این روزها یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های بزرگ و فعال در حوزه‌ آسانسور، فروش قطعات آسانسور است. مسئله کاهش فروش که ذهن مدیران بازرگانی و مدیران فروش شرکت‌ های بزرگ را به شدت مشغول کرده است. هدف ما از این مقاله پیدا کردن فروشگاهی با قیمت مناسب و جنس با کیفیت برای سیستم آسانسور است و اینکه چه مسائلی بر فروش قطعات آسانسور تاثیر بیشتری می گذارد. تقریبا بیش به دو دهه است که زندگی بیشتر ما در شهرهای بزرگ و کوچک به صنعت تولید آسانسور و پله برقی وابسته شده است و بسیاری از ما را مجبور به بکارگیری این سیستم در ساختمان های جدید کرده است. سالانه بیش از 30 هزار دستگاه از سیستم آسانسور در کل کشور استفاده می شود که با توجه به میانگین قیمتی 16 هزار دلاری هر دستگاه آسانسور، گردش مالی بسیار زیادی سالانه توسط صنعت آسانسور در کشور ایجاد می شود که با یک حساب سر انگشتی هزینه ای بالغ بر 480 میلیون دلار (رقمی‌ حدود 10 هزار میلیارد تومان) برآورد می‌شود.

معمولا در گذشته فروش و نصب آسانسور با برقراری ارتباط بلند مدت دوستانه با مدیران خرید شرکت‌ های بزرگ ساختمان‌ سازی ایجاد می شد. این روند غیر قابل انکار است؛ اما امروزه با رکود موجود در بازار خرید و فروش و ساخت و ساز مسکن، این محصول نیز تحت تاثیر زیادی از این جریان قرار گرفته است. اما موضوعی که وجود دارد این است که بسیاری از ساختمان های آسانسوردار به جای تعویض کلی این سیستم، دست به تغییرات و حتی تعمیر این سیستم می کنند.

اما حال سوال این است که بازار فروش قطعات آسانسور به چه صورت است؟

چطور بهترین مرکز فروش و نصب آسانسور را پیدا کنیم؟

بهتری مرکز سرویس و نگهداری آسانسور چه ویژگی هایی دارد؟

این موارد در این مقاله با توجه به بازار فروش در صنعت آسانسور در این صفحه بررسی شده است.

همچنین در این متن ما سعی می کنیم عناصر آمیخته در بازاریابی و خرید و فروش آسانسور و بورس قطعات آن را بررسی کنیم. مسلما نتایج این تحقیق هم می‌تواند به شرکت‌های تولید و عرضه کننده این محصولات و هم به خریداران این محصولات کمک بسیاری کند.

همان طور که گفته شد، سالانه بیش از 30 هزار سیستم آسانسور در کل کشور به کار گرفته می شود. نیاز‌ها و خواسته ‌های کاربران و مشتریان در بازار محصولات صنعتی همیشه در حال تغییر است. در نتیجه اقدامات و بررسی های همه جانبه این صنعت بزرگ در زمینه‌ی بازاریابی و فروش نقش مهمی‌ را در شناسایی این نیازها و موفقیت شرکت های تولید کننده آن‌ها دارد. یکی از مهمترین مواردی که برخی پیمانکاران ساختمان با آن مواجه هستند، انتخاب یک شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور خوب و با تجربه است.

فروش قطعات,قطعات آسانسور

عوامل مؤثر در انتخاب مرکز فروش قطعات آسانسور

برای این منظور و جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ تعدادی از کارشناسان در این صنعت رفته ایم تا عوامل مؤثر در انتخاب و خرید تجهیزات آسانسور را از نظر آنها بررسی و مورد تحلیل قرار دهیم. در این بررسی ها موارد زیر از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار است که به طور مفصل به شرح هر کدام می پردازیم:

 1. نوع سیستم آسانسور (نوع کاربری و تعداد طبقات)
 2. قیمت قطعات و سیستم آسانسور
 3. کیفیت قطعات و سیستم آسانسور
 4. شرکت ارائه دهنده خدمات

نوع سیستم آسانسور (نوع کاربری و تعداد طبقات)

شما در این مورد ابتدا باید از خود سوالات زیر را بپرسید:

