تفاوت آسانسور دو سرعته و آسانسور vvvf چیست؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی تفاوت آسانسور دو سرعته و  vvvfبپردازیم و بدانیم آسانسور vvvf چیست؟. آسانسور ها از جمله تجهیزات حمل و نقل عمودی محسوب می شوند که با توجه به وزن و ظرفیتی که برای آن ها طراحی شده است افراد و یا کالا ها را بین طبقات مختلف ساختمان بالا و یا پایین می برند. در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

آسانسور ها معمولا بوسیله موتورهای الکتریکی کار می کنند و همچنین از سیستم های وزنه تعادل مانند  پمپ مایع هیدرولیک برای بالا بردن پیستونی به شکل استوانه مثل جک از آن استفاده می کنند. آسانسور های کششی، یکی از انواع آسانسور ها می باشد که کابین آن بوسیله نیروی اصطکاک سیم بکسل و شیار فلکه به کشش آمده و حالا توسط نیروی محرکه موتور شروع به حرکت می کند.

انواع آسانسور

معمولا آسانسور ها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی می کنند که شامل آسانسورهای کششی ،آسانسورهای بالا برنده، آسانسور های شیشه ای و آسانسور های هیدرولیک می باشد.

آسانسور vvvf چیست,آسانسور دو سرعته,آسانسور های دو سرعته

آسانسور های کششی

آسانسور های کششی از دو وزنه که بر دو سر یک نخ که از روی قرقره آن عبور می کند تشکیل می شود. که در این نوع آسانسور ، موتور برای بالا و پایین بردن کابین و هم چنین از کادر وزنه نیز برای کاهش فشاری که بر موتور وارد می شود، استفاده می شود.

برای نصب آسانسور های کششی، به فضایی برای چاه آسانسور و موتورخانه نیاز است که این در مراحل انتهای ساخت و ساز ساختمان ها انجام می شود و زمانی حدود  یک ماه برای نصب آن مورد نیاز است. آسانسور های کششی شامل آسانسور های دو سرعته و هم چنین آسانسور vvvf یا آسانسور سرعت متغیر می باشد.که در ادامه به معرفی و بررسی تفاوت های هر کدام از این آسانسور ها خواهیم پرداخت.

آسانسور دو سرعته

به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسور موتور آسانسور دو سرعته دو سیم پیچ است که دو نوع سرعت مختلف برای به حرکت در آمدن دارد.که در ابتدا، از دورتند برای حرکت استفاده می کند، که در این هنگام تابلو فرمان به الکتروموتور آسانسور،فرمان شروع حرکت را می دهد وبرق آن به دور سیم پیچ حدود 1400بار القا می شود. سپس،این موتور با سرعت 1400دور بر دقیقه شروع به حرکت کرده که این باعث شوک ناگهانی در آسانسور می شود .در این لحظه موتور آسانسورآمپر بالایی را از برق شهر استفاده کرده که این بخاطر افزایش وزن کابین آسانسور به علت وزن مسافران و یا کالا و بارهای داخل آن است.

برای توقف آسانسور در طبقه مشخص شده، باید سرعت آن قبل از رسیدن به طبقه مدنظر کاهش یابد.چرا که با سرعت 1400 دور بر دقیقه نمی تواند متوقف شود و اگر ناگهانی متوقف شود باعث آسیب دیدن به مسافران و یا بار درون کابین می شود.

برای توقف مناسب و اصولی آسانسور در طبقه مورد نظر،باید سیم پیچ دوم در فاصله ای به حدود 80 سانتی متری قبل از رسیدن به طبقه فعال شود. که در این هنگام باعث قطع شدن جریانی که در ابتدا به سیم پیچ اول القا شده بود می شود. بعد از آن،سرعت آسانسور از یک متر برثانیه به سه دهم متر بر ثانیه کاهش یابد.این افت سرعت نیز باعث شوک به کابین آسانسور می شود اما شدت آن از شوکی که در ابتدا به آسانسور وارد شد، کمتر است وبه میزان کمتری احساس می شود.                                                                                                                       سپس بعد از رسیدن کابین آسانسور به طبقه مشخص شده وتوقف آن ، جریان برق از سیم پیچ ثانویه قطع می شود که به معنای شوک ناگهانی دیگر به آسانسور به خاطر کاهش سرعت می باشد.

