همه چیز درباره انواع درب آسانسور

در این مقاله سعی داریم انواع درب آسانسور را به شما معرفی کنیم، پس با ما در انتها همراه باشید. درب آسانسورها دارای دو نوع عمده دستی و اتوماتیک هستند. درب های دستی به طور معمول با دست باز و بسته می شوند و درب های اتوماتیک نوع استانداردی از درها هستند که در آسانسورهای امروزی یافت می شوند و معمولاً با استفاده از یک درب خودکار و اتوماتیک کار می کنند. با ما در بلاگ فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیف همراه باشید

درب های غیر اتوماتیک یا همان دستی

این درها به طور معمول با استفاده از دست و به صورت دستی باز یا بسته می شوند. اکثر آسانسورهای قدیمی و کوچک اروپایی از دهه 1950 تا 1970 با درب های لولایی دستی (مشابه درهای اتاق معمولی) استفاده می کردند، و همچنین در داخل آن یک دروازه قیچی کشویی دستی وجود داشت یا اغلب اصلاً درب نداشتند. برای انواع درب آسانسورهای دستی، گاهی اوقات می توان درب را با فنر بارگیری کرد، بنابراین نمی توان دروازه را باز گذاشت، یا با فشار دادن دکمه، دروازه به طور خودکار بسته می شود و هنگامی که آسانسور به یک طبقه می رسد، تا حدی کاملاً بسته می شود.

همچنین درب داخلی نیز می تواند یک دروازه لوله ای باشد، دروازه ای لوله ای، دروازه ای است که در بسیاری از موارد هنگام باز شدن در کنار، کناره کابین تا می شود (که اغلب توسط بعضی افراد  به آن دروازه ممنوع گفته می شود، البته این اصطلاح واقعی نیست) و می تواند این درب به صورت اتوماتیک یا دستی باشد.

البته امروزه هنوز از انواع درب آسانسور دستی استفاده می شود و به طور معمول کاربردی برای بالابرهای کوچکتر مثل صندلی چرخدار، میز و… یا آسانسورهای خانگی دارد. همچنین برخی از آسانسورهای باربری قدیمی ممکن است دارای درهای دستی یا افقی باشند و در بعضی از کشورهای آسیایی یک آسانسور باری قدیمی با آکاردئون دستی یا دروازه قیچی می تواند به راحتی پیدا شود. البته در آسانسورهای دستی و قدیمی امکان دارد که یک درب نیمه دستی هم داشته باشند. همان طور که در مطالب بالاتر هم نیز گفتیم، درب های قدیمی آسانسور همچنین می تواند به صورت اتوماتیک هم باشند.

انواع درب آسانسور,بهترین درب آسانسور,درب آسانسور اتوماتیک

دربهای اتوماتیک

دربهای اتوماتیک نوع استانداردی از انواع درب آسانسور هستند؛ که در آسانسورهای امروزی یافت می شوند. این درها سال 1887 معرفی شدند و تقریباً تمام درهای اتوماتیک معمولاً توسط یک اپراتور درب، نصب شده روی کابین آسانسور تأمین می شوند. البته بجز درب های دستی که با دستگاه باز و بسته شدن درب باز می شوند؛ کلیه آسانسورهای شیب دار با هر اپراتور مستقل درب باز و بسته می شوند.

دهانه منفرد

یک درب منفرد تنها دارای یک درب تک صفحه ای به عرض درورودی است که به صورت جانبی به سمت چپ یا راست باز می شود. این امر بخصوص در ساختمانهای ارزان قیمت و در ساختمانهای قدیمی در آمریکای شمالی، کانادا، ایران و گاهی کشورهای اروپایی و آسیایی بسیار رایج است.

افتتاح مرکز

درهای باز مرکز در یکی دیگر از درب آسانسور اتوماتیک محسوب می شود و تقریباً در هر ساختمان یافت می شود و بسیار رایج است. این نوع درب از دو صفحه تشکیل شده که در وسط قرار می گیرند، و به صورت جانبی باز می شوند. یکی از مزایای این نوع درب ها بهره وری بالا می باشد، اما عیب آن این است که عرض درب به طور کامل قابل استفاده نیست.

درب-آسانسور,انواع درب آسانسور,بهترین درب آسانسور

درهای کشویی تلسکوپی

درب های تلسکوپی 2 سرعته در آسانسورهای تختخوابی، خدماتی، باربری و آسانسورهای مسافربری  معمول و رایج است، این نوع درها معمولاً برای کسانی که در یک ساختمان کوچک قرار دارند یا در فضای ناکافی قرار دارند و درها نمی توانند از طریق دیواره طرفین به طور کامل بلغزانند استفاده می شود. در پیکربندی این نوع درها (که به طور بالقوه ورودی های وسیع تری را در فضای محدود امکان پذیر می کنند) بر روی مسیرهای مستقلی کار می کنند، به طوری که در حالی که باز هستند، پشت سر یکدیگر قرار می گیرند و در حالی که بسته هستند، از یک طرف لایه های آبشار مانند ایجاد می کنند.

انواع دیگر درب های کشویی تلسکوپی

  • تلسکوپی 3 سرعته کشویی: تنظیمات این نوع درها به طور معمول در آسانسورهای باری قدیمی و برخی از آسانسورهای مسافری یافت می شود، این نوع درها دارای سه صفحه می باشند.
  • دو جداره عمودی: این نوع درها معمولاً در بیشتر آسانسورهای باری در ایالات متحده دیده می شود. درب بیرونی مانند درب بازکن مرکزی، اما به صورت عمودی است. درب داخلی معمولاً یک درب منفرد می باشد که بالا می رود. گاهی اوقات درب داخلی می تواند دو سرعته نیز باشد؛ این درب ها می توانند به صورت اتوماتیک یا دستی برای آسانسورهای باری باشند.
  • تلسکوپی 2 سرعته عمودی: این نوع درب ها معمولاً در اکثر آسانسورهای باری و گاهی آسانسورهای وسایل نقلیه در آسیا همچنین ایران دیده می شوند. درب های بیرونی و داخلی هر دو مانند درهای باز شونده تلسکوپی دو سرعته هستند، اما به صورت عمودی واقع شده اند.
  • تلسکوپی عمودی 3 سرعته: دقیقاً مانند درب تلسکوپی سه سرعته افقی اما عمودی؛ از این نوع درها بسیار بندرت استفاده می شود و یکی از مهم ترین درب آسانسور اتوماتیک به شمار می روند.

انواع درب آسانسور,بهترین درب آسانسور,درب آسانسور اتوماتیک

درهای داخلی تاشو

این نوع درها در آسانسورهای دارای درب بالابر تاب دار دیده می شوند. این نوع درب ها دارای 2 قسمت هستند؛ همانند یک درب باز مرکزی هستند، که با 2 صفحه، تا و باعث بسته شدن درب می شوند. این نوع درها معمولاً در آسانسورهای بسیار قدیمی دیده می شود که قبلاً در داخلی نداشتند. این نوع درها بیشتر در اروپا دیده می شود، اما در جاهای دیگر نیز مانند کشور ایران هم وجود دارد و در تنها جایی که یافت نمی شود در ایالات متحده است. همچنین یک نوع درهای داخلی تاشو با 1 قسمت و 4 صفحه مانند یک درب کشویی هستند؛ اما در کل از این درهای قدیمی استفاده نمی شود و در کل قاره ها، آسانسورهای گدرن با درهای پیشرفته جایگزین شدند. امیدوارم این تجربیات کارشناسان ما در مرکز فروش قطعات آسانسور برای شما کاربردی باشد.

نظرات برای این پست بسته شده است.