آسانسور ساختمان شما از چه نوعی است؟

چقدر قصد دارید برای تعویض یا تعمیر قطعات آسانسور هزینه کنید؟

و اما اگر قصد خرید سیستم آسانسور را دارید، پاسخ به سوالات زیر برای شما کاربردی خواهد بود:

چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب تر است؟

چقدر می خواهید برای خرید سیستم آسانسور هزینه کنید؟

کیفیت برای شما اهمیت دارد یا زیبایی؟

به طور کلی طبقه بندی آسانسورها برای ساختمان های مختلف بر اساس نوع حرکت به صورت زیر است:

 1. آسانسور برقی
 2. آسانسور هیدرولیکی
 3. آسانسور پنوماتیکی

به طور کلی پیش از خرید تجهیزات آسانسور یا خود سیستم آن، همواره یک سؤال اساسی مطرح می شود و آن این است که چه آسانسوری و از کجا بخریم؟

پیش نیاز‌های یک کارشناس خبره برای محاسبه هزینه های آسانسور مورد نیاز شما از قرار زیر است. بهتر است قبل از این موارد، یک مطالعه کلی در مورد آنها داشته باشید. چرا دو آسانسور که مشخصات فنی آن در پیگیری و گرفتن قیمت ظاهرا یکسان است (مطابق مشخصات فنی مکتوب شده طبق قرارداد) دارای کیفیت مساوی نیستند؟ این پیش نیازها هم برای شما که قصد خرید قطعات را دارید و هم قصد خرید خود سیستم آسانسور:

بهنرین مرکز فروش قطعات آسانسور,آسانسور هایت لیفت

مشخصات ساختمان به همراه تعداد طبقات و سرعت مورد نیاز شما برای آسانسور

مشخصات ساختمان در خرید و سفارش سیستم آسانسور بسیار تاثیر گذار است. شاید ساختمان شما به اندازه کافی برای برخی از سیستم های آسانسور ایمن و مناسب نباشد. ممکن است شما فضایی برای موتورخانه آسانسور نداشته باشید. ممکن است شما به اندازه کافی فضا برای برخی سیستم های آسانسور نداشته باشید. از این جهت مشخصات آسانسور و تعداد طبقات از فاکتورهای مهم در زمینه خرید این سیستم است.

تناسب ظرفیت آسانسور با تعداد آپارتمان های موجود در ساختمان

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در خرید تجهیزات آسانسور ظرفیت آسانسور با توجه به تعداد واحدهای ساختمان است. شما که قصد دارید برخی از تجهیزات آسانسور خود را بروز رسانی کنید، پیگیری این مورد اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت. من به شما پیشنهاد می کنم که هیچگاه کمیت را فدای کیفیت نکنید.

تناسب سیستم آسانسور با بقیه مصالح بکار گرفته شده در ساختمان

به عنوان مثال خرید یک سیستم آسانسور ارزان قیمت برای برجی که دارای تجهیزات و امکانات گرانقیمت و ارزشمند است. انتخاب ظرفیت و تعداد آسانسورها برای یک پروژه ساختمانی، یک تصمیم اساسی در طراحی ساختمان می باشد و هر گونه بی احتیاطی ممکن است منجر به کم شدن رضایت مسافرین به علت زمان های طولانی که برای حمل و نقل خود در ساختمان صزف می شود و یا فضای مفید از ساختمان را به خاطر انتخاب غیر اصولی آسانسور هدر می رود که نتیجه هر دو ضرر اقتصادی می باشد. مسئولیت تعیین ظرفیت و تعداد آسانسور مورد استفاده با کارشناسان طراح است و خود طراح باید توسط مشاورین، آسانسوری مناسب را پیش بینی کند. با توجه به پیشرفت قابل توجه تکنولوژی خصوصا در مبحث سیستم های برقی، توصیه می‌شود که در محاسبات ترافیک آسانسور از مشاورین متخصص بروز در این زمینه استفاده کنید.