آسانسور vvvf چیست,آسانسور دو سرعته,آسانسور های دو سرعته

آسانسور vvvf  یا آسانسور سرعت متغی

آسانسور vvvf چیست؟ شاید شما هم با دیدن این جمله علاقمند هستید که بدانید این نوع آسانسور دارای چه ویژگی ها و با چه سرعتی است. در ادامه به بررسی کامل این آسانسور خواهیم پرداخت.

این نوع آسانسور برخلاف آسانسور دوسرعته ،سرعت مناسب و آرامی دارد.که این به علت وجود یک درایو در تابلو فرمان آسانسور می باشد. آسانسور vvvf دارای فقط یک سیم پیچ 1400دور بر دقیقه است.

درایوی که در تابلو فرمان است باعث می شود که موتور آسانسور بصورت تدریجی از سرعت یک دور به دقیقه به سرعتی حدود 1400دور بر دقیقه برسد که این بخاطر افزایش تعداد دور موتور آسانسور می باشد. در هنگام توقف این نوع آسانسور نیز شوکی به کابین آن وارد نمی شود که علت آن هم توقف تدریجی و کاهش سرعت آن از 1400دور بر دقیقه تا رسیدن آن به صفر است. چون در این نوع آسانسور شوک شدیدی به کابین وارد نمی شود و حرکت آن ملایم و آهسته است نسبت به آسانسور دوسرعته به میزان بسیار کمتری برق مصرف می کند.

مقایسه آسانسور دو سرعته و آسانسور vvvf

آسانسور دو سرعته به علت شوک های ناگهانی در هنگام شروع و پایان حرکت به کابین و ضربه های ناگهانی که به همراه دارد، نمی تواند شرایط مناسبی را برای مسافران فراهم و هم چنین کالا و اجناسی را که جابجا می کند فراهم آورد. این ضربات وارد شده به کابین و موتور آسانسور عمر مفید آسانسور را کاهش می دهند و آسیب پذیری را آن زیاد می کنند. اما در آسانسور vvvf شوکی به کابین وارد نمی شود و حرکت بصورت تدریجی و آهسته می باشد و کابین تکان نمی خورد ،دراین صورت عمر مفید موتور آسانسور افت نمی کند و کارایی مناسبی را به همراه دارد.

در آسانسور دو سرعته به خاطر اینکه محدودیتی در راه اندازی جریان برق موتور وجود ندارد در شروع حرکت،موتور آن جریان بسیار زیادی را از شبکه کشیده که این مشکلاتی مثل داغ شدن سیم پیچ های موتور و به مرور زمان فرسوده شدن آن می شود. درصورتیکه در آسانسور vvvf با ایجاد محدودیت درراه اندازی جریان و هم چنین تنظیم ولتاژ از مشکلاتی که آسانسور با جریان راه اندازی بالا و بدون محدودیت دارد جلوگیری می کند.

نوع موتور مورد استفاده در آسانسور دو سرعته از موتور هایی با دو سیم پیچی استفاده می شود اما در آسانسور vvvf با موتوری با همین کارکرد اما با نام یک سیم پیچی طراحی و استفاده می شود هزینه های نصب و راه اندازی آسانسور vvvf به خاطر فواید به مراتب بیشترمثل استهلاک کمتر و عمر بیشتر و کاهش مصرف برق و غیره ، از آسانسور دو سرعته مقداری بالاتر می باشد.

نظرات برای این پست بسته شده است.