تعمیر آسانسور را به چه کسی بسپارید؟

همان طور که می‌ دانید؛ امروزه در اکثر ساختمان های چند طبقه حداقل 1 آسانسور وجود دارد تا رفت آمد به طبقات را برای افراد، راحت تر کنند. آسانسورها در واقع دارای سیستمی پیچیده هستند که اگر یک سری نکات ایمنی و اصول را در نظر نگیرید؛ ممکن است دچار مشکل شوند.

در برخی مواقع ممکن است به علت سهل انگاری و بی دقتی افراد تعمیرکار؛ با سقوط آسانسور و یا گیر افتادن در آن، مواجه شوید. به همین علت بهتر است با تعمیر آسانسور، سرویس آسانسور و نحوه نگهداری از آن؛ تا حدودی آشنایی داشته باشید.

دقت داشته باشید که آسانسور؛ یک دستگاه مکانیکی و الکترونیکی است و احتمال دارد به دلایل مختلفی دچار آسیب شود. البته با توجه به نوع خرابی و آسیب وارد شده بر آسانسور؛ باید اقدامات لازم را انجام دهید.

تعمیر آسانسور,سرویس آسانسور,تعمیر آسانسور

اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور

 • وزنه های تعادل
 • یک یا چند کابین
 • موتور الکتریکی
 • سیستم ترمز
 • کابل های فلزی
 • قرقره بین کابل ها
 • سیستم کنترل الکتریکی بین کابین ها

برخی از نشانه ‌های خرابی آسانسور

 • صدا دادن آسانسور

گاهی اوقات ممکن است به دلیل وجود مشکل در موتورخانه، استاندارد نبودن کابین آسانسور، جا به‌ جا شدن ترمزها، تراز نبودن کابین آسانسور با طبقات، شل شدن قطعات مختلف، خوردگی کفشک کابین، ساییدگی قطعات، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت و… صداهای آزار دهنده ای ایجاد شود و در این صورت حتما باید اقدام به تعمیر آسانسور کنید.

 • از کار افتادن آسانسور

تقریبا می توان گفت که طول‌ عمر مفید و متوسط یک آسانسور؛ حدود 15 الی 20 سال است و اگر از این زمان بگذرد، قطعا دچار یک سری مشکلات احتمالی خواهند شد و به طور مداوم از کار می افتند.

 • متوقف شدن در حین حرکت

یکی دیگر از نشانه های خرابی آسانسور؛ متوقف شدن آسانسور در بین طبقات است که اگر برای تعمیر آن اقدام نکنید، با گذر زمان بدتر می شود و ممکن است خسارات زیادی را برای تان به جا بگذارد.

 • تغییر سرعت

اگر در حین استفاده از آسانسور؛ متوجه شدید که سرعت آن دچار تغییر های ناگهانی می شود، یعنی قطعات آسانسور درست کار نمی ‌کند! به همین علت بهتر است از یک فرد که در این زمینه تخصص دارد؛ کمک بگیرید و مشکل به وجود آمده را بر طرف کنید.

تعمیر آسانسور,سرویس آسانسور,تعمیر آسانسور

راهکارهایی برای به ‌حداقل رساندن خرابی و تعمیرات آسانسور

 • مراقبت کردن صحیح از درب ها

معمولا درب های آسانسور پس از گذشت چندین سال؛ به علت استهلاک دچار آسیب و فرسودگی می ‌شوند. به همین علت اگر افراد یاد بگیرند که درب آسانسور را به زور، باز و بسته نکنند و از آن مراقبت کنند؛ می ‌توانید از طولانی تر شدن عمر آسانسور تان اطمینان حاصل کنید.

 • استفاده از سیستم تهویه عالی برای جلوگیری از گرم شدن آسانسور

دقت داشته باشید که استفاده کردن از سیستم تهویه نا مرغوب در آسانسور؛ اصلا کار درستی نیست و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، از کار می افتد. در نتیجه از کار افتادن سیستم تهویه باعث می شود که سیستم کنترلی آن به حد زیادی داغ شود و از کار بی افتد!

از این رو لازم است در هنگام تعمیر آسانسور؛ قطعات استاندارد و با کیفیتی را جایگزین قطعات آسیب دیده و فرسوده کنید. زیرا با جایگزین کردن یک سیستم قوی تر؛ می توانید تا حدود بسیار زیادی مصرف انرژی را کاهش دهید.

 • استفاده از ولتاژ قوی و جلوگیری از نوسانات برقی

اگر در ساختمان تان تغییرات و نوساناتی در ولتاژ و یا برق وجود دارد؛ بهتر است هر چه سریع تر به فکر انجام اقدامات لازم و ضروری باشید در غیر این صورت ممکن است این نوسانات، آسیب های جبران نا پذیری را به آسانسور تان وارد کند.

معمولا در این شرایط؛ ابتدا مشکل تغذیه ان را بر طرف می کنند و یا از یک منبع برقی قوی برای آسانسور، استفاده می کنند تا کار تعمیر کردن آسانسور هزینه های بالایی برای شان نداشته باشد.

 • سرویس‌ کردن آسانسور

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار؛ قطعات آسانسور را به خوبی چک کنید و از سلامت اجزای آن، اطمینان حاصل نمایید. حتی اگر آسانسورتان هم نیازی به تعمیر نداشت؛ توصیه می شود به ‌صورت دوره‌ ای آن را بررسی کنید و در صورت لزوم، کار سرویس را انجام دهید. دقت داشته باشید که سرویس کردن آسانسور به‌ صورت دوره ای و مرتب؛ امکان خرابی اجزا و قطعات را به حداقل می ‌رساند.

 • استاندارد سازی آسانسور

استاندارد سازی آسانسور یک معیار بسیار مهم است که باید حتما برای ایمنی سازی حداقل در آسانسور؛ آن را در نظر داشته باشید. با توجه به نوع استاندارد آسانسور، سعی کنید از نکات ایمنی بهره بگیرید و احتمال رخ دادن خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

فراموش نکنید که تمام آسانسورها، حتی آن هایی که بسیار گران و مدرن هستند نیز؛ به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. همچنین در حین استفاده دقت داشته باشید و به حفظ آسانسور متعهد باشید؛ زیرا اگر به آن ها بی توجهی کنید، قطعا کارتان به تعمیر آسانسور کشیده خواهد شد.

نظرات برای این پست بسته شده است.