداره استاندارد طراحی شده باشد صادق است که آسانسور دارای استاندارد می باشد. به خاطر اینکه آسانسور وسیله ای می باشد که به صورت مستقیم با جان افراد ارتباط دارد گرفتن استاندارد آن اجباری است و اگر ساختمانی استاندارد آسانسور نداشته باشد، دریافت پایان کار و در نهایت دریافت سند ساختمان داده نخواهد شد.

در این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت با ما همراه باشید تا با نحوه اخذ استاندارد، دانستنی های آسانسور، انواع مختلف و تفاوت های آن آشنا شوید.

چرا اخذ استاندارد آسانسور اجباری است؟

در پی سقوط یک آسانسور و فوت چندین نفر از هم وطنان توسط این اتفاق در سال ۱۳۸۳ مسئولین جهت یافتن مسئول این حادثه آغاز به پیگیری کردند و در نتیجه دریافتند که هیچ معیاری جهت ایمن و سالم بودن یک آسانسور وجود نخواهد داشت. در همین راستا قوانینی را به وجود آوردند که در نگهداری و ایجاد هر آسانسور لازم است که رعایت شود و در نهایت به دریافت گواهینامه استاندارد آسانسور موفق شوند.

آسانسور ادواری,استاندارد اولیه,انواع استاندارد آسانسور

انواع استاندارد آسانسور

از جمله مواردی که مورد توجه مراجع مربوطه و کارشناسان مرکز فروش قطعات آسانسور و همینطور اتحادیه آسانسور قرار دارد استاندارد آسانسور می باشد. به عنوان مثال دبیر اتحادیه آسانسور و الکترومکانیک تهران راجع به استانداردهای مربوط آسانسور اظهار کرد در ابتدا یک استاندارد اولیه برای آسانسور هماهنگ می شود اما استاندارد های دیگری نظیر استانداردهای ادواری هم موجودند که سالانه باید مورد تکرار قرار گیرند که می توانید آن را با معاینه فنی مقایسه کنید. نیاز است که آسانسور ماهانه نگهداری و سرویس شود تا همه سری های ایمنی و سنسور های آن تنظیم و کنترل شود. همانگونه که در بالا ذکر شد آسانسور دارای دو نوع استاندارد می باشد استاندارد اولیه و دیگری استاندارد ادواری سالیانه

استاندارد اولیه

در استاندارد اولیه لازم است بعد از راه اندازی و نصب آسانسور به وسیله بازرسانی که شرکت بازرسی مشخص کرده است از نظر کارایی و ایمنی مورد بررسی قرار گیرد و بعد از تایید استاندارد و ایمن بودن آن شما اخذ گواهینامه استاندارد را دریافت می کنید،  این گواهی سالم بودن و ایمنی آسانسور شما را تضمین می کند. در مورد دانستنی های آسانسورباید بدانید که گرفتن این گواهینامه اجباری است. اگر که ساختمان فاقد پایان کار است و همینطور فاقد گواهینامه استاندارد می باشد قادر نخواهید بود برای آن پایان کار گرفت.

آسانسور ادواری

بعد از دریافت گواهینامه استاندارد اولیه لازم است که شما هر سال جهت دریافت گواهینامه استاندارد ادواری اقدام کنید. جهت اطمینان  از دارا بودن نگهداری و سرویس مطلوب، این استاندارد در نظر گرفته شده است. باید گفت هر آسانسوری که گواهی استاندارد ادواری را دریافت می کند از خدمات نگهداری و سرویس دهی مناسبی بهره مند می باشد. درست است که از نظر قانونی دریافت این گواهینامه اجباری نمی باشد اما داشتن این گواهینامه از نظر فنی لازم است.  باید عنوان کرد که اگر در رابطه با آسانسور هرگونه حادثه و آسیبی به وجود آمد بیشترین گرفتاری را مدیر ساختمان باید به عهده داشته باشد.

توجه داشته باشید که امکان دارد بازرسان دفعات زیادی یکسری موارد را خلاف آسانسور عنوان کند و روند دریافت استاندارد آسانسور برای شما طولانی و خسته کننده شود در نتیجه بهتر است که پیش از اینکه بازرس به بازرسی بپردازد آمادگی لازم را دارا باشید.

مراحل دریافت گواهینامه استاندارد,آسانسور ادواری,استاندارد اولیه

مراحل دریافت گواهینامه استاندارد

  • از پایان انجام نصب و راه اندازی آسانسور و همچنین اتمام برق رسانی و همه ی عملیات ساختمانی اطمینان حاصل کنید
  • از اولین برگه پروانه ساختمانی و از پشت و روی کارت ملی تقاضا کننده به شرکت کپی ارسال کنید
  • توسط شرکت طرف قرارداد ثبت نام اینترنتی، دریافت کد رهگیری و هم چنین مشخص شدن شرکت بازرسی
  • توسط کارفرما مبلغ قابل پرداخت اصل فیش واریزی به شرکت ارائه شود
  • فرستادن محاسبات، نقشه و همینطور فرم مهندس ناظر به شرکت بازرسی
  • برای اعلام تاریخ نوبت بازرسی از طرف شرکت منتظر بمانید
  • به وسیله بازرس و در حضور نماینده شرکت بازرسی آسانسور انجام شده و در صورت سالم و بدون نقص بودن آن تایید شده و در غیر این صورت و مشاهده مشکل، نقص های آن ثبت شده و بعد از از بین بردن نقص های آن مجدد جهت بازید بازرس اقدام کنید
  • ایجاد قرارداد نگهداری و سرویس سالانه با شرکت آسانسور
  • فرستادن کپی قرارداد سرویس سالانه به شرکت بازرسی جهت تکمیل شدن پروژه
  • اراِئه گواهی تایید استاندارد آسانسور و تحویل آن به کارفرما
نظرات برای این پست بسته شده است.