به سیستم‌ های مدرن و جدید در خرید از مراکز فروش قطعات آسانسور توجه کنید

مهم‌ترین مسئله در انتخاب آسانسور این است که برای چه تعدادی از کاربران، در ساختمان چند متری و به طور متوسط برای چه ظرفیتی در هر سری استفاده نیاز به نصب آسانسور داریم، اگر به این مسائل بسیار اساسی دقت نکنیم، عدم تناسب در این بین باعث به وجود آمدن مشکلات پس از آن می‌شود، بارها متوجه این موضوع شده ایم که در یک ساختمان مسکونی با ۵ واحد آپارتمان مسکونی از آسانسورهایی با ظرفیت ‌های بسیار بالا استفاده شده یا کاملا برعکس در یک آپارتمان با رفت و آمد زیاد و با تعداد بالای ساکنین از آسانسورهایی با سرعت بسیار کم استفاده می‌کنند. حتی گاهی عدم تناسب آسانسور به لحاظ کیفیتی با ساختمان مورد نظر مسائلی را ایجاد می‌کند. این موارد با در نظر گرفتن سیستم های مدرن باید صورت بگیرد.

برای انتخاب آسانسور به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

طراح و کارشناس آسانسور باید تعداد، ظرفیت و نوع کاربری (مسافربر، باربر و …) آسانسورهای ساختمان را در مراحل اولیه پیش بینی و طراحی، تعیین کند و بر اساس اطلاعات بدست آمده و قوانین این مبحث جانمایی کند. پیش بینی پیگیری های لازم متناسب با شرایط آب و هوایی ‌بر عهده طراح می باشد.

قیمت؛ فاکتوری اساسی در خرید تجهیزات آسانسور و سیستم آن

این مهم ترین فاکتور در انتخاب مرکز فروش قطعات آسانسور است. بسیاری قیمت یک محصول را فدای کیفیت بالا آن کرده و از مراکزی که قیمت مناسبی را ارائه می دهند، آسانسور یا تجهیزات خود را خریداری می کنند. اگر برای خرید آسانسور به شرکت های فروش آسانسور، مراجعه کرده باشید، ممکن است این سوال‌ ها در ذهن شما ایجاد شود که چرا دو آسانسور که مشخصات فنی مشابه دارند، قیمت‌ هایی با تفاوت های زیاد دارند. همه ساله قیمت انواع موتور آسانسور و پله برقی و در نتیجه قیمت کلی سیستم آسانسور در چندین مرحله افزایش خواهد یافت. بالا رفتن سود بازرگانی و عوارض گمرکی این کالا در هر سال، باعث رشد بهای انواع موتور آسانسور و پله برقی در شرکت های داخلی و خارجی می‌شود.

تمام موتورهای این محصول، وارداتی است؛ همچنین با توجه به اینکه کابین آسانسور در ایران به تعداد محدود تولید خواهد شد، اما هنوز بیشتر کابین ‌های آسانسور که در ایران بکار گرفته می شود، محصول کشور‌های ایتالیا، ترکیه و چین می باشند. به همین خاطر علاوه بر تورم موجود و بالا رفتن حقوق و دریافتی کارمندان عواملی همانند تعرفه‌ های واردات و نوسان قیمتی ارز دلار، یورو و همچنین تحریم‌ ها و هزینه ‌های در سیستم حمل و نقل بین المللی بر افزایش قیمت سیستم آسانسور تاثیر خواهد گذاشت و گاهی واردات این محصول را با تاخیر و مسائل مشکلساز همراه می‌سازد. به گفته کارشناسان بازار خرید و فروش قطعات آسانسور، قیمت این کالا حداقل از 25 میلیون تومان استارت می خورد و برای آسانسورهای بکار گرفته شده در برج‌ ها به 400 میلیون تومان نیز خواهد رسید. همچنین قیمت آسانسور با توجه به ظرفیت، تعداد استارت و توقف در هر ساعت، نوع موتور و جنس بکار رفته در سیستم آسانسور افزایش می‌یابد. هزینه نصب آسانسور در هر طبقه ساختمان نیز بین 800 هزار تا یک میلیون تومان است.

کیفیت قطعات آسانسور ,فروش قطعات آسانسور

کیفیت فاکتوری اساسی اما فراموش شده

کیفیت به نظر بسیاری کارشناسان مهم ترین فاکتور است اما هنوز برخی کیفیت را فدای قیمت مناسب می کنند. کیفیت سیستم آسانسور و قطعات آن تابع سه عامل زیر است:

 1. ساخت قطعات با کیفیت مناسب
 2. نصب تجهیزات با کیفیت بالا
 3. کیفیت سرویس و نگهداری آسانسور

چرا نصب آسانسور در کیفیت آن اینقدر اهمیت دارد؟

به دلیل سهم بالای بخش نصب قطعات در سیستم آسانسور، نحوه غلط نصب و سرهم بندی قطعات می‌تواند بهره برداری از آن را تحت تاثیر خود قرار داده و شما را با مشکلاتی همراه کند، حتی اگر از قطعات با کیفیت در ساخت آسانسور استفاده شده و یا نگهداری بطور مداوم و مناسب و مطابق با برنامه صورت بگیرد. بیشتر پیمانکاران، بهترین اجناس را از شرکت‌ های معتبر همچون هایت لیفت خریداری می‌کنند و هزینه‌ بالایی را متحمل می‌شوند؛ اما به دلیل رعایت نشدن مقررات و دستور العمل‌ های اولیه نکات نصب، آسانسورهای آنها در نهایت دچار مشکلاتی جدی می‌شود که برای جبران خسارت دیگر زمانی نخواهید داشت.

معمولا چه عواملی در بالاتر بودن کیفیت یک آسانسور نسبت به آسانسورهای دیگر موثر است؟

مواردی که در نصب و راه اندازی یک آسانسور بسیار اهمیت دارد، عبارتند از:

 1. کیفیت اجناس
 2. کیفیت نصب
 3. کنترل کیفیت تجهیزات خریداری و نصب شده

اگر در هر یک از مسائل فوق مشکلاتی وجود داشته باشد، می‌تواند باعث به عدم رضایت و آسایش مشتری و مصرف کننده شود. در مشخصات فنی سیستم های آسانسور صرفاً به نوع قطعات استفاده شده، اشاره می‌شود نه کیفیت آن، بنابراین کیفیت قطعات می‌تواند متفاوت باشد.

شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور

مسئله بعدی که باید در انتخاب و خرید سیستم آسانسور قابل توجه قرار گیرد، شرکت مجری خدمات و نصب آسانسور است.

هم اکنون بیش از 4000 شرکت ثبت شده در صنعت آسانسور مشغول به کار هستند؛ در حالی که فقط 15 درصد این شرکت‌ها صلاحیت فنی، پروانه طراحی، تولید و مونتاژ را از وزارت صنایع و معادن را دارند، هم اکنون آمار واقعی و درستی از واردات قطعات آسانسور به کشور وجود ندارد؛ ولی وضعیت فعلی بازار اکنون، گویای این جریان است که بخش بزرگ قطعات خارجی آسانسور و پله برقی به صورت قاچاقی و بدون مجوز وارد کشور می‌شود. شرکت‌های غیرقانونی بسیاری در حال حاضر مشغول به واردات و عرضه خدمات آسانسور به کشور هستند و بازار را با عرضه کالاهایی با قیمت مناسب اما کیفیت پایین به چالش قابل توجهی کشیده‌اند. این افراد اقدام به واردات اقلامی‌ به کشور می‌کنند که عموما قدیمی‌ بوده و حتی تکنولوژی ساخت ندارند.

بیشتر محصولات وارداتی این شرکت ‌ها ضمانت نامه و خدمات پس از فروش نخواهند داشت و با توجه به اینکه تعمیر بیشتر آسانسورهای خارجی تخصص و آموزش خاص خود را خواهد داشت و این در حالی می باشد که محصولات ارائه شده توسط این شرکت‌ ها هیچ خدمات پس از فروشی ندارند و پس از گذشت سال ها، در صورت ایجاد مشکلات در آسانسور، مصرف کننده به جای تعمیر آن، مجبور به تعویض خواهد شد که این امر شامل هزینه های بالای خواهد بود. باید توجه داشت که اولین مسئله برای خرید آسانسور از یک شرکت این است که آیا شرکت دارای مجوز طراحی و مونتاژ با اعتبار از وزارت صنایع و معادن و نیز گواهی عضویت در سندیکای آسانسور است یا نه؟

از این رو در انتخاب مرکز فروش قطعات آسانسور توجه ویژه ای داشته باشید. شرکت های بسیاری همچون هایت لیفت داشتن انواع مجوز و دارا بودن نمایندگی های معتبر همچون نمایندگی موتور زیلابگ آلمان خدمات گسترده و متنوع را به مشتریان ارائه می دهند.