نکات مهم در استاندارد چاهک آسانسور چیست

قطعاً برای شما هم سوال است که چاهک آسانسور چیست آیا چاهک آسانسور با چاه آسانسور ارتباط دارد چه تفاوتی بین چاه آسانسور و چاهک آسانسور وجود دارد. این سوالاتی است که بسیاری از شما از زمانی که می خواهید  به عنوان یک کارشناس آسانسور این عرصه پای بگذارید، رو به رو می شوید. چاهک به پایین‌ترین قسمت چاه آسانسور گفته می شود که باید مکانی صاف و تقریباً تراز باشد. چاهک آسانسور باید در مقابل نفوذ آب مقاومت بسیاری داشته باشد به هر حال پایین ترین قسمت چاه ممکن است از دیواره ها و مکان های دیگر آب به آن نفوذ کند و این می تواند به سیستم آسانسور آسیب جدی برساند. در ادامه نکاتی را در رابطه با استاندارد چاهک آسانسور در رابطه با نصب و طراحی آن برای شما شرح می دهیم:

نکات مهم در استاندارد چاهک آسانسور

در رابطه با چگونگی دسترسی به چاهک آسانسور نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم  اگر دربی به جز درب طبقات برای دسترسی به این چاه ها وجود نداشته باشد اگر عمق چاهک یزد نیم متر تجاوز نکند و همین طور طرح ساختمان به ما امکان ایجاد درب را بدهد، شما باید برای این فضا راه دسترسی را در نظر بگیرید. که معمولاً این راه دسترسی را با یک درب برای تکنسین های آسانسور ایجاد می شود. چنانچه هیچ راه دسترسی به چاه که وجود نداشته باشد، باید وسیله‌ای دائمی برای این مکان تعبیه کنید. این وسیله دائمی  می تواند شامل نردبان، پله و حتی چهارپایه باشد. این وسیله باید در پایین ترین طبقه ساختمان قرار بگیرد و همین طور تمام موارد ایمنی برای قرار گرفتن این وسیله در نظر گرفته شود. آخرین نکته در این رابطه این است که این وسیله نباید در مسیر حرکت تجهیزات آسانسور قرار بگیرد.

ابعاد چاهک آسانسور,استاندارد چاهک,استاندارد چاهک آسانسور

کابین آسانسور در یکی از حالت ها روی ضربه گیر ها کاملاً فشرده می شود در این حالت باید پنج شرط زیر به طور همزمان توسط چاهک تامین شود.

  • باید در چاهک فضایی برای قرار گرفتن مکعبی با ابعاد 100*60*50 سانتی متر روی یکی از وجه های آن، وجود داشته باشد.
  • فاصله آزاد کف چاهک و پایین‌ترین قسمت کابین باید حداقل ۵۰ سانتیمتر باشد این می تواند تغییراتی حدود ۱۰ سانتی متر را داشته باشد.
  • فاصله آزاد عمودی بین بالاترین بخش‌های قطعات آسانسور که در این مکان نصب شده است باید حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد. این قطعات معمولاً شامل نگهدارنده های جک و لوله ها می باشد.
  • فاصله آزاد عمودی کف چاهک آسانسور یا تجهیزات نصب شده در بالای آن با پایین ترین قسمت های سر پیستون متحرک باید حداقل ۵۰ سانتی متر باشد.
  • فاصله آزاد عمودی بین کف چاهک پایین ترین قسمت بازوی هدایت‌ کننده زیر یک کابین مربوط به آسانسور با عملکرد مستقیم باید حداقل ۵۰ سانتی متر باشد.

زمانی کابین در بالاترین موقعیت خود قرار می گیرد متوقف کننده بالشی جک در فشرده ترین حالت خود قرار بگیرد. طول ریل راهنمای وزنه تعادل آسانسور در صورتی که وجود دارد باید به اندازه باشد تا حرکت اضافی هدایت شده بر حسب متر را تامین کند.

چه وسایلی باید در چاهک آسانسور قرار بگیرد؟

وجود برخی وسایل در چاهک آسانسور بسیار ضروری است  به هر حال ممکن است دسترسی به چاهک آسان نبود و فقط برخی افراد با توانایی های خاص بتوانند به آنجا دسترسی داشته باشند. ابتدا باید وسیله متوقف کننده درون چاه وجود داشته باشد که در زمان اختلال در سیستم آسانسور بتوانند سیستم هایی که در چاهک آسانسور وجود دارد را قطع کنند.

وجود یک پریز برق الکتریکی برای استفاده از وسایل برقی  یکی از مهمترین بخش های این چاهک کرد. شما در صورتی که به سیستم برق دسترسی نداشته باشید نمی توانید به طور کامل تعمیرات خود را در این مکان انجام دهید.

روشنایی چاه آسانسور برای این مکان آن نیز باید تعبیه شده باشد.کاه باید به روشنایی الکتریکی دائمی مجهز باشد گونه‌ای که شدت روشنایی حداقل تمام مواردی که در چاه آسانسور چاهک آن قرار دارد را برای شما مشخص کند. در مناسب ترین شرایط یک لامپ در حداقل نیم نیم متر از بالاترین و پایین ترین نقاط چاه و همچنین در فواصل میانی باید قرار بگیرد.

مقاومت کف چاهک آسانسور چیست و باید چگونه باشد؟

کف چاهک در قسمت انتهایی هر ریل راهنما جریمه های راهنمایی که میزان هستند باید قادر به تحمل نیروهای وارد های باشد.  این نیروی وارده که بر حسب نیوتن و بر اساس جرم ریلهای راهنما که بر حسب کیلوگرم می باشد مشخص و محاسبه می شود.

کف چاهک باید بتواند نیروی استاتیکی وارد از ضربه گیر کابین را به طور کامل تحمل کند. این نیرو در حالتی که ضربه گیر تحت باری به اندازه ۴ برابر وزن کابین با ظرفیت کامل قرار گرفته است، به کف چاهک نیرو وارد می کند.

چاهک آسانسور,چاهک آسانسور چیست,ابعاد چاهک آسانسور

نکات مهم در ابعاد چاهک آسانسور چیست؟

ابعاد چاهک آسانسور باید به صورت باشد معمولاً برای چاهک آسانسور یک و نیم متر ارتفاع را در نظر می گیرند.  در زمان طراحی چاه آسانسور در قسمت انتهای چاه باید ابعاد چاهک آسانسور را نیز در نظر بگیرید. این ابعاد باید مانند چاه آسانسور از هر طرف 10 سانتی متر بزرگتر باشد به طور کامل بتواند کلاف پایینی را اجرا کند. در این قسمت ابعاد چاه آسانسور اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال اگر ابعاد چاه 160*160 باشد شما چاهک را باید 170*170 در نظر بگیرید. این مهم ترین نکته در این رابطه است.

امیدوارم به خوبی با مفهوم چاهک آسانسور چیست آشنا شده باشید. به طور کلی چاهک آسانسور فضایی است که تکنسین ها با آشناییت کامل داشته و از این مکان برای تعمیرات اساسی آسانسور استفاده می کنند. حال اگر نکات مهم از استاندارد چاهک آسانسور برای آن در نظر گرفته نشود قطعا در زمان تعمیر شما را با مشکلات جدی روبرو می کند.

 

نظرات برای این پست بسته شده است.