با انواع آسانسور آشنا شوید

در زمان های گذشته استفاده از ساختمان های چند طبقه وجود داشته است، اما با توجه به اینکه رفت و آمد افراد به طبقه هایی بالایی سخت می شد برای ساختن ساختمان ها با محدودیت هایی رو به رو بودند، چرا که استفاده از آسانسور در آن زمان وجود نداشت. بعد از آنکه مخترع آمریکایی اتویس اولین آسانسورها را با ترمز اتوماتیک اختراع نمود، آپارتمان سازی گسترش پیدا کرد  و با افزایش ساخت و ساز، تقاضا برای ساخت آسانسورها زیاد شد از این رو به فکر تولید انواع آسانسورهای مختلف افتادند. آسانسورها امروزه در انواع مختلفی وجود دارند، که از  نوع آن ها با هم تفاوت دارد. در ادامه مطالب انواع آسانسور را در بلاگ فروشگاه قطعات آسانسور برای شما بیان خواهیم نمود.

آسانسور هیدرولیکی

یکی از انواع آسانسورها، آسانسور هیدرولیکی می باشد که در گذشته طبق قانون پاسکال حرکت کابین انجام می دادند، به این صورت که یک ظرف پر از روغن که در یک سمت آن مقطع بزرگی وجود داشت و در سمتی دیگر مقطعی کوچک، با فشار آوردن به یک سمت، سمت مخالف به صورت عمودی بالا می رفت، اما امروزه آسانسور های هیدرولیکی از موتورهای الکتریکی ساخته می شوند و پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک را در چاهک آسانسور برای آن قرار می دهند. انواع آسانسور های هیدرولیکی از دو نوع اصلی ساخته می شوند:

آسانسورهای هیدرولیکی مرسوم ( استفاده از چاله آسانسور): این نوع از آسانسور را با استفاده از چاله آسانسور می سازند که یک طناب در زیر کف چاله آسانسور قرار می گیرد و به محض اینکه آسانسور پایین آید پیستون جمع شده را خواهد پذیرفت و تا ارتفاع 60 فوت بالا می روند.

آسانسور هیدرولیکی بدون چاله: این نوع از آسانسورها یک پیستون را در دو طرف کابین دارند و به سه مدل مختلف آن را نصب و مونتاژ می کنند. یکی از آن ها آسانسور هیدرولیکی تلسکوپی می باشد که پیستون های تلسکوپی در قسمت پایه آسانسور ثابت خواهند شد و نیازی به چاله آسانسور یا طناب ندارند و 3 قطعه پیستون تلسکوپی را دارا هستند. آسانسورهای هیدرولیکی غیر تلسکوپی که تک مرحله ای هستند دارای یک پیستون می باشند و تا ارتفاع 20 فوت بالا می روند. آسانسورهای هیدرولیکی طنابی از دیگر آسانسورهای موجود می باشد که برای حرکت آن ها از یک پیستون و طناب استفاده می کنند و تا ارتفاع 60 فوت بالا خواهند رفت.

آسانسور های هیدرولیکی,انواع آسانسور,مقایسه انواع آسانسور

آسانسور کششی

از دیگر انواع آسانسور می توان نوع کششی آن را نام برد که با استفاده از طناب و موتور الکتریکی که در بالای چاله قرار دارد حرکت می کند. هنگام ساخت این آسانسور دو وزنه را بر سر یک نخ که از روی قرقره عبور می کند قرار می دهند. در آسانسورهای کششی بر یک سر سیم بکسل کادر وزنه و بر سر دیگر آن کابین آسانسور قرار می گیرد، که سیم بکسل از روی فلکه موتور عبور خواهد کرد. از موتور آسانسور در این نوع از آسانسورها برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور استفاده می کنند و از کادر وزنه هم برای کاهش فشار وارد بر موتور استفاده می شود. در آسانسور کششی از ماشین آتوود استفاده می شود این ماشین وزن، وزنه ها را برابر نگه می دارد به همین علت نیروی کمی که بر هر طرف وارد شود کابین را جا به جا می کند، اما باید بگوییم وزن کابین آسانسور در این نوع از آسانسور ها تغییر می کند و اگر کادر وزن، هم وزن با ظرفیت کابین نباشد برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور زمانی که خالی است فشار زیادی به موتور وارد می شود، به همین علت وزن، وزنه ها را نصف ظرفیت کابین در نظر می گیرند. این امر باعث می شود هنگامی که کابین پر یا خالی باشد نیروی مورد نیاز مانند حالت قبلی به موتور وارد شود. در نتیجه برای آسانسورهای کششی از موتورهای حالت قبل بهره می برند. در بین انواع آسانسور نوع کششی آن در پایان ساخت و ساز انجام می گیرد و نیاز به فضایی دارد که بتوانند چاه آسانسور و موتور خانه را در آن نصب کنند.

آسانسور مغناطیسی

از دیگر آسانسورهایی که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود آسانسور مغناطیسی می باشد، که به جای قرار دادن ریل آسانسور در دیوارها، آهنربای مغناطیسی را بر روی دیوار می گذارند و در کف آسانسور هم یک آهنربای مغناطیسی با قطب مخالف، آهنربای موجد بر روی دیوار قرار می گیرد، که با اتصال برق آسانسور بالا می رود. این نوع از آسانسورها بدون کابل و موتور کار خواهند کرد، حتی می توان چند کابین را در یک چاهک آسانسور حرکت داد. امنیت این نوع از آسانسورها بیشتر از دیگر آسانسورها می باشد،  اما متاسفانه از قیمت بسیار بالایی در مرکز فروش قطعات آسانسور برخوردار هستند به همین علت استفاده از آن ها هنوز رواج پیدا نکرده است.

آسانسور های هیدرولیکی,انواع آسانسور,مقایسه انواع آسانسور

آسانسور پنوماتیک

انواع آسانسورهای ساختمان از قدرت مناسبی برخوردار هستند و هرکدام برای ساختمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که برای خانه های دوبلکس بیشتر از آسانسورهای پنوماتیک استفاده می کنند و جای کمی هم دارد. برای نصب این آسانسورها چاهک قرار نمی دهند و در بالای ساختمان هم موتور آسانسور قرار نمی گیرد، آن را در فضایی حدود 1 متر نصب خواهند کرد. در این آسانسور، استوانه ای وکیوم شده قرار دارد که امکان عبور هوا از هیچ نقطه ای در آن وجود ندارد به جز نقطه ای که در بالا مشخص شده است. برای جابه جایی کابین آسانسور، موتور آسانسور هوا را خالی می کند و با به وجود آمدن خلا کابین بالا می رود و برای پایین رفتن محفظه بالایی باز می شود و هوا وارد کابین می شود که باعث می شود آسانسور به سمت پایین برود.

آسانسور پیچی

برای آپارتمان هایی که دارای 4 طبقه هستند بهترین انتخاب آسانسورهای پیچی می باشد. این نوع از آسانسورها دارای یک پیچ بلند یک تسمه و یک مهره می باشند، که به وسیله موتور حرکت می کنند. از بین انواع آسانسور نوع پیچی آن از امنیت خوبی برخوردار است، به نحوی که از این آسانسورها به عنوان آسانسورهای بدون سقوط یاد می کنند. موتور این نوع آسانسور بر روی بدنه قرار می گیرد و نیازی به موتور خانه و چاهک آسانسورندارد.

نظرات برای این پست بسته شده است.