مقررات ملی ساختمان ایران

مقررات ملی ساختمان ایران – قسمت سوم

ما در ادامه مقاله بلاگ فروشگاه لوازم آسانسور سعی کرده ایم طبقه بندی ساختمان ها از نظر میزان تردد جمعیت را برای شما بیان کنیم. مقررات ملی ساختمان ایران

طبقه بندی ساختمان ها از نظر میزان تردد جمعیت

دسته اول : ترافیک سبک بدون داشتن زمان اوج ترافیک شامل کاربری های صنعتی، انبار و مخاطره آمیز

دسته دوم : ترافیک متوسط بدون داشتن زمان اوج ترافیک شامل کاربری های مسکونی، هتل، خوابگاه و ادرای که دارای وتاحدهای جدا از هم هستند.

دسته سوم : ترافیک سنگین دارای زمان اوج ترافیک شامل کاربری های آموزشی- تربیتی، اداری-حرفه ای، کسبی-تجاری، تجمعی( سالن اجتماعات، سینما، تاتر و …) و آن دسته از کاربری های درمانی –مراقبتی که دارای ترددهای زیاد هستند( مانند بیمارستان ها).

دسته چهارم : ترافیک خاص شامل کاربری درمانی-مراقبتی ( مانند درمانگاه ها، کلینیک ها، بازداشتگاه ها و…) کابین جزیی از آسانسور است که مسافر، بار یا هردو را در خود جای می دهد. کابین دارای کف برای ایستادن، دیواره هایی برای حفاظت مسافران یا بار، سقف و در می باشد.

 

انواع آسانسور,طرح های آسانسور,مقررات ملی ساختمام

 

مقررات ملی ساختمان ایران

کابین دو در : کابینی است که دارای دو در می باشد. در صورتیکه این دو در در دو ضلع مجاور باشند کابین دو در مجاور نامیده می شود.

کلید آتشنشان: کلیدی است که در مواقع ضروری از جمله تخلیه افراد مسن، معلول و غیره توسط آتشنشان فعال شده و کنترل آسانسور فقط توسط آن( راهبر داخل کابین) صورت می گیرد.

کنترل کننده مکانیکی سرعت( گاورنر): وسیله ای مکانیکی است که از طریق سیم بکسل یا زنجیر به سیستم ترمز ایمنی ( پاراشوت) کابین یا وزنه تعادل ( در صورت وجود) متصل بوده تا در موقع افزایش سرعت بیش از حد کابین قفل شده و ضمن فرمان قطع برق موتور آسانسور، سیستم ترمز ایمنی را فعال نماید.

موتورخانه: فضایی است که موتور گیربکس یا سیستم محرکه آسانسور، تابلو کنترل و غیره را در خود جای می دهد.

نگهدارنده ریل ها: رابطی است که ریل ها را به سازه و دیواره چاه آسانسور متصل می کند و برای اتصال آن، از بست مخصوص و پیچ و مهره استفاده می شود.

وزنه تعادل: وزنه یا ترکیبی از وزنه ها است که برای متعادل کردن وزن کابین و بخشی از ظرفیت آسانسور به کار می رود.

یوک کابین: قاب نگهدارنده ای است که کف کابین، ترمز های ایمنی، کفشک ها و سیم بکسل ها به آن متصل می شوند.

مقررات ملی ساختمان ایران – قسمت سوم

نظرات برای این پست بسته شده است.