هنگامی که سیم بکسل ها مرطوب می شوند چه باید کرد؟

سیم بکسل آسانسور، در واقع نوعی طناب‌ های فولادی هستند که به علت رطوبت بسیار بالای موجود در چاه آسانسور؛ گاهی اوقات در معرض مرطوب شدن قرار می ‌گیرند. البته عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند باعث مرطوب شدن این سیم ها شوند و باید از به وجود آمدن آن ها جلوگیری کرد.

از این رو پیشنهاد می شود هیچ موقع سیم بکسل و یا طناب های فولادی آسانسور را در جاهایی که در معرض محیط باز قرار دارند؛ انبار نکنید. در اصل این طناب ‌ها باید داخل یک محیط بسته قرار بگیرند تا از ورود رطوبت و گرد و غبار به داخل آن ها جلوگیری شود زیرا؛ رطوبت و گرد و خاک می ‌توانند در زمان روغن کاری سیم بکسل یا طناب های فولادی مخلوط شوند و یک تنش اضافی بین رشته‌ های متحرک ایجاد شود که در نتیجه عمر مفید طناب کم می شود.

در ادامه این مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور هایت لیفت، این موضوع را کامل تر بررسی می کنیم.

سیم-بکسل-آسانسور,فروش لوازم آسانسور,سیم-بکسل-آسانسور

چگونه آب وارد سیم بکسل آسانسور می ‌شود؟

باید بدانید که آب و روغن در داخل مغزی آسانسور، به صورت متفاوتی حمل می ‌شود. گاهی اوقات روغن داخل آسانسور، رشته های سیمی و مغزی کنف را احاطه می ‌کند و فضاهای بین آن ها به طور کامل پر می شود. در این صورت است که کنف، آب را به خود جذب می کند و در واقع آب موجب تجزیه کنف خواهد شد. همچنین آب می تواند از 2 طریق؛ میعان و رطوبت، جذب مغذی سیم بکسل آسانسور شود.

  • میعان

میعان می تواند در همه جا اتفاق بی افتد؛ برای مثال اگر چاهکی دچار رطوبت شود، با حرکت کردن آسانسور، طناب فولادی به داخل موتور خانه می رسد. در این موتور خانه؛ سیستم تهویه عالی وجود دارد که باعث شده است محیط آن خنک شود. از این رو اگر سیم بکسل آسانسور حتی برای مدت زمان کوتاهی بی حرکت بماند؛ میعان و ذرات آب را مشاهده می کنید. البته توجه داشته باشید که در این حالت؛ مغزی کنف می تواند ذرات آب را به خود جذب کند و زنگ زدگی به وجود آید.

  • رطوبت

گاهی اوقات در مکان هایی که هوای آن جا بسیار گرم و شرجی است؛ مغزی کنف رطوبت زیادی را به خود جذب می کند و همین امر موجب می شود پروسه تجزیه نسبت به مکان هایی که دمای هوای خشک تری دارند؛ خیلی زودتر اتفاق بی افتد.

در هر صورت بهتر است بدانید؛ طناب ‌های فولادی آسانسور برای استفاده در یک محیط خشک و دور از رطوبت، بست و حفاظت شده، ساخته شده اند و اگر با رطوبت و میعان برخورد داشته باشند؛ مشکلاتی را به وجود می آورد.

سیم-بکسل-آسانسور,فروش لوازم آسانسور,سیم-بکسل-آسانسور

نکات مهم در خصوص جلوگیری از مرطوب شدن سیم بکسل ها

به گفته کارشناسان مرکز فروش آسانسور نکات مهمی در خصوص جلوگیری از مرطوب شدن سیم بکسل ها وجود دارد که به آن میپردازیم.

  • سیم بکسل های نو را حتما از استفاده، روغن کاری کنید تا رطوبت به سختی وارد مغذی آن شود.
  • روغن کاری سیم بکسل، باید طوری انجام شود که روغن کافی در روی سطح خارجی طناب ‌های فولادی قرار بگیرد و فقط برای سطحی از آن که بیشتر در معرض رطوبت قرار دارد، استفاده شود. زیرا این عمل، تنها باید باعث کم کردن اصطلاک بین رشته های در حال حرکت و سیم ‌ها شود.
  • قبل از نصب سیم بکسل بهتر است آن را در یک انبار مناسب قرار دهید تا در معرض رطوبت قرار نگیرد.
  • به هیچ عنوان سیم بکسل ها را در محیط باز قرار ندهید
  • فراموش نکنید؛ برای این که سیم بکسل ها در اثر رطوبت خراب نشوند باید راه های نفوذ آب و رطوبت را مسدود کنید.
  • اگر زمانی یکی از سیم بکسل ها خیس شد؛ سعی کنید تا دیر نشده آن را تعویض کنید.

از آن جایی که سیم بکسل آسانسور، یکی از مهم ترین قسمت های مونتاژ و نصب آسانسور است باید در نحوه نگهداری آن در برابر نفوذ رطوبت و اصول های ایمنی مربوط به آن دقت کافی داشته باشید. از این رو بهتر است هر چند وقت یک بار به صورت منظم، روغن ‌کاری سطحی را انجام دهید زیرا بهترین دفاع شما در مقابل نفوذ رطوبت همین روش است.

نظرات برای این پست بسته شده است.