آسانسور هیدرولیکی چیست؟

این روزها وسایل و لوازم بسیاری با استفاده نسل جدید تکنولوژی برای راحتی کار انسان ها خلق شده اند و یکی از این ها آسانسور است. آسانسورها در اوایل قرن نوزدهم پدید آمدند و در طول این سال ها پیشرفت های چشمگیری داشته اند، تا جایی که می توانند نمای یک برج عظیم الجثه را زیباتر کنند و یا سرعت و قدرت بهتری برای حمل مردم داشته باشند.

در این میان می توان گفت کاربرد آسانسور به قدری زیاد شده است که اگر ساختمانی بدون این وسیله ساخته شود، قطعا کار مردم به قول معروف لنگ می ماند! اما همانطور که گفتیم این وسیله از گذشته تا به اکنون دچار تغییر و تحولات بسیاری شده و دارای انواع مختلفی می باشد که یکی از آن ها آسانسورهای هیدرولیکی هستند.

این نوع آسانسور با هدف راحتی بیشتر، مصرف برق کمتر، افزایش امنیت و به کار بردن جای کمتر ساخته شده اند و به دلیل زیبایی خاصی که دارند و نمای خوبی که به ساختمان ها می بخشند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی اگر می خواهید بیشتر با این نوع از آسانسورها آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مطلب فروشگاه قطعات آسانسور هایت لیفت با ما همراه باشید.

آسانسور هیدرولیکی,آسانسورهای هیدرولیکی,خرید آسانسور هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی چگونه کار می کنند؟

همانطور که می دانید این نوع از آسانسورها برندهای مختلفی دارند که بهتر است پیش از خرید آسانسور به نوع برند و شرکت سازنده آن و میزان اعتباری که دارد، دقت کنید. اما پیش از اینکه به مزایای این نوع از وسیله بپردازیم، بهتراست توضیحاتی در مورد آن بدهیم.

در واقع آسانسورهای هیدرولیکی با استفاده از نیرویی که با فشار روغن در آن ها به وجود می آید کار می کنند! این آسانسورها اصلا نیازی به موتورخانه بالایی ندارند و در همانطور که گفتیم فضای بسیار کمتری برای نصب اشغال می کنند. ظرفیت آسانسور هیدرولیکی برای حمل بار یا انسان بسیار بالاست اما نیروی هایی که به جهت عمود حرکت می کنند را، نمی تواند به خوبی حمل کند!

در این نوع وسیله حمل بار برای اینکه نیروی محرکه آن به خوبی تامین شود، از وسایلی مانند جک و پاورپوینت استفاده می شود، آن هم به طوریکه با فشار روغن نیروی رانشی به وجود می آورند و سپس این فشار بر روی جک های الکترونیکی تاثیر گذاشته و موجب حرکت کابین آسانسور می گردد.

اما چیزی که از همه مهم تر است، این می باشد که سیستم های محرکی این نوع از آسانسورها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل سیستم های مستقیم و غیر مسقیم است. برای مثال در سیستم غیر مستقیم جک ها را به واسطه سیم بکسل به یوک کابین وصل می کنند تا بتواند به راحتی حرکت کند در حالیکه در روش مستقیم، جک بدون هیچ واسطه یا سیم خاصی به خود یوک کابین وصل می شود و موجب جابجایی می گردد.

حال که با آسانسورهای هیدرولیکی به خوبی آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم که با مزایا و معایب آن هم آشنا شوید، چراکه دانستن این موارد برای خرید این وسیله بسیار اهمیت دارد!

معایب آسانسورهای هیدرولیکی,آسانسور هیدرولیکی,آسانسورهای هیدرولیکی

مزایای آسانسوهای هیدرولیکی

 • یکی از قابلیت های مهم آسانسور هیدرولیکی این است که شما می توانید در حین نصب از شرکت های مذکور بخواهید تا برای تان در سه قسمت مختلف کابین شیشه کار بگذارند.
 • جالب است بدانید که قطعی برق ساختمان به هیچ وجه بر عملکرد آسانسورهای هیدرولیکی تاثیر نگذاشته و آن ها همچنان می توانند شما و دیگران را جابجا کنند.
 • در آسانسورهای هیدرولیکی قاب وزنه حذف می شود و به همین دلیل است که جای کمتری را اشغال می کند.
 • یکی از دلایلی که این نوع از آسانسورها با سرعت بیشتری حرکت می کنند، هوشمندی در ساخت آن هاست! چراکه از نیروی جاذبه برای پایین آمدن آن استفاده شده و همین موجب می شود تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی سرعت بالا برود.
 • میزان ایمنی آسانسور هیدرولیکی بسیار بالا می باشد.
 • از دیگر مزایای این نوع از آسانسورها می توانیم به هزینه کم، وجود راندمان الکترونیکی بسیار خوب و همچنین سیستمی قوی که برای بالا رفتن آن به کار می رود اشاره کنیم.
 • برای حمل بار سنگین، آسانسورهای هیدرولیکی حرف اول را می زنند.

آسانسور هیدرولیکی,آسانسورهای هیدرولیکی,خرید آسانسور هیدرولیکی

معایب آسانسورهای هیدرولیکی

 • آسانسورهای هیدرولیکی در مقایسه با دیگر آسانسورها دارای سرعت بسیار خوبی هستند اما یکی از معایب مهم شان است است که در برخی از موارد محدودیت هایی برای سرعت بیشتر و بالاتر دارند! مثلا برای سرعت های زیر یک متر بر ثانیه مناسب تراند. پس اگر آسانسوری پر سرعت تر مد نظر دارید، باید این موضوع را هم به یاد داشته باشید.
 • برای به حرکت در آوردن آسانسورهای هیدرولیکی قدرت بیشتری نیاز است، برای مثال اگر بخواهند برق را به موتورخانه انتقال دهند، باید از کابل های برقی بسیار قوی که کشش و قدرت این کار را دارند، استفاده نمایند. این کابل ها باید حتما قدرت موتور را داشته باشد چون در غیر این صورت دچار افت ولتاژ برق می گردد!
 • از دیگر معایب چشم گیر این نوع از آسانسورها می توانیم به میزان انرژی و تاثیر آن بر روغن اشاره کنیم. در واقع هنگامی که کابین آسانسور پایین می آید، انرژی جنبشی به حرکت در آمده و قسمتی از این انرژی تبدیل به حرارت می گردد و همین حرارت هم موجب افزایش حرارت روغن می شود!
 • یکی دیگر از مواردی که باید حتما در هنگام خرید آسانسور به آن دقت کنید، هزینه های نصب و نگهداری آن با توجه به ساختمان و میزان جابجایی های متعدد با این وسیله است! از معایب مهمی که آسانسورهای هیدرولیکی دارند باید به این موضوع هم اشاره ای داشته باشیم! برای مثال اگر بخواهید جک مدفون را نصب کنید، حتما باید در عمق زمین چال هایی عمیق ایجاد کنند و این موضوع سبب شده تا احتمال برخورد با موانع مختلف زیرزمینی هم به وجود بیاید و خسارات وهزینه های تان بیشتر شود!

اما به طور کلی به گفته کارشناسان مرکز فروش لوازم آسانسور، اگر از مجموعه های معتبر خرید کرده می توانید از کادرهای حرفه ای و مخصصین ماهر برای نصب آسانسور در ساختمان تان بهره ببرید، آن هم بدون اینکه هیچ یک از این مشکلات به وجود به بیاید. و در آخر باید بگوییم که با توجه به معایب گفته شده، نمی توان گفت که این نسل از آسانسورها کاربردی نیستند!

نظرات برای این پست بسته شده است.