آسانسور چیست؟

آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

آسانسور در واقع یک اتاق متحرک است که مردم با استفاده از آن به طبقات بالا و یا پایین می روند. این وسیله بسیار پر کاربرد؛ یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که رفت و آمد و جا به جایی مردم را در بین طبقات، بسیار راحت کرده است.

این اتاق متحرک با استفاده از موتورهای الکتریکی؛ حرکت می کند و موتورها با استفاده از سیستم متقابل وزن و کابل‌ های کشش؛ کار جا به جایی را انجام می‌ دهند. این سیستم دارای اجزای مختلفی می‌ باشد که هر کدام از آن ها در کنار هم، باعث به حرکت در آمدن بالابر می شوند.

بر روی فلکه این موتور؛ رشته های فلزی وجود دارد که به دور یک دیگر پیچیده شده اند و از یک طرف به کابین آسانسور و از طرف دیگر به وزنه های آن متصل هستند. بهتر است در نظر داشته باشید که وزن این وزنه ها؛ به اندازه وزن کابین به علاوه نصف وزن ظرفیت کابین می باشد.

وزنه ها در این اتاق متحرک؛ وظیفه دارند که به راحتی آن را بالا ببرند و اگر وجود نداشته باشند، باید از موتورهای بسیار قوی که دارای کیلووات بالایی هستند استفاده کنید. استفاده کردن از این وزنه ها در بالابر؛ مزایای بسیار زیادی دارد و در پایین آمدن بالابر، نقش مهمی ایجاد می کند.

از این رو در ادامه مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور سعی کرده ایم؛ درباره انواع آسانسور برای شما توضیحاتی را بیان کنیم.

آسانسور چیست,انواع مختلف آسانسور,آسانسور چیست

معرفی انواع مختلف آسانسور

  • پیچی

بالابرهای پیچی معمولا در ساختمان های کم جا که ارتفاع آن ها حداکثر 4 طبقه است؛ استفاده می شوند. این نوع از بالابر را به راحتی می‌ توان با برق تک فاز و برق سه ‌فاز، نصب کنید.

این مدل از انواع آسانسور؛ دارای ایمنی بسیار زیادی است و امکان سقوط کردن شان بسیار کم است. زیرا مکانیزم آن به گونه ای طراحی شده است که در حالت عادی بدون حرکت و قفل هستند و با استفاده از تسمه کار می کنند.

  • کششی

این نوع از اتاق متحرک معمولا بر اساس ماشین آتوود حرکت می کنند و با کمک 2 وزنه‌ بر 2 سر نخ، از روی قرقره می گذرد. در بالابرهای کششی؛ از موتور برای بالا و پایین بردن کابین استفاده می شود و از کادر وزنه، برای کم کردن فشار وارد بر موتور استفاده می‌ کنند.

دقت داشته باشید که نصب این مدل از آسانسور؛ معمولاً در مراحل آخر ساخت و ساز ساختمان صورت می گیرد و به یک فضا برای موتور خانه و چاه آسانسور نیز، نیاز دارد.

  • مغناطیسی

یکی دیگر از انواع بالابرها؛ نوع مغناطیسی است که در چاهک آن ها به‌ جای قرار دادن ریل، آهنرباهای مغناطیسی به کار رفته است و با اتصال برق، نیروی رانش موجب می شود به بالا حرکت کند.

  • هیدرولیک

بالابرهای هیدرولیک؛ در زمان های گذشته بر اساس قانون پاسکال کار می ‌کردند اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، برای آن یک جک هیدرولیک و موتور الکتریکی پمپ فشار روغن، طراحی شده است. هیدرولیک در واقع یک مدل از انواع آسانسور است که تمام اجزای آن در چاهک و زیر کابین قرار گرفته است و کارایی بسیار بالایی دارد.

برخی موارد استفاده از آسانسور

  • در هتل ها و تالارها
  • در ساختمان‌ های مرتفع نظیر مراکز تجاری و اداری
  • در فروشگاه های زنجیره ای چند طبقه
  • در ساختمان های مسکونی و آپارتمان ها
  • در مراکز درمانی چند طبقه

همان طور که می دانید؛ آسانسور دارای تنوع و مدل های بسیار زیادی در زمینه طراحی است و با استفاده از آن می توانید رفت و آمد به طبقات زیاد را برای خود راحت تر کنید. از این رو بهتر است در حین نصب و راه اندازی آن؛ برخی نکات ایمنی را در نظر بگیرید و با استفاده از مکان مورد نظرتان، یک مدل مناسب انتخاب کنید.

نظرات برای این پست بسته شده